افت آموزش در مدارس دولتي

افت آموزش در مدارس دولتي

سنجش دانش‌آموزان براي ورود به دانشگاه‌ها بعد از سال‌ها برگزاري آزمون سراسري تغيير كرد، با مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار شد با دو بار برگزاري كنكور در سال سهم اثرگذاري آن براي پذيرش دانش‌آموزان هر سال كمتر و كمتر شود، در عوض اين سهم كم شده به مدارس و نتايج امتحانات نهايي برسد، براين اساس سنجش سال گذشته دانش‌آموزان براي ورود به دانشگاه با سهم ۶۰ درصدي كنكور و تاثير قطعي ۴۰ درصدي نمرات در مدارس برگزار شد، اين سهم‌بندي براي آزمون امسال به وضعيت پنجاه پنجاه رسيد و قرار است در سال آينده سهم نمرات امتحانات نهايي ۶۰ درصد شود و آزمون سراسري سهمي ۴۰ درصدي در پذيرش دانش‌آموزان داشته باشد. ضمن اينكه ديگر از آزمون دروس عمومي در كنكور خبري نيست و تاثيرگذاري آنها در همان معدل امتحانات نهايي است.

جريمه ۱۵ ميليارد ريالي براي قاچاق حبوبات

مديركل تعزيرات حكومتي آذربايجان غربي، از محكوميت ۱۵ ميليارد و ۱۲۲ ميليون ريالي يك شركت تجاري براي قاچاق حبوبات خبر داد.

كشف محموله مواد افيوني در مرز سراوان

فرمانده مرزباني فراجا از كشف 408 كيلوگرم انواع مواد مخدر و توقيف دو دستگاه خودرو حامل مواد مخدر در مرزهاي شهرستان سراوان استان سيستان و بلوچستان خبر داد.
تشريح آخرين وضعيت حضور زائران ايراني در مدينه

تشريح آخرين وضعيت حضور زائران ايراني در مدينه

مسوول ستاد مدينه با اشاره به برنامه‌هاي زائران در مدينه منوره، از ورود بيش از ۳۰ هزار زائربه شهر پيامبرتا بامداد امروز خبر داد. علي اصغري اظهار داشت: شمار زائراني كه از ابتداي عمليات حج ۱۴۰۳ وارد شهر پيامبر شده‌اند تاكنون بيش از ۳۰ هزار و ۱۴۰ نفر در قالب ۲۱۸ كاروان است كه با ۱۳۱ پرواز فرايند انتقال آنان انجام شده است.
چرا دانش‌آموزان تقلب مي‌كنند

چرا دانش‌آموزان تقلب مي‌كنند

متاسفانه تقلب براي بعضي دانش‌آموزان به يك عادت تبديل شده است. طبق تحقيقات انجام‌ شده، نيمي از دانش‌آموزان در ايام امتحانات تقلب مي‌كنند. نكته جالب‌توجه كه در تحقيقات ديده شده اين است كه اكثر دانش‌آموزان حتي دانش‌آموزان شاگرد ممتاز براي حفظ جايگاه خود در صدر، به ‌خاطر يكي، دو سوال جايگاه خود را خراب نكرده و دست به تقلب مي‌زنند.
رگبار و رعد و برق در ۷ استان

رگبار و رعد و برق در ۷ استان

سازمان هواشناسي نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در هفت استان و افزايش ارتفاع موج در خليج فارس به بيش از ۱.۵ متر هشدار داد.
جان كارگران قرباني قوانين دست و پا شكسته
موج مهاجرت‌هاي كوتاه از كشور به كارگران ساختماني رسيد

جان كارگران قرباني قوانين دست و پا شكسته

بر اساس آمارهاي رسمي در سال گذشته هر روز نزديك به ۶ كارگر جان خود را از دست داده‌اند و ناگفته پيداست كه بيشترين آمار اين مرگ و ميرها به كارگران ساختماني بر مي‌گردد. همان كارگراني كه حالا عطاي ماندن و كار كردن در وطن را به دليل مشكلات معيشتي، بي‌توجهي مسوولان به مساله ايمني و سلامت كار، ركود سنگين ساخت و ساز در كشور و همچنين اجرايي نشدن قانون بيمه كارگران ساختماني به لقايش بخشيده‌اند و شده‌اند كارگران روزمزد در كشورهاي همسايه.
مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اراک:

صرفه‌جویی ۲ میلیون یورویی در ماشین‌سازی اراک

مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اراک گفت: تحریم‌ها به صرفه‌جویی ۲ میلیون یورویی در ساخت راکتور فوق سنگین تولید شده در این شرکت کمک کرد و دانش بومی جایگزین خرید از دیگر کشورها شد.

صادرات فولاد به يقين افت خواهد داشت

نایب رييس انجمن توليدكنندگان فولاد ايران در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا درباره الزام صادركنندگان فولاد به عرضه تمام ارز حاصل از صادرات در سامانه نيما و مجاز نبودن به واردات طلا گفت: سال‌هاست كه تفاوت ميان نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نيما تبديل به يكي از چالش‌هاي صادركنندگان شده و توجيه اقتصادي صادرات را تحت شعاع قرار داده است؛ امروز تعرفه واردات فولاد صفر است و بر صادرات آن عوارض سنگين وضع شده آن هم در شرايطي كه اين صنعت دو برابر نياز كشور توليد دارد و در همين حال در صنايعي كه شركت‌هاي فعال در آنها زيان‌ده هستند اين رويه متفاوت است و صادرات است كه تشويق مي‌شود.

آلمان بزرگ‌ترين واردكننده پسته ايران

صادرات پسته ايران به اروپا در سه ماه نخست سال 2024 با رشد 17 درصدي به 34 ميليون يورو رسيد و با اين شرايط صادركنندگان ايراني توانستند پس از امريكا عنوان دومين صادركننده بزرگ پسته به اين قاره را به خود اختصاص دهند.