حقوق بازنشستگی چقدر بیشتر می‌شود؟

۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۱۴:۰۰:۰۱
کد خبر: ۳۱۱۹۲۷
حقوق بازنشستگی چقدر بیشتر می‌شود؟

احسان قاضی زاده هاشمی در رابطه با همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان گفت: منابع مورد نیاز آن در بودجه لحاظ شده و به تصویب مجلس رسید.

همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از وعده‌های اصلی دولت سیزدهم بود که هنوز در سومین سال فعالیت این دولت اجرایی نشده است. درحالی که دولت پیشنهاد همسان سازی حقوق بازنشستگان را در برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه 1403ارایه داد. بر اساس پیشنهاد دولت منابع لازم برای همسان سازی حقوق بازنشستگان از محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده تامین می‌شود. به عبارتی دیگر مالیات بر ارزش افزوده از 9درصد به 10درصد افزایش پیدا کرده و منابع حاصل از آن صرف تامین بودجه مورد نیاز همسان سازی حقوق بازنشستگان می‌شود.

به گزارش مهر، احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس در حاشیه نشست ارائه گزارش و رسالت صندوق‌های بازنشستگی کشوری در تحقق شعار سال در جمع خبرنگاران اظهارداشت: همسان سازی حقوق بازنشستگان منابع آن در بودجه لحاظ و در جداول نهایی سهم ۴۰ درصدی برای اجرا در سال جاری تصویب شد.

ارسال مصوبه مجلس به شورای نگهبان

وی بیان داشت: این موضوع به شورای نگهبان جهت بررسی ارسال و تا قبل پایان اردیبهشت ان شاالله نهایی و از خرداد اجرایی خواهد شد. ۴۰ درصد میزان افزایش است و سال ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ نیز دو مورد افزایش ۳۰ درصدی خواهیم داشت.

بررسی حقوق بازنشستگان به مجلس بعدی سپرده شد

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این پرسش که چرا حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی بر اساس تورم نیست، گفت: مجلس در این زمینه ورود اولیه داشته ولی روزهای پایانی مجلس یازدهم است و اگر به سرانجام نرسید در مجلس جدید بعد ۷ خرداد در کمیسیون اجتماعی بررسی خواهد شد.

مجلس بعدی میزان تناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را پیگیری می‌کند

نماینده مردم سرخس، فریمان و بخش‌های رضویه و احمدآباد مشهد بیان داشت: آنچه ما الان حکم قانونی داریم همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری است ولی در مورد حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در مجلس دوازدهم پیگیری خواهد شد که حکم قانون و مبنای مجلس میزان تورم است و اینکه چقدر تناسب سازی خواهد بود را مجلس پیگیری می‌کند.

ارسال نظر