در جلسه‌اي با حضور معاون اول رييس‌جمهور بررسي شد

راهكارهاي رفع چالش‌هاي ارزي فعالان اقتصادي

۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۰۰:۲۱:۰۴
کد خبر: ۳۱۰۸۰۹
راهكارهاي رفع چالش‌هاي ارزي فعالان اقتصادي

در دومين جلسه معاون اول رييس‌جمهور با هيات رييسه اتاق بازرگاني، ‌صنايع، ‌معادن و كشاورزي ايران كه صبح روز (يكشنبه) برگزار شد، در خصوص مشاركت اتاق بازرگاني براي توسعه مهارت آموزي در دوره متوسطه دوم و هنرستان‌ها و همچنين رفع چالش‌هاي ارزي فعالان اقتصادي بحث، بررسي و تصميم‌گيري شد.

در دومين جلسه معاون اول رييس‌جمهور با هيات رييسه اتاق بازرگاني، ‌صنايع، ‌معادن و كشاورزي ايران كه صبح روز (يكشنبه) برگزار شد، در خصوص مشاركت اتاق بازرگاني براي توسعه مهارت آموزي در دوره متوسطه دوم و هنرستان‌ها و همچنين رفع چالش‌هاي ارزي فعالان اقتصادي بحث، بررسي و تصميم‌گيري شد.
محمد مخبر در اين جلسه با تاكيد بر اينكه نجات اقتصادي كشور با مديريت، منابع و خلاقيت مردم امكانپذير است، تصريح كرد: اتاق بازرگاني و اتاق تعاون مهم‌ترين تشكل‌هاي بخش خصوصي هستند كه با آگاهي از وضعيت بازار و اقتصادي جامعه مي‌توانند به حضور و مديريت مردم در بخش اقتصادي كشور كمك شايان توجهي نمايند و دولت به دنبال آن است كه با بهره‌گيري از توانايي‌هاي بخش خصوصي و اتاق‌ها در راستاي تحقق شعار سال گام بردارد.
معاون اول رييس‌جمهور افزود: اتاق‌ها و همچنين ساير تشكل‌ها فرصتي مهم براي تحقق شعار سال هستند كه از ابتداي سال جاري بصورت سازمان يافته جلساتي با بخش خصوصي برگزار شده است و در اين جلسات پيشنهادات و موانع براي حضور پررنگ فعالين اقتصادي و مردم در اداره اقتصاد كشور بررسي مي‌شود.
وي با اشاره به مشاركت اتاق بازرگاني براي توسعه مهارت آموزي در دوره متوسطه دوم با كمك وزارت آموزش و پرورش افزود: طرح اتاق در اين زمينه از جمله سفيران مهارت و آموزش مربيان فني و حرفه‌اي در كارگاه‌ها و كارخانه‌هاي مرتبط با بخش خصوصي مي‌تواند به تربيت نسلي ماهر و با امنيت شغلي كمك نمايد. مخبر اظهاركرد: در بسياري از شهرها تناسبي بين فارغ التحصيلان و نيازهاي شغلي در آن منطقه وجود ندارد و در كنار آن نيز بسياري از فارغ التحصيلان به دليل عدم يادگيري مهارتهاي لازم در محيط‌هاي آموزشي آمادگي حضور در بازار كار را ندارند كه دولت با همكاري بخش خصوصي به دنبال حل اين مشكلات است. معاون اول رييس‌جمهور با بيان اينكه طرح ايجاد هنرستان‌ها در كنار كارگاه‌ها و كارخانه‌ها اقدامي بسيار مهم براي آموزش دانش‌آموزان و آشنايي با محيط كار واقعي است، تصريح كرد: برنامه مهارت‌افزايي اتاق بازرگاني در وزارت آموزش و پرورش و نيز در محيط‌هاي دانشگاهي با همكاري وزارت علوم توسعه يابد.
وي باقدرداني از تلاش‌هاي اتاق بازرگاني براي پيشگيري از مهاجرت نخبگان و فارغ التحصيلان دانشگاهي تاكيد كرد: پيشنهادات و اقدامات اتاق براي بورسيه شدن نخبگان و فارغ التحصيلان و اطمينان از آينده شغلي آنان در كارخانه‌ها و بنگاه‌هاي بزرگ اقتصادي نقطه اميدي براي نسل جوان و كاهش نرخ بيكاري در بين فارغ التحصيلان دانشگاهي خواهد بود.
مخبر در خصوص رفع چالش‌هاي ارزي فعالان اقتصادي و راهكارهاي اتاق بازرگاني و دولت در اين زمينه تصريح كرد: در اين جلسه مقرر شد تا با همكاري بانك مركزي و اتاق براي مديريت ارز، ‌رفع تنگناها و پوشش ريسك ارز در سريع‌ترين زمان ممكن كارگروه و تيمي تشكيل تا پيشنهادات عملياتي در كوتاه‌ترين زمان ممكن پياده سازي شود.
معاون اول رييس‌جمهور رسوب كالا در مبادي گمركي را يكي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي دولت عنوان كرد و افزود: رويه كنوني در ثبت سفارش و تخصيص ارز بايد تغيير يابد كه اتاق بازرگاني به دليل تجربيات گوناگون در واردات و صادرات كالا و همچنين تشكيل كميته‌هاي تخصصي رسوب كالا در اين اتاق پيشنهادات و راهكارهاي عملياتي خود را به دولت ارايه نمايد تا از تجربيات آنان در راستاي جلوگيري از انبار شدن كالاها در مبادي گمركات كشور استفاده شود.
در اين جلسه گزارشي از چگونگي مشاركت اتاق بازرگاني براي توسعه مهارت آموزي در دوره متوسط دوم با همكاري بين اتاق و دولت ارايه و ضرورت‌هاي منافع ارتقاي نظام مهارت آموزي در هنرستان‌ها براي بخش خصوصي، دولت و دانش‌آموزان و خانواده‌ها بررسي شد.
طبق اين گزارش پيشنهاد شد، كارگروه مشتركي با حضور سازمان مالياتي، وزارتخانه‌هاي اقتصاد و آموزش و پرورش و اتاق بازرگاني، ظرفيت‌هاي موجود در قانون براي گسترش مشاركت بخش خصوصي در توسعه آموزش‌هاي مهارتي در مقطع آموزش متوسطه دوم تشكيل شود.
همچنين طرح ملي سفيران مهارت براي اطلاع‌رساني عمومي و جلب مشاركت بخش خصوصي در توسعه هنرستان‌هاي كشور با پيشنهاد اتاق مبني بر همايش ملي « سفيران مهارت» توسط وزارت آموزش و پرورش بررسي و برگزار شود و همچنين در صورت موافقت در كارگروه مشتركي آموزش‌هاي ضمن خدمت به مربيان فني و حرفه‌اي بصورت عملي و حضور در كارخانه‌ها ارايه گردد.
در ادامه نيز راهكارهاي اتاق بارزگاني در خصوص حل مساله مهاجرت نخبگان و فارغ التحصيلان ارايه شد كه اتاق بازرگاني از همكاري و مشاركت با وزارت علوم و ايجاد برنامه‌اي مدون براي بورسيه كردن فارغ‌التحصيلان و نخبگان از زمان تحصيل براي اطمينان از آينده شغلي جوانان خبر داد كه با همكاري و هماهنگي‌هاي انجام شده تا اواسط سال جاري پياده و عملياتي شود. رفع چالش‌هاي ارزي فعالان اقتصادي در راستاي تحقق رشد صادرات ۳۳ درصدي نيز گزارش ديگر اين جلسه بود كه طبق آن براي تحقق اهداف رشد صادراتي و توليدي كشور در چهار محور مديريت بازار ارز، رفع چالش‌هاي ارزي صادركنندگان، رفع تنگناهاي ارزي وارد كنندگان و پوشش ريسك نوسانات نرخ ارز بحث، بررسي و تصميم‌گيري و مقرر شد تا اين راهكارها در بانك مركزي بررسي و اجرايي شود. اين سومين جلسه مخبر با فعالان بخش خصوصي از ابتداي سال ۱۴۰۳ بود.

ارسال نظر