چرا دلار ریزشی شد؟

معامله‌گران در روز قبل، از موقعیت خرید خود عقب‌نشینی کردند و قیمت دلار در شروع آخرین هفته تابستان کاهش یافت.

چرا دلار ریزشی شد؟
۱۴۰۲/۰۶/۲۷ ۱۰:۱۴:۰۸
| | |

درحالی‌که انتظار می‌رفت افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا،  اعلام حفظ تحریم‌های موشکی ایران، بیانیه تروییکای اروپایی و حذف هشت مامور آژانس از سوی ایران، باعث افزایش دلار در شروع آخرین هفته تابستان شود، دلار در معاملات روز قبل بر‌خلاف انتظارات و روند معاملات پشت‌خطی، نه‌تنها افزایش نیافت بلکه کاهشی شد.

به گزارش اکوایران، دلایلی که می‌توان برای کاهش دلار نام برد از قرار زیر است: اول آن‌که مطابق با اخبار منتشر شده، تبادل زندانیان ممکن است در این هفته انجام شود که تاثیر روانی بر بازار ارز دارد. مورد دوم مربوط به آزادسازی منابع ارزی ایران در هفته جاری هم‌زمان با تبادل زندانیان است؛ در این رابطه، روزنامه‌های دولتی هم به بهانه آزادسازی منابع ارزی تیترهای کاهشی برای بازار ارز را برجسته کرده‌اند. به‌عنوان مثال روزنامه ایران باتوجه به آزادسازی منابع ارزی ایران تیتر برگ ریزان دلار را انتخاب کرد و پیش‌بینی کرد با توجه به دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی آزاد شده و دست پرتر بازارساز قیمت دلار کاهش شدیدتری را تجربه کند.

مورد سومی‌ هم که مانع رشد قیمت دلار شد، سفر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به آمریکا برای سخنرانی در سازمان ملل است. با‌توجه به همراهی علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران با رییس جمهور، گمانه‌زنی‌هایی که پیش از این وجود داشت، تقویت شد. پیش از اجلاس گمان بر این بود که جریان دیپلماسی در این اجلاس، میان ایران و طرف‌های غربی تقویت خواهد شد. به همین خاطر، معامله گران بازار ارز در روز قبل عقب کشیدند تا اخبار مربوط به سفر را ارزیابی کنند.

مورد چهارمی هم که مانع از رشد دلار شد، افزایش قیمت جهانی نفت بود. پیش‌بینی نفت صد دلاری بر سر زبان‌ها است. اتفاقی که درصورت تحقق چشم‌انداز درآمد‌های ارزی ایران را افزایش می‌دهد و باعث افزایش قدرت بازارساز برای کنترل دلار خواهد شد. به همین خاطر معامله‌گران از موقعیت خرید خود در شرایطی که ریسک‌های دیگری نیز برای خریداران وجود داشت عقب‌نشینی کردند و قیمت دلار در شروع آخرین هفته تابستان کاهش یافت.

حمایت و مقاومت سرنوشت ساز سکه

معاملات روز قبل دلار به ابتدای نیمه کانال ۴۹ هزار تومانی بازگشت و در صورتی که نتواند به مقاومت ۵۰ هزار تومانی حمله کند حمایت محدوده ۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان را در پیش دارد.

عقب‌نشینی سکه امامی در روز قبل کمتر بود. سکه بر روی حمایت ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان متوقف شد. مهم‌ترین حمایت سکه محدوده ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که اگر از دست برود و سکه پایین آن تثبیت شود، میدان دست کاهشی‌های بازار خواهد افتاد. ولی در غیر این صورت، اگر سکه بتواند مقاومت ۲۸ میلیون و۴۰۰ هزار تومان را بشکند. مهم‌ترین مقاومت آن سطح ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که تثبیت بر فراز آن شرط صعودی شدن سکه است.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها

دیگر اخبار