نماینده کارگران در شورای عالی کار:

اولین جلسه کمیته دستمزد ۱۴۰۳ برگزار می‌شود/ اجرای مزد منطقه‌ای برای ۱۴۰۳ چقدر جدی است؟

۱۴۰۲/۱۰/۲۲ - ۱۱:۴۰:۰۱
کد خبر: ۳۰۴۴۵۴
اولین جلسه کمیته دستمزد ۱۴۰۳ برگزار می‌شود/ اجرای مزد منطقه‌ای برای ۱۴۰۳ چقدر جدی است؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ اولین جلسه کمیته مزد برگزار می‌شود گفت: وزارت اقتصاد در قالب دو مدل، اجرای مزد منطقه‌ای برای ۱۴۰۳ را مطرح کرده است.

محمدرضا تاجیک نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جلسه اخیر در وزارت اقتصاد گفت: در آن جلسه ارائه‌ای از سوی وزارت اقتصاد درباره مزد منطقه‌ای مطرح شد.

به گزارش تسنیم، وی ادامه داد: در این ارائه دو طرح مطرح شد. اول اینکه مزد منطقه‌ای به صورت کلی اجرا شود، دوم اینکه مزد به صورت ملی تعیین شود، اما میزان حق مسکن در شهر‌های مختلف متفاوت باشد. با توجه به اینکه عدد حق مسکن در سبد هزینه کارگران پررنگ است. مطرح شد، یکی از روش‌ها برای بهتر تعین کردن دستمزد کارگران این است که عدد حق مسکن در شهر‌های مختلف متفاوت باشد.

تاجیک بیان کرد: درهمان جلسه کارشناسان تأمین اجتماعی ایراد‌هایی را به اجرای مزد منطقه‌ای مطرح کردند، زیرساخت‌ها باید تغییر کند، با شرایط فعلی امکان اجرا نیست. یکی از موضوعاتی که مطرح شد، بحث بازنشستگی بود، افرادی که ۲ سال پایانی خدمت خود هستند، اگر دستمزدشان به صورت منطقه‌ای تعیین شود، نیازمند بررسی قبل از اجرا برای بحث بازنشستگی این افراد است. کارشناسان تأمین اجتماعی مخالف اجرای مزد منطقه‌ای بودند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه دوشنبه جلسه کمیته مزد است گفت: شاید بحث مزد منطقه‌ای هم مطرح شود. دیدگاه ما در بحث دستمزد این است که ماده ۴۱ قانون کار و معیشت اجرایی شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: متأسفانه در سال جاری ما نتوانستیم به خواسته‌های جامعه کارگری در شورای عالی کار دست پیدا کنیم و با توجه به عدم رعایت ماده ۴۱ و تبصره‌های آن توسط دولت، کارگران از حق طبیعی خودشان باز ماندند.

تاجیک افزود: براساس ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار همه‌ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف با توجه به ۲ معیار ذیل تعیین کند؛ اول، حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود و دوم، حداقل مزد بدون آنکه مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به‌اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تأمین کند.

وی اظهار داشت: سالانه چندین جلسه کمیته مزد و شورای عالی کار با بحث‌های تکراری بر سر همین یک ماده و ۲ تبصره از قانون کار برگزار می‌شود و درنهایت نیز هیچ‌گاه مزد تعیین شده با واقعیت مدنظر قانون همخوانی ندارد که اگر همخوانی داشت شکاف مزد و معیشت کارگران به بیش از ۶۰ درصد نمی‌رسید. در این میان طرف کارفرمایی روی لفظ «تعیین مزد برای نقاط مختلف» تمرکز کرده و خواستار اجرای آن است. استنباط کارفرمایان این است که با مزد منطقه‌ای در بسیاری از نقاط کشور باید دستمزد کمتری پرداخت شود، غافل از اینکه مزد منطقه‌ای قادر به شکستن حداقل مزد موردنیاز برای تأمین معیشت نیست و با توجه به اینکه مزد‌های فعلی معیشت نیروی کار را تأمین نمی‌کند، پس مزد منطقه‌ای نیز نمی‌تواند به سرکوب بیشتر دستمزد کمک کند.

 

ارسال نظر