واردات خودروهای کارکرده از ۲ هفته دیگر آغاز می‌شود

۱۴۰۲/۰۵/۱۸ - ۱۴:۲۰:۳۸
کد خبر: ۲۱۲۵۶۲
واردات خودروهای کارکرده از ۲ هفته دیگر آغاز می‌شود

لطف‌الله سیاهکلی در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم اجرای طرح وارادت خودروهای خارجی زیر ۵ سال کارکرد اظهار داشت: اجرای این طرح از حدود ۲ هفته آینده روند اجرایی و جدی به خود می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، وی اضافه کرد: خوشبختانه در واردات خودروهای کارکرده خارجی سقف میزان حجم موتور نداریم و همچنین محدودیتی در میزان واردات این خودروها از سوی افراد حقیقی و حقوقی نداریم. خوشبختانه در موضوع واردات خودروهای کارکرده از پس مافیای خودرو برآمدیم، وگرنه واردات خودروهای زیر ۵ سال کارکرد انجام نمی‌شد.

سیاهکلی با انتقاد شدید از نقش مافیای خودرو در گران کردن خودروهای چینی از جمله دیگنیتی گفت: متأسفانه وزیر قبلی صمت با بردن خودرو به بورس باعث شد که قیمت دیگنیتی از ۷۵۰ میلیون به ۲.۵ میلیارد تومان برسد و وقتی هم از مدیر شرکت تولیدکننده علت جهش عجیب‌وغریب قیمت این خودرو را پرسیدیم، به ما گفت چون مردم می‌خرند، به این قیمت می‌فروشم.

وی با اشاره به تصویب قانون ساماندهی بازار خودرو (واردات خودرو) ادامه داد: با این قانون حتی قفل ورود خودروهای تریلر و کشنده هم باز شد و مشکل ۱۵ هزار نفر برای نوسازی خودروهای کشنده برطرف شد.

سوار شدن بر بنز و تویوتا حرام نیست

نماینده مردم قزوین،‌ آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در جواب این سؤال خبرنگار تسنیم موضوع اعطای خودروهای فیدلیتی و لاماری به نمایندگان مجلس را تکذیب کرد و گفت: نمایندگان از جمله بنده از این خودروها نگرفتیم. در ضمن جایی گفته شد که سیاهکلی خودروی شاسی‌بلند گرفته و اگر من هم خودرو گرفتم و هم نقش اول را در استیضاح وزیر سابق صمت داشتم، پس بنده سوپرمن هستم.

سیاهکلی با بیان اینکه هیچ مجتهد یا مرجع تقلیدی واردات خودرو را حرام نکرده است، گفت: چه کسی گفته که جوان ما باید جوانی خود را با پراید بگذراند؟ آیا سوار شدن بر بنز و تویوتا حرام است؟ افرادی سال‌ها تلاش می‌کردند که موضوع غلط جلوگیری از واردات خودرو را به بدنه تصمیم‌گیر دولت و نظام تلقین کنند. کار مافیا این است که کار غلط را در ذهن مسئولان درست جا بیندازد تا نظام را ناکارآمد جا بزند.

مجلس قانون‌گذار باید تخصصی باشد

عضو کمیسیون صنایع مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مشکل مجلس ما این است که تخصصی نیست، گفت: اگر قرار باشد مجلس قانون‌گذار باشد، باید مجلس تخصصی داشته باشیم و در حال حاضر عمده توان مجلس مصروف کارهای سیاسی از جمله انتخاب یا استیضاح وزیران و سؤال از آنها می‌شود.

سیاهکلی درباره اقدامات مجلس یازدهم در حوزه مهار تورم بیان کرد: مجلس امسال قانون بودجه را طوری تنظیم کرده که درآمدها افزایش یافته و در نتیجه فاصله بین درآمد و هزینه کاهش پیدا کند و ناترازی بودجه به کمترین حد برسد.

وی علت تورم بالای فعلی را ناترازی بانک‌ها، کاهش ارزش پولی و فروش ارز به قیمت نامتعارف دانست و افزود: ریشه تورم لجام‌گسیخته در کشور ما سیاست‌های پولی بانک مرکزی است و بنده ۲ سال است که موضوع تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را مطرح کرده‌ام که هنوز انجام نشده است و باید به سیاست‌های مالی و ارزی بانک مرکزی ورود جدی شود.

واردات , واردات خودرو , مجلس شورای اسلامی ایران , کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ایران ,

ریشه اصلی مشکلات کشور نظام بانکی و بیمه‌ای است

نماینده مردم قزوین در مجلس با بیان اینکه همچنان ریشه اصلی مشکلات کشور نظام بانکی و بیمه‌ای هستند، گفت: باور دارم که اگر بانک‌ها و نظام بیمه‌ای ما اصلاح شوند، ۷۰ درصد مشکلات کشور و مردم برطرف می‌شود.

سیاهکلی ادامه داد: در کل دنیا تولید بین ۲ تا ۱۰ درصد سود دارد، بعد بانک‌های ما ۲۳ درصد سود بانکی به مشتریان خود پرداخت می‌کنند و هیچ‌وقت هم توضیح نمی‌دهند که این میزان سود را از کجا می‌آورند؟

 

ارسال نظر