سرنوشت نامعلوم تعطیلات ۲ روزه در تایید و تکذیب‌ها

۱۴۰۳/۰۳/۲۴ - ۰۰:۵۹:۲۱
کد خبر: ۳۱۴۵۶۶
سرنوشت نامعلوم تعطیلات ۲ روزه در تایید و تکذیب‌ها

با شروع به کار مجلس دوازدهم هنوز هم تکلیف تعطیلات ۲ روزه نامشخص است. یک نماینده مجلس، گفت: در خصوص سرنوشت لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته، باید منتظر بود تا کمیسیون تخصصی تشکیل شود و اگر در کمیسیون تخصصی رفع اشکال شود لایحه به صحن می‌آید. ريیس اتاق بازرگانی تهران روز گذشته خبر داد که نظر هیات عالی نظارت نه تنها مخالفت با تعطیلی شنبه که اساسا مخالف با افزایش تعطیلات آخر هفته بود.

با شروع به کار مجلس دوازدهم هنوز هم تکلیف تعطیلات ۲ روزه نامشخص است. یک نماینده مجلس، گفت: در خصوص سرنوشت لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته، باید منتظر بود تا کمیسیون تخصصی تشکیل شود و اگر در کمیسیون تخصصی رفع اشکال شود لایحه به صحن می‌آید. ريیس اتاق بازرگانی تهران روز گذشته خبر داد که نظر هیات عالی نظارت نه تنها مخالفت با تعطیلی شنبه که اساسا مخالف با افزایش تعطیلات آخر هفته بود. در این هیات مورد تاکید قرار گرفت که پنجشنبه هم جزيی از تعطیلات رسمی کشور نیست؛ اما نمایندگان مجلس در گفت‌وگویی این خبر را تکذیب کردند. طی روزهای گذشته محمود نجفی‌عرب، ريیس اتاق بازرگانی تهران، گفت که نظر هیات عالی نظارت نه تنها مخالفت با تعطیلی شنبه که اساسا مخالف با افزایش تعطیلات هفتگی بود. همچنین مشخص شد که دولت سیزدهم نیز اصراری برای به نتیجه رساندن لایحه پیشنهادی خود ندارد. در این هیات مورد تاکید قرار گرفت که پنجشنبه هم جزيی از تعطیلات رسمی کشور نیست. اما این خبر از سوی نمایندگان مجلس تکذیب شد.

 

بررسی لایحه بعد از تعطیلات آخر هفته

در گفت‌وگویی اعلام شد که لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته بعد از تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر این اساس احتمالا این لایحه یا اصلاح می‌شود یا نمایندگان بر مصوبه قبلی اصرار می‌کنند.

سید‌ سلمان ذاکر، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: در مجلس یازدهم ما بر تعطیلی جمعه و شنبه تاکید می‌کردیم و وظیفه ما بود که با توجه به کار کارشناسی که صورت گرفته بود؛ تعطیلات دو روزه را به تصویب برسانیم. بر این اساس ما تعطیلات دو روزه را تصویب کردیم و لایحه را به شورای نگهبان فرستادیم.

او با اشاره به ایراد مجمع تشخیص از لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری تاکید کرد: شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع باید این لایحه را با سیاست‌های کلی نظام، قانون اساسی و شرع انطباق بدهند. با توجه به ایراد هیات عالی نظارت مجمع از لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته، این لایحه باید به مجلس بیاید و مجددا بررسی شود.

 

پنجشنبه به جای شنبه

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ممکن است در بررسی لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته، دومین روز تعطیلات از شنبه به پنجشنبه تغییر پیدا کند. اما در خصوص افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز همه متفق‌القول هستند. ذاکر با تاکید بر اینکه مشکل ایراد لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته، روز شنبه است، اظهار کرد: فکر نکنم کسی با افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز مشکلی داشته باشد و به نظر می‌رسد مساله روز دوم تعطیلی است. او در خصوص ایراد هیات عالی نظارت مبنی بر اینکه این لایحه نا‌عادلانه است، یادآور شد: این ایرادات قابل اصلاح است. اینکه می‌گویند این لایحه ناعادلانه است، درست است. بالاخره کارمند بانک و کارمندان بخش‌های خدماتی هم باید تعطیل باشند. اما نیرو نداریم. باید نیرو جذب کنیم تا این تبعیض‌ها پدید نیاید. در این شرایط یک عده تعطیل می‌شوند و یک عده باید سرکار باشند. ذاکر گفت: از سوی دیگر باید بخش خصوصی را تقویت کرد تا خلأ‌ها را پر کنند. او در خصوص سرنوشت لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته اظهار کرد: لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته باید در نهایت به مجلس بیاید. مجلس یا باید بر این لایحه اصرار یا آن را اصلاح کند.

 

اشکالات لایحه قابل رفع است

همچنین روح‌الله متفکر‌آزاد، نماینده تبریز و عضو هیات ريیسه مجلس درخصوص لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته، تاکید کرد: هر آن چیزی که در مجلس قبل مصوب شده و به شورای نگهبان ارسال شده و از سوی این شورا به هیات عالی نظارت مجمع ارسال شده است، قابلیت رفع ایراد در مجلس دوازدهم را دارد. او ادامه داد: اما اگر لایحه یا طرحی در مجلس قبل نهایی نشده بود، دیگر قابلیت پیگیری نداشت و باید از ابتدا بررسی می‌شد. اما لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته مصوبه و خروجی مجلس یازدهم است و در مجلس دوازدهم قابلیت بررسی دارد. منتها بررسی آن نیازمند تشکیل کمیسیون است تا اشکالات گرفته شده در کمیسیون تخصصی بررسی شود و سپس به صحن علنی بیاید و به آن رای بدهیم. این عضو هیات ريیسه مجلس تاکید کرد: هر آن چیزی که در مجلس قبل مصوب شده و به شورای نگهبان و از سوی این شورا به هیات عالی نظارت مجمع ارسال شده است، قابلیت رفع ایراد در مجلس دوازدهم را دارد. او خاطرنشان کرد: اما اگر لایحه یا طرحی در مجلس قبل نهایی نشده بود دیگر قابلیت پیگیری نداشت و باید از ابتدا بررسی می‌شد. اما لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته مصوبه و خروجی مجلس یازدهم است و در مجلس دوازدهم قابلیت بررسی دارد. منتها بررسی آن نیازمند تشکیل کمیسیون است تا اشکالات گرفته شده در کمیسیون تخصصی بررسی شود و سپس به صحن علنی بیاید و به آن رای بدهیم. متفکر‌آزاد درخصوص سرنوشت لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته، تاکید کرد: باید منتظر بود تا کمیسیون تخصصی تشکیل شود و اگر در کمیسیون تخصصی رفع اشکال شود لایحه به صحن می‌آید. او با بیان اینکه از ارسال لایحه افزایش تعطیلات به مجلس بی‌اطلاع هستم، تصریح کرد: اگر لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته از شورای نگهبان به مجلس ارسال شود نیز تا زمان تشکیل کمیسیون‌ها کاری نمی‌توان انجام داد.

ارسال نظر