واردات خودروهاي دست‌دوم آغاز شد

۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۰۲:۰۳:۴۳
کد خبر: ۳۰۴۵۹۹

وزير صمت با توجه به آيين‌نامه واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمين اصلي مدعي شد كه واردات خودروهاي دست دوم آغاز شده است. 

وزير صمت با توجه به آيين‌نامه واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمين اصلي مدعي شد كه واردات خودروهاي دست دوم آغاز شده است. 
عباس علي آبادي با اشاره به مصوبه هيات وزيران درباره دريافت پلاك ملي به خودروهايي كه در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي تردد مي‌كنند گفت واردات خودروهاي دست دوم آغاز شده و بعد از اجرايي شدن ورود خودروهاي موجود در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي نوبت به واردات خودروهاي كاركرده خواهد رسيد. وزير صمت معتقد است اين مساله به زودي نهايي خواهد شد. چهارشنبه گذشته نيز معاون صنايع حمل و نقل وزير صمت گفت آيين‌نامه اجرايي واردات خودروهاي سواري دست دوم در هيات دولت تصويب شده و به زودي اين آيين‌نامه از سوي دولت ابلاغ خواهد شد. اين اخبار نشان مي‌دهد در مجموعه وزارت صمت اجماع بر سر واردات خودروهاي دست دوم خارجي وجود دارد اما به نظر مي‌رسد چالش اصلي بحث تامين ارز مورد نياز براي واردات خودروهاي دست دوم باشد. ساز و كارهاي موجود نشان مي‌دهد آنچه تاكنون منجر به ابلاغ آيين‌نامه اجرايي واردات خودروهاي دست دوم نشده، اختلافي است كه وزارت صمت با مديران بانك مركزي دارد.وزارت صمت به عنوان متولي بازار خودرو به دنبال اين است تا شرايط بازار خودرو را مديريت كرده و آرام نگه دارد از اين رو با توجه به ناترازي ميان عرضه و تقاضا راهكار واردات خودرو، چه نو و چه دست دوم، را در دستور كار دارد. اما بررسي اطلاعات منتشر شده درباره واردات خودرو نشان مي‌دهد هنوز واردات خودروهاي نو غلتك نيفتاده و خبري هم از ورود خودروهاي صفر كيلومتر نيست.بنابراين با توجه به اقدام‌هاي صورت گرفته از سوي وزارت صمت آنچه در مسير ورود خودروهاي سواري نو و كاركرده دست انداز شده مخالفت سياست‌گذار پولي و بانكي است. به نظر مي‌رسد تا مديران بانك مركزي چراغ سبز نشان ندهند ورود خودروهاي سواري دست دوم نهايي نشود و واردات خودروهاي نو هم به صورت قطره چكاني دنبال شود.

ارسال نظر