نگاهی به آخرین وضعیت کرونا در کشور

عادی‌انگاری عامل بروز موج‌های جدید کرونا است

مواقع زیادی از عادی انگاری کرونا دچار ضرر و زیان شده‌ایم، این ضرر هم جانی بوده و هم مالی.

عادی‌انگاری عامل بروز موج‌های جدید کرونا است
۱۴۰۰/۰۷/۰۲ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

گلی ماندگار|

 مواقع زیادی از عادی انگاری کرونا دچار ضرر و زیان شده‌ایم، این ضرر هم جانی بوده و هم مالی. هر وقت مسوولان کرونا را تمام شده دانستند و با اطمینان خاطر از کنترل این بیماری صحبت کردند، بعد از آن جامعه با موج عظیمی از این همه‌گیری مواجه شده است. آمار ابتلا و مرگ و میر به یک باره افزایش یافته. همین عادی انگاری‌ها بود که باعث شد تاکنون بیش از 100 هزار قربانی بدهیم. همین عادی انگاری‌ها بود که باعث شد مردم هم رعایت پروتکل‌ها را جدی نگیرند و همه‌گیری کرونا نفس کادر درمان را به شماره بیندازد. حالا اما وضعیت کاملا فرق می‌کند. هر ساده انگاری می‌تواند به فاجعه‌ای دیگر و البته بزرگ‌تر ختم شود، به همین خاطر است که بسیاری از متخصصان حوزه بهداشت و درمان اعلام کرده‌اند، مراکز درمانی و البته کادر درمان توان مواجه شدن با یک موج دیگر کرونا را ندارند. حالا که واکسیناسیون سراسری به سرعت در حال انجام است و دولت عزم خود را جزم کرده تا هر چه زودتر مدارس را بازگشایی کند، باید به این نکته توجه کرد که هر گونه سهل انگاری در این زمینه می‌تواند به قیمت جان دانش‌آموزان تمام شود. باید به مردم گوشزد کرد که تزریق حتی دو دوز واکسن نمی‌تواند آنها را رویین تن کند. باید توجه داشت که تا ریشه کن شدن این بیماری، رعایت پروتکل‌ها الزامی است و اگر قرار باشد مدارس بازگشایی شده و دانش‌آموزان سر کلاس درس حاضر شوند، باید تمام نکات ایمنی برای حفظ جان آنها انجام شود. نباید فراموش کنیم که واکسن تنها آمار مرگ و میر کرونا را کاهش می‌دهد، اما به‌طور کامل از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمی‌کند. هنوز خیلی مشخص نیست که مقاومت بدن کودکان در برابر این بیماری به چه صورت است. حتی اگر دانش‌آموزان 12 تا 18 سال واکسینه شوند، باز هم کودکان 7 تا 12 سال که به مدرسه می‌روند در معرض خطر قرار دارند. توجه به تمام این نکات می‌تواند باعث شود تا بازگشایی مدارس بدون اینکه باعث بروز موج دیگری از کرونا در کشور شود، انجام گیرد. فراموش نکنیم که گونه‌های جدید کرونا در برخی از کشورها ظهور کرده و قربانی هم گرفته ما نیز در این شرایط باید گوش به زنگ باشیم.

      ضرورت پایش کرونا در مدارس

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور و توصیه به شکل‌گیری نظام پایش و مراقبت کرونا در مدارس، گفت: واکسیناسیون به ویژه بر کاهش موارد مرگ و بستری موثر است، ولی به تنهایی کافی نیست و با اینکه پوشش واکسیناسیون درحال افزایش است ولی هنوز متاسفانه حدود ۴۰۰ مرگ کرونا مثبت در کشور داریم که بیشتر در مناطق غربی و شمال غربی کشور رخ می‌دهد. دکتر حمیدسوری ، رییس تیم واکنش سریع کووید-۱۹ وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اکثر منحنی‌های کشوری نشان می‌دهد که از پیک پنجم عبور کردیم، گفت: البته این به معنای آن نیست که در همه کشور این اتفاق افتاده است. در مناطق غرب و شمال غربی کشور همچنان مناطقی داریم که وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد و هنوز تخت‌های بسیاری از بیمارستان‌ها توسط بیماران کرونایی اشغال است. او افزود: علی‌رغم نگرانی‌ها اما آنچه که اکنون مهم است این است که روند بستری بیماران در حال کاهش است؛ البته میزان مرگ و میر به کندی در حال کاهش است و این نشان می‌دهد آنگونه که انتظار داشتیم افزایش واکسیناسیون نتوانسته به سرعت اثر معنی‌داری بر مرگ‌ها داشته باشد و تغییر سریعی ایجاد کند، اما امیدواریم با افزایش تیراژ واکسیناسیون، سایر مداخلاتی هم که باید صورت گیرد مورد غفلت واقع نشود و با بسته ترکیبی از اقدامات موثر در کاهش موارد مرگ و بستری، سرعت بهبود شرایط را بیشتر کنیم. دکتر سوری اظهار داشت: معنای این اطلاعات این است که واکسیناسیون به ویژه بر موارد مرگ و بستری موثر است ولی به تنهایی کافی نیست و با اینکه پوشش واکسیناسیون درحال افزایش است ولی هنوز متاسفانه حدود ۴۰۰ مرگ کرونا مثبت در کشور داریم که بیشتر در مناطق غربی و شمال غربی کشور رخ می‌دهد.

       نگرانی بروز واریانت‌های جدید کرونا  همچنان وجود دارد

این اپیدمیولوژیست درباره بروز پیک ششم کرونا، بیان کرد: علی‌رغم اینکه واکسن چندان تابع تغییرات جزئی آب و هوایی نیست ولی معمولا با سرد شدن هوا مردم بیشتر به فضاهای بسته پناه می‌برند و در این فضاها احتمال ابتلا به بیماری کرونا بیشتر از فضاهای باز است. حال در این شرایط اگر مدارس هم بازگشایی شوند، تراکم بچه‌ها در مدارس و انتقال عامل بیماری‌زا توسط آنها به خانواده و افراد پرخطر بیشتر می‌شود. از طرفی نگرانی بابت بروز واریانت‌های جدید کرونا در کشور همچنان وجود دارد؛ به ویژه آنکه در کشورهای همسایه هم رویت شده است و ممکن است در کشور ما هم واریانت‌هایی مثل «لامبدا» و «مو» وجود داشته باشد، اما هنوز آنقدر نیست که تصور کنیم واریانت غالب است.

      پیک جدید در آبان؛ سرنوشت قطعی نیست

او ادامه داد: علاوه بر موارد ذکر شده، بزرگ‌ترین فاصله بین دو پیک کرونایی در کشورمان را بین پیک سوم و چهارم دیدیم که طرح شهید سلیمانی اجرایی شد. با این حساب اینکه آبان ماه قطعا منتظر پیک ششم باشیم سرنوشت قطعی نیست و همه‌چیز به رفتار ما و تمهیدات و اقدامات موثری که انجام می‌دهیم وابسته است. پیش‌بینی‌ها بر اساس شرایط موجود صورت می‌گیرد ولی می‌توانیم شرایط موجود را با مداخلات موثر و هدفمند به شرایط مطلوب تغییر دهیم.

       مدارس اختیارات بومی داشته باشند

سوری درباره ویژگی‌های عادی‌سازی شرایط زندگی با گسترش واکسیناسیون کرونا، اظهار کرد: طبیعی است که همه جوامع در تلاش هستند که به سمت شرایط عادی پیش بروند. تلاش برای رسیدن به شرایط عادی با عادی‌انگاری شرایط متفاوت است؛ باید برای عادی شدن شرایط تلاش کنیم اما نباید دچار عادی‌انگاری شویم. مرز بین این دو این است که چه ساز و کاری فراهم شده باشد تا کمترین خطر ما را تهدید کند. برای مثال باید نظام پایش و مراقبت مستمر در مدارس دایر کنیم که به محض اینکه تغییرات و آشفتگی‌هایی رخ داد، واکنش سریع داشته باشیم. مدارس باید اختیارات بومی بیشتری داشته باشند، درست است که وضعیت بیماری در کشور الگوی کلی دارد ولی تنوع عوامل مختلف در کشور سبب می‌شود خیلی به یک بخشنامه واحد برای کل کشور امیدوار نباشیم و انتظار نداشته باشیم در همه جا یک پاسخ واحد بگیریم.

     اعمال دستورالعمل‌ها با نظارت  و حسن اجرا باشد

او افزود: اقداماتی مثل پایش واریانت‌های جدید ویروس کرونا بسیار مهم است، هنوز در مورد برخی واریانت‌ها اطلاعات دقیق نداریم که بر کودکان چه تاثیری می‌گذارد، چه برسد به اینکه واریانت‌های جدید دیگری هم وارد شود. اعمال دستورالعمل‌ها باید با نظارت و حسن اجرا باشد. یعنی ضابطینی برای حسن اجرای دستورالعمل‌ها تعریف شوند و مرتبا زنگ خطر مدارس به گوش باشد تا به محض بروز خطر بتوانیم واکنش سریع و موثری اعمال کنیم.

      نگرانی دوباره برای آنفلوآنزا

سوری درباره همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کرونا در فصل سرد سال نیز بیان کرد: علت اینکه سال گذشته شیوع آنفلوآنزا در کشور ما و جهان بالا نبود به خاطر این بود که مردم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ماسک داشتند و همان ماسک سبب می‌شد احتمال ابتلا به آنفلوآنزا هم کاهش یابد. امسال اگر پروتکل‌ها به اندازه سال گذشته باشد بازهم امید داریم که آنفلوآنزا شیوع بالایی در کشورمان نداشته باشد اما چون درصد رعایت‌ها نسبت به سال قبل کاهش یافته است، همچنان این نگرانی وجود دارد.

        همزمانی تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا  آری یا خیر؟

او درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا و اینکه تزریق این واکسن پس از تزریق واکسن کرونا محدودیتی دارد یا خیر، گفت: واکسن آنفلوآنزا پلتفرم و ساختار متفاوتی دارد و چون تعامل بین دو واکسن کرونا و آنفلوآنزا را نمی‌دانیم، طبیعتا توصیه‌های جهانی این است که تا زمانی که ایمنی کافی در فرد ایجاد نشده است، این اتفاق نیفتد. واکسن آنفلوآنزا درخواست داوطلبانه دارد و می‌توان زمان تزریق آن را چند هفته به تاخیر انداخت. بنابراین توصیه کلی این است که افراد تا چند هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن کرونا، واکسن آنفلوآنزا تزریق نکنند. هرچند که احتیاج به مطالعات بیشتر است اما بهتر است تا ۴ هفته پس از تزریق دوز دوم صبر کنند و سپس واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

       الزامات حضور در راهپیمایی  اربعین حسینی

سوری درباره راهپیمایی اربعین نیز اظهار کرد: پیامد هر مواجهه‌ای با ویروس می‌تواند بروز بیماری باشد؛ زیرا ویروس به دنبال بدن‌هایی جهت استقرار می‌گردد؛ بنابراین این رفتار ما است که ممکن است پذیرای ویروس باشد. یکی از این رفتارها حضور در اجتماعات و تجمعات است‌. طبیعتا باید بدانیم واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست که بگوییم فرد دیگر به ویروس مبتلا نمی‌شود یا دیگر حامل عامل بیماری‌زا نخواهد بود. از طرفی سفرها به ویژه سفرهای برون مرزی می‌تواند الگوی ژنتیکی ویروس را تغییر دهد. از این رو در صورت سفر باید برخی اقدامات صورت گیرد. اول آنکه به حداقل ممکن برسد. بسیاری از کشورها سفرهای غیرضروری و مستحب را ممنوع کردند. او در پایان، افزود: در کشور ما نیز محدودیت‌هایی ایجاد شده است که باید در حد اعلای خود اجرایی شود. افراد باید حتما دو دوز واکسن تزریق کرده باشند و پیش از سفر آموزش ببینند و سعی کنند از حضور در اماکن متراکم خودداری کنند و بدانند که آلودگی در کشور عراق هم کم نیست و هنگام برگشت هم باید بلافاصله تست PCR بدهند و در صورت مثبت بودن تست تا دو هفته در قرنطینه باشند که سبب شیوع بیماری در کشور نشوند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران