گوگل در روسیه جریمه شد

روسیه، گوگل را به دلیل عدم حذف اخبار جعلی درباره جنگ در اوکراین، به پرداخت سه میلیون روبل (حدود ۳۰ هزار یورو) جریمه، محکوم کرد.

۱۴۰۲/۰۵/۲۸ ۰۲:۰۸:۳۸
| | |

روسیه، گوگل را به دلیل عدم حذف اخبار جعلی درباره جنگ در اوکراین، به پرداخت سه میلیون روبل (حدود ۳۰ هزار یورو) جریمه، محکوم کرد. به گزارش ایسنا، خبرگزاری دولتی تاس روسیه نوشت: دادگاهی در مسکو روز پنجشنبه، گوگل را به دلیل نادیده گرفتن دستور مقامات روسیه و عدم حذف اطلاعات ممنوعه از یوتیوب که ظاهرا حاوی جزییات نحوه ورود به برخی از تاسیسات حفاظت شده و اطلاعات نادرست درباره عملیات نظامی ویژه در اوکراین بود، متخلف شناخت. روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین، تلاش‌های خود را برای کنترل محتوای آنلاین، افزایش داده است.

شبکه اجتماعی رِدیت (Reddit) به دلیل عدم حذف محتوای جعلی، سه شنبه هفته جاری، برای اولین‌بار در روسیه جریمه شد. دادگاهی در روسیه اوایل ماه میلادی جاری، اپل و ویکی‌پدیا را به دلایل مشابه جریمه کرد. بنیاد ویکی‌مدیا که مالک ویکی‌پدیا است، بارها جریمه شده است، اما به گفته یک سخنگوی بنیاد ویکی‌مدیا، حاضر به انجام هیچ کدام از درخواست‌های حذف اطلاعات نشده است. گوگل هم با این جریمه‌ها بیگانه نیست.

این غول اینترنتی امریکایی در سال میلادی گذشته، به دلیل کوتاهی در حذف محتوایی که ظاهرا حاوی ادعاهای نادرست درباره جنگ در اوکراین بوده، به پرداخت جریمه سنگین ۲۱.۱ میلیارد روبل (بیش از ۳۶۰ میلیون یورو در آن زمان) محکوم شد.

بر اساس گزارش پولیتیکو، گوگل مانند بسیاری از شرکت‌های فناوری غربی دیگر، فعالیت‌های خود را در روسیه به دلیل تحریم‌های غرب و اقدامات متقابل روسیه و تا حدودی، به دلیل فشار دولت اوکراین برای ایجاد محاصره دیجیتال برای جلوگیری از دسترسی روسیه به خدمات، تعدیل کرده است. زیرمجموعه گوگل در روسیه در سال ۲۰۲۲، اعلام ورشکستگی کرد، زیرا اقدامات مسکو علیه این شرکت امریکایی، انجام فعالیت در این کشور را غیرممکن کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها