شبکه ملی اطلاعات چقدر پیشرفت کرده است؟

۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۰۹:۴۲:۳۲
کد خبر: ۳۱۵۳۰۴
شبکه ملی اطلاعات چقدر پیشرفت کرده است؟

طبق گفته وزیر ارتباطات در یک دهه منتهی به دولت سیزدهم و طبق ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی، کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات در ایران حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.

طبق گفته وزیر ارتباطات در یک دهه منتهی به دولت سیزدهم و طبق ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی، کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات در ایران حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشت اما با تلاش‌های صورت گرفته در دولت سیزدهم اکنون بیش از ۶۵ درصد پیشرفت داشته، یعنی در کمتر از سه سال پروژه شبکه ملی اطلاعات بیش از دو برابر پیشرفت کرده است.

به گزارش ایسنا، تحقق شبکه ملی اطلاعات نیز همانند پروژه دولت الکترونیک از جمله اهداف اصلی و حاکمیتی کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌آید که علیرغم فراز و نشیب‌های فراوان در طول سالیان گذشته در دولت سیزدهم با اراده جدی تری دنبال شد. در یک کاملا اجمالی شبکه ملی اطلاعات از سه لایه زیرساخت شبکه، خدمات پایه و محتوا تشکیل شده است.

«سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب سال ۱۳۹۹ شورای عالی فضای مجازی، اصلی ترین سند بالادستی برای تبین جزئیات این مفهوم به شمار می‌آید.  در این سند نسبت به تعریف ۳۰ هدف عملیاتی و برای تحقق هر هدف تعدادی شاخص تعیین شده که جمعاً ۱۲۲ شاخص برای ارزیابی پیشرفت شبکه ملی

اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مسئولان براین باور هستند پیشرفت و تحقق کامل شبکه ملی اطلاعات یک پروژه جمعی به شمار می‌آید که نیازمند همکاری و مسئولیت پذیری دستگاه‌های متعدد اجرایی است.  

در این راستا توسعه و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات و رعایت عدالت ارتباطی از مهم‌ترین تأکیدات رئیس جمهور در این دولت بود و این پروژه طی ۱۰ سال تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشت اما در سه سال گذشته بر پیشرفته آن افزوده شد. مسئله‌ای که اخیرا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارائه گزارش خود از دستاوردهای این وزارتخانه در دولت سیزدهم به آن اشاره و اعلام کرد که شبکه ملی اطلاعات بیش از ۱۵ سال مورد تاکید رهبری بوده است.  

وی تأکید کرد: در یک دهه منتهی به دولت سیزدهم براساس ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی که از سوی رهبری به عنوان ناظر اجرای این پروژه تعیین شده است این کلان پروژه در ایران حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشت اما با تلاش‌های صورت گرفته در دولت سیزدهم اکنون این پروژه بیش از ۶۵ درصد پیشرفت داشته است، یعنی در کمتر از سه سال پروژه شبکه ملی اطلاعات بیش از دو برابر پیشرفت کرده است.

از آنجایی که برقراری عدالت ارتباطی یکی از مهم ترین هدف های این پروژه محسوب می شود روستاهای بسیاری با کمک این پروژه توانستند به شبکه های ارتباطی درسترسی داشته باشند. به طور مثال مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان اواخر خرداد ماه از دسترسی ۸۵ خانوار دیگر روستایی لرستان به شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: با احداث سایت جدید ارتباطی در روستای سراب پاپی از توابع شهرستان سلسله ۸۵ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.

به گفته او با اجرای این سایت ۸۵ خانوار با پوشش جمعیتی ۳۱۲ نفر از اینترنت پرسرعت بهرمند شدند که می‌تواند در جهت رفاه حال مردم و دسترسی به خدمات الکترونیکی و همچنین توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و عمران و آبادانی منطقه نقش بسیار مهمی ایفا کند.

ارسال نظر