3 برابر نیاز کشور برنج وارد شد

۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۰۴:۲۹:۳۵
کد خبر: ۳۱۳۷۸۱

امسال پیش‌بینی می‌شود که تولید برنج به 2.5 میلیون تن برسد. طبق آمار اعلامی جهاد کشاورزی نیاز سالانه کشور به برنج سه میلیون و 200 تن است. بازار هم برای تعادل کماکان نیاز به واردات 700 هزار تن برنج دارد.

امسال پیش‌بینی می‌شود که تولید برنج به 2.5 میلیون تن برسد. طبق آمار اعلامی جهاد کشاورزی نیاز سالانه کشور به برنج سه میلیون و 200 تن است. بازار هم برای تعادل کماکان نیاز به واردات 700 هزار تن برنج دارد.
براساس آمار گمرک ایران؛ سال گذشته واردات برنج افت 43 درصدی را نسبت به سال 1401 تجربه کرد. داده‌های گمرک نشان می‌دهد؛ در سال 1402 واردکنندگان یک میلیارد و 154 میلیون دلار برای خرید برنج کامل سفیدشده صیقلی یا براق شده هزینه کردند و 54 میلیون و 62 هزار دلار برای برنج نیمه سفید شده. این درحالی که سال 1401، در مجموع 2 میلیارد و 130 دلار صرف خرید برنج شده بود. 
البته دیروز 11 خرداد 1403، تسنیم به نقل از قاسم پیشه‌ور، رییس نظام صنفی کشاورزی نوشت که کشور برای ذخایر استراتژیک نیاز به واردات 500 تا 600 هزارتن برنج دارد؛ اما در سنوات گذشته یک میلیون و 700 هزارتن تا 2 میلیون تن برنج وارد شده است. با توجه به داده‌های پیشه‌ور پیش‌بینی می‌شود، امسال حتی برای ذخایر استراتژیک نیازی به واردات برنج نداشته باشیم. 
او اعلام کرد که در صورت حمایت‌های مناسب از شالیکاران امسال تولید برنج به بالای 2 میلیون و 500 هزارتن می‌رسد.
پیشه‌ورافزود: با معرفی ارقام جدید و آموزش و ترویج کشاورزان و بکارگیری اقدامات دانش بنیان امکان افزایش تولید در واحد سطح وجود دارد به‌طوریکه دیگر نیازی به واردات برنج نداریم.
طبق آخرین برآوردهای وزارت جهادکشاورزی در بهمن سال گذشته، متوسط عملکرد تولید شلتوک برنج در هر هکتار از شالیزارهای کشور ۵ تن و ۴۴۰ کیلوگرم است. سهراب سهرابی، مجری طرح گندم و برنج وزارت جهاد کشاورزی همین بهمن ماه 1402، می‌گوید: عملکرد تولید شلتوک برنج در استان گیلان ۴ تن و ۷۰۰ کیلوگرم و در مازندران ۶ تن در هکتار بود.
سهرابی تاکید می‌کند: با بکارگیری فناوری‌های تولید برنج هیبرید، تولید شلتوک تا ۱۰ تن در هکتار افزایش پیدا می‌کند.
طبق آماری که او ارائه می‌کند، نیاز کشور با توجه به سرانه مصرف و جمعیت کشور سه میلیون تن برنج سفید و ۲۰۰ هزار تن ذخیره استراتژیک است.

ارسال نظر