ایران میزبان وزرای اقتصادی قاره آفریقا می‌شود

۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۰۰:۴۲:۱۲
کد خبر: ۳۱۰۷۷۱

محمدصادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به مزیت‌های تجاری ایران و قاره آفریقا از اعزام هیات‌ معدنی ایرانی به شمال آفریقا برای بررسی ظرفیت‌‌ها و پتانسیل‌های معدنی این قاره خبر داد. وی با اشاره به اهمیت تجارت با قاره آفریقا گفت: بی‌شماری فرصت‌های ناشناخته تجاری در این قاره بر همه تجار مسلم شده است؛ به بیان دیگر این ذهنیت وجود دارد که آینده تجارت دنیا در آفریقا رقم خواهد خورد.

محمدصادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به مزیت‌های تجاری ایران و قاره آفریقا از اعزام هیات‌ معدنی ایرانی به شمال آفریقا برای بررسی ظرفیت‌‌ها و پتانسیل‌های معدنی این قاره خبر داد. وی با اشاره به اهمیت تجارت با قاره آفریقا گفت: بی‌شماری فرصت‌های ناشناخته تجاری در این قاره بر همه تجار مسلم شده است؛ به بیان دیگر این ذهنیت وجود دارد که آینده تجارت دنیا در آفریقا رقم خواهد خورد. آفریقا انبار تامین منابع اولیه در دنیا محسوب می‌شود؛ با واکاوی رفتار قدرت‌های بزرگ تجاری این مهم مشخص می‌شود که آنها بر توسعه روابط تجاری با قاره آفریقا متمرکز شده‌اند؛ به عنوان نمونه چین و ترکیه حجم مراودات تجاری خود را با این قاره افزایش داده‌اند. قنادزاده با تاکید بر اینکه ملت و دولت‌های آفریقایی با ایران زاویه سیاسی ندارند، تصریح کرد: از بعد تجارت عقلانی، افزایش حجم مبادلات تجاری با کشورهای آفریقایی یک امر مسلم است؛ همچنین مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری بر توسعه روابط تجاری و اقدامات ویژه با کشورهای آفریقایی تاکیدات ویژه دارند؛ در حالی که تجارت ایران با کشورهای این قاره در ۴ دهه اخیر به محاق رفته است؛ از این‌رو در تلاشیم که غفلت از این بازارها را پوشش بدهیم. معاون ارتقای کسب و کارهای سازمان توسعه تجارت ایران عدم شناخت متقابل را به عنوان مهم‌ترین مانع گسترش تجارت بین ایران و کشورهای آفریقایی معرفی کرد و افزود: چهره معیوبی از قاره آفریقا به ما معرفی شده است؛ در نقطه مقابل آفریقایی‌ها نیز با پتانسیل‌های تجاری ایران چندان آشنا نیستند؛ از این‌رو می‌توان گفت یکی از اهداف برگزاری دومین اجلاس بین‌ا‌لمللی ایران و آفریقا به نوعی شناخت توانمندی‌های صادراتی ایران است.
وی در تشریح جزئیات دومین اجلاس بین‌المللی ایران و آفریقا گفت: سازمان توسعه تجارت ایران برای اکثر وزرای اقتصادی کشورهای آفریقایی دعوت‌نامه ارسال کرده است؛ بیش از نیمی از وزرا برای حضور در این اجلاس اعلام آمادگی قطعی کرده‌اند؛ همچنین چند تن از روسای جمهور و نخست وزیران و معاونان و هیات تجاری آفریقایی در این اجلاس شرکت خواهند کرد. قنادزاده سطح دومین اجلاس بین‌المللی ایران و آفریقا را بی‌نظیر توصیف کرد و افزود: بیش از ۱۵۰ نشست B۲B، ۱۲ کمیته تخصصی، پنل‌های اختصاصی متعدد برای صنایع از جمله پنل تخصصی صنایع فولاد، پنل تخصصی پتروشیمی و پنل تخصصی کشاروزی در این اجلاس برگزار خواهد شد. وی در پایان تصریح کرد: در ماه‌های گذشته یک هیأت پژوهشی و مطالعاتی از ایران برای بررسی ظرفیت‌های معدنی به شمال آفریقا اعزام شد تا مطالعات زمین‌شناسی و میدانی دقیقی در این منطقه انجام بدهند؛ همچنین مقرر شده است هیأت‌های دیگری به جنوب و غرب آفریقا اعزام شود؛ در نهایت گزارش‌های آنها تجمیع و سیاست معدنی ما برای قاره آفریقا تدوین خواهد شد. گفتنی است، دومین اجلاس بین‌المللی ایران و آفریقا ۷ الی ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ (مصادف با نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۴) در مرکز همایش‌های بین‌المللی اجلاس سران برگزار خواهد شد.

ارسال نظر