روزشماری انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

روزشماری انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۰۰:۴۰:۴۳
کد خبر: ۲۱۵۹۹۶

باشگاه خبرنگاران|انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث موضوعی است که رییس سازمان بورس از تعیین تکلیف آن تا اواخر شهریور خبر داده بود حالا پیگیری‌ها حکایت از این دارد که در مهر ماه سامانه آن عملیاتی خواهد شد .تابستان ۱۴۰۲ هم تمام شد و خبری از تعیین تکلیف سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث نیست؛ سامانه‌ای که پس از هر بار پیگیری وعده عملیاتی شدن آن داده می‌شود، اما همچنان ذی نفعان آن چشم انتظار تحقق عملیاتی شدن آن هستند.

۶ اسفند ۱۴۰۰ بود که باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: برای انتقال قهری سهام عدالت به زیرساخت‌های متفاوتی نیاز است که به دلیل پیچیدگی‌های آن، قدری راه‌اندازی سامانه مربوطه طولانی شد که امیدواریم ظرف ۶ ماه آینده (شهریور ۱۴۰۱) به بهره‌برداری برسد.

شهریور ۱۴۰۱ هم فرا رسید و خبری از سامانه نبود و در ۳۰ مهر ۱۴۰۱ برای پیگیری بیشتر به سراغ قائم مقام مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ابوترابی رفتیم و او در این زمینه بیان کرد: در خصوص سامانه انتقال سهام عدالت به وراث باید گفت این سامانه دو بخش دارد. بخش اول که باید یک سری زیر ساخت‌ها در قسمت فناوری اطلاعات آماده می‌شد که همکاران من در شرکت سپرده‌گذاری در حال تلاش هستند. اما یک بخش دیگر از این پروژه خارج از حیطه اختیارات سپرده‌گذاری مرکزی است.

او در ادامه گفت: قوه قضاییه باید به سپرده‌گذاری یک سرویسی ارایه کند که در آن متوفیان را مشخص و اطلاعات را به ما دهد تا ما بتوانیم بر اساس گواهی انحصار وراثتی که قوه قضاییه اعلام می‌کند و زیر ساخت‌های سرویسی که به ما می‌دهند موارد را اجرایی کنیم. پیگیر این موضوع هستیم و این مورد یکی از خواسته‌های خود مسوولان بازار سرمایه و سپرده‌گذاری مرکزی است.

راه‌اندازی سامانه انتقال سهام عدالت به وراث همچنان در هاله‌ای از ابهام بود تا اینکه در ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ محمد کاظمی‌فرد رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه درباره اطلاعات فردی متوفیان سهامدار سامانه سهام عدالت به صورت الکترونیکی مطرح کرد: سازمان ثبت احوال کشور این خدمت را ارایه می‌دهد و اطلاعات متوفیان را به صورت برخط در اختیار دارد.

او افزود: ما داده‌های خدمت انحصار ورثه را در اختیار سازمان بورس قرار داده‌ایم تا سهام عدالت متوفیان را به خانواده‌های آنها منتقل کنند. این داده‌ها به صورت وب سرویس در اختیار سازمان بورس قرار گرفته و این سازمان می‌تواند در سامانه‌های خود استفاده کند.

اما برخلاف گفته رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه مبنی بر اعطای کامل اطلاعات فوت‌شدگان به سازمان بورس به علت انجام فرآیند انحصار وراثت به شکل دستی تحویل آمار فوت‌شدگان به‌طور کامل انجام نشده است که در همین رابطه باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در گفت‌وگو با رسانه ملی مطرح کرد: فوتی‌ها از سال ۱۳۸۵ بودند از سال ۹۷ به قبل تنها عکس انحصار وراثت مبتنی بر سرویس به سازمان داده شده است و سال ۹۷ به بعد عملا تعداد متوفیان را کاور (پوشش) نمی‌کند.

سازمان بورس و اوراق بهادر هم برای سرعت بخشیدن به روند راه‌اندازی سامانه انتقال سهام متوفیان به وراث، زیر ساخت فنی را مجدد تغییر داده و طرحی دیگر در شورای عالی بورس مطرح کرد که در همین رابطه عشقی رییس سازمان بورس گفت: مصوب شد تقسیم‌بندی سهام عدالت بر مبنای گواهی انحصار وراثت از طریق شعب کارگزاری انجام شود.

سامانه‌ای که عشقی رییس سازمان بورس در خصوص زمان عملیاتی شدن فرآیند آن در آخرین نشست خبری خود در اسفند ۱۴۰۱ مطرح کرده بود:« این موضوع حداکثر تا ۲ الی ۳ ماه آینده قطعی می‌شود و این انتقال‌های قهری می‌تواند صورت گیرد».

۳ ماه گذشت و خبری از تعیین تکلیف سامانه انتقال سهام عدالت به وراث نبود؛ برای اطلاع از آخرین جزییات، موضوع از رییس سازمان بورس در ۸ شهریور پیگیری انجام شد. عشقی نیز بیان کرد: بحث انتقال دارایی‌های وراث سهام عدالت و بحث سود‌هایی که بعد از فوت شخص در حساب‌های سپرده‌گذاری مرکزی مانده است به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

او افزود: سامانه آماده شده و تلاش این است که تا آخر شهریور اعلام کنیم که به مرور وراث متوفیان با در دست داشتن مدارک لازم به شرکت‌های کارگزاری مراجعه کنند. همین طور مذاکراتی که با دفتر قضایی داشتیم که دفاتر الکترونیکی قضایی مجدد اعلام آمادگی کردند که به این فرآیند کمک کنند در نهایت به امید خدا از اواخر شهریور این فرآیند آغاز خواهد شد.

شهریور هم به اتمام رسید و فصل پاییز آغاز شد، اما خبری از سامانه انتقال سهام عدالت به وراث نیست! باشگاه خبرنگاران جوان هم به سراغ پیگیری مجدد عملیاتی شدن این سامانه رفت و در نهایت پیگیری‌های صورت گرفته حکایت از این دارد که در مهر ماه این سامانه عملیاتی خواهد شد. حالا باید منتظر ماند و دید سرانجام سامانه انتقال سهام عدالت به وراث موضوعی که بسیاری از افراد چشم انتظار مشخص شدن آن هستند در 

مهرماه عملیاتی خواهد شد یا بناست مجدد به زمان دیگری موکول شود؟ باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر این موضوع خواهد بود.

 

ارسال نظر