ایرادات مصوبه بیمه کارگران ساختمانی رفع شد؟

ایرادات مصوبه بیمه کارگران ساختمانی رفع شد؟

۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۱۱:۲۵:۰۷
کد خبر: ۲۱۵۱۸۰

طرح اصلاحیه ماده 5بیمه کارگران ساختمانی، بارها بین کمیسیون اجتماعی و صحن رد و بدل شده است. این طرح اواخر سال گذشته مصوب شد و بعد از عبور از سد شورای نگهبان، بالاخره به عنوان قانون برای اجرا ابلاغ شد.

به گزارش تسنیم، این قانون اما بعد از چند ماه به دلیل انتقاد برخی از نمایندگان مجلس متوقف شد. نمایندگان در صحن علنی مجلس تصمیم گرفتند این قانون را متوقف کنند و به مدت دو سال به همان طرح سال 93بازگردند، این مصوبه اما از سوی شورای نگهبان رد شد. بعد از مدتی نمایندگان مجلس در جلسه‌ی روز 22مردادماه، طرح جدیدی را به تصویب رساندند؛ این طرح البته مورد اعتراض بسیاری از فعالان کارگری قرار گرفت. طبق طرح جدید قرار شد با اختصاص 22.5 درصد مجموع عوارض صدور پروانه به عنوان سهم مالک، موضوع منابع ماده 5بیمه کارگران ساختمانی حل شود، که طرح جدید نیز در شورای نگهبان رد شد.

حسین گودرزی،سخنگوی کمیسیون اجتماعی به خانه ملت گفت:در نشست روز سه شنبه امروز، مصوبه بیمه کارگران ساختمانی (اعاده شده از شورای نگهبان) مورد بررسی قرار گرفت و ایراداتی که هم از سوی این نهاد و هم شورای عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن وارد دانسته شده بود، رفع شد، همچنین بر اساس اصلاحات اعمال شده با افزایش سقف 29.5 درصد به 30درصد مجموع عوارض صدور پروانه به عنوان سهم مالک، کارگران تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

برای ساخت و ساز در محدوده روستاها و در داخل مجتمع‌های کشاورزی، مناطق آزاد تجاری، صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی و مناطق گردشگری با مجوز سازمان‌های متولی معادل 15درصد مجموع عوارض صدور پروانه به عنوان سهم مالک خواهد بود.

در عین حال در همه موارد یاد شده هم 7درصد حق بیمه، سهم بیمه‌شده است و ماخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم به عنوان سهم کارگر پرداخت می‌شود.

ارسال نظر
نظرات بینندگان
اسماعیل مهدیان
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
2
0
از چه روز و تاریخی برای بیمه پروانه ساختمان در طرح دوفوریتی و نظریه‌ای مجلس که در تاریخ ۲۲ شهریور به مجموع ۳۰ درصد رسیده لازم‌الاجرا است؟