هواوی شبکه مخفیانه برای تراشه‌ها می‌سازد

۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۰۱:۳۸:۲۳
کد خبر: ۲۱۳۷۶۳

یک انجمن نیمه‌رسانای مستقر در واشنگتن مدعی شد شرکت «هواوی تکنولوژی» سرگرم ساخت مجموعه‌ای از تاسیسات ساخت نیمه‌رسانای مخفی در سراسر چین است تا تحریم‌های امریکا را دور بزند.

به گزارش ایسنا، بلومبرگ نیوز در گزارشی نوشت: گروه امریکایی «انجمن صنعت نیمه‌رسانا»، اعلام کرد این غول فناوری چینی در سال میلادی گذشته، به تولید تراشه روی آورد و ۳۰ میلیارد دلار تامین مالی از دولت چین دریافت کرد. هواوی حداقل دو کارخانه فعلی را خریداری کرده و در حال ساخت یک کارخانه دیگر است. وزارت بازرگانی امریکا در سال ۲۰۱۹، هواوی را با استناد به نگرانی‌های امنیتی، به لیست کنترل صادرات خود اضافه کرد اما این شرکت چینی، منکر آن است که یک ریسک امنیتی ایجاد می‌کند.

طبق گزارش بلومبرگ، اگر همانطور که «انجمن صنعت نیمه‌رسانا» مدعی است، هواوی در حال ساخت تاسیساتی تحت نام شرکت‌های دیگر باشد، ممکن است قادر شود محدودیت‌های دولت امریکا را برای خرید غیرمستقیم تجهیزات تراشه‌سازی امریکایی دور بزند. بر اساس گزارش رویترز، هواوی در لیست سیاه تجاری امریکا قرار گرفته است و از این رو تامین‌کنندگان امریکایی برای فروش کالا و فناوری به این شرکت، باید مجوز بگیرند. مقامات امریکایی به تشدید کنترل‌ها ادامه داده‌اند تا توانایی این شرکت برای خرید یا طراحی تراشه‌های نیمه‌رسانای به‌کار رفته در محصولاتش را قطع کنند.

 

ارسال نظر