ساخت ۴ میلیون مسکن با تهاتر زمین و نفت

۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۰۱:۳۱:۵۹
کد خبر: ۲۱۳۷۵۶

نماینده وزیر راه و شهرسازی در حوزه امور نهضت ملی مسکن گفت: برای حل مشکلات مالی ساخت مسکن در حال تهاتر زمین و نفت با مصالح و تجهیزات هستیم تا شرکت‌های خصوصی در این زمینه ورود کنند.

حسن تیزمغز نماینده وزیر راه و شهرسازی در حوزه امور نهضت ملی مسکن در گفت‌وگو با مهر با تاکید بر مشخص شدن قیمت نهایی طرح نهضت ملی مسکن، گفت: قیمت تمام شده واحدهای مسکونی، یکی از مهم‌ترین مسائل ساخت مسکن است که این موضوع هنوز مشخص نیست این قیمت چقدر است از ۶.۸ تا ۱۸ میلیون این رقم صحبت شده و باید برای این معضل فکری کنیم.

وی ادامه داد: دولت مشارکت بخش خصوصی را تقویت می‌کند که این بخش نقش اساسی در ساخت واحدهای مسکونی ایفا می‌کند و ما می‌گوییم زمین را به عنوان وزارت راه و شهرسازی تأمین می‌کنیم تا بخش خصوصی با مشارکت ما مسکن بسازد، به این بخش امتیاز می‌دهیم و در مقابل خانه‌های بخش ملی با قیمت تمام شده و سود متعارف تحویل مردم می‌شود. نماینده وزیر در امور نهضت ملی مسکن توضیح داد: اگر این تصمیم‌ها را در کار نیاوریم مشکل مسکن حل نمی‌شود و دولت در فعالیت حداکثری وام را به ۸۰۰ میلیون تومان و سود را به ۱۸ درصد رساند که این مبلغ پاسخگوی مشکلات ما نخواهد بود.

تیزمغز با اشاره به برخی مشکلات یادآور شد: هر زمینی که دست می‌گذاریم با مشکل جهاد کشاورزی و محیط زیست روبرو می‌شود و باید برای این مساله و تغییر کاربری فکری کرد. وی ادامه داد: همچنین در بخش مصالح ساختمانی با گرانی روبرو هستیم و مگر چه اتفاقی افتاده که فولاد تا این حد گران شده است؟ باید شرایط را به سمتی ببریم با حداقل هزینه‌ها، ساختمان بسازیم. این مقام مسوول تاکید کرد: تهاتر زمین در راستای دو زاویه انجام شده است مورد اول زمین‌هایی که به صورت مولدسازی و قابلیت ساخت و ساز طرح نهضت ملی مسکن را نداشتند به بخش‌های خصوص واگذار کردیم تا در ازای پول واحدهای مسکونی ساخته شده تحویل دولت دهند.

وی با اشاره به مورد دوم تهاتر زمین در ساخت و ساز مسکن، گفت: زمین به سرمایه‌گذار برای ساخت و ساز داده می‌شود تا سرمایه‌گذار واحدهای مسکونی را بسازد و طبق توافق صورت گرفته حق پیمانکار از واحدهای مسکونی ساخته شده پرداخت می‌شود. تیزمغز در خصوص ساخت و ساز با شرکت‌های خارجی، افزود: برای اتمام ۴ میلیون واحد مسکونی که وعده رییس‌جمهور کشورمان است شرکت‌های خارجی هم برای ساخت و ساز به پای کار آمدند و در مقابل ساخت مسکن توافق تهاتر نفت خام را ایجاب کردیم.

 

ارسال نظر