سکه و طلا دوباره ارزان شد

۱۴۰۲/۰۵/۲۱ - ۰۳:۱۰:۰۱
کد خبر: ۲۱۲۷۲۲

همزمان با افت قیمت جهانی طلا و کاهش نرخ ارز در داخل، قیمت طلا و سکه در بازار طی هفته اخیر، مجدد در مسیر کاهش قرار گرفت و هفته را با قیمت‌های پایین‌تر از ابتدای هفته به پایان رساند. پیرامون وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر تهران، اعلام کرد: همزمان با افت قیمت طلا در بازارهای جهانی و از سوی دیگر کاهش نرخ ارز در داخل کشور، قیمت سکه و طلا نیز دریک هفته اخیر در بازار با کاهش مواجه شد. همچنین کاهش تقاضا در کنار افت قیمت‌ها سبب شده که این بازار با رکود شدیدی توام شود.

براساس آخرین معاملات سکه و طلا در بازار روز گذشته (پنجشنبه)، هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۲۸ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم ۲۵ میلیون و ۴۵٠ هزار تومان قیمت داشت که به ترتیب سکه تمام طرح جدید ٣٠٠ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم ٣۵٠ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته افت بها داشته‌اند. طی این هفته، نیم‌سکه با ٣٠٠ هزار تومان کاهش به ١۵ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان رسید و ربع سکه نیز با ٣۵٠ هزار تومان کاهش، ١٠ میلیون و ۴۵٠ هزار تومان دادوستد شد و سکه‌های یک گرمی نیز با ١۵٠ هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته، شش میلیون و ١۵٠ هزار تومان در آخرین معاملات پایانی هفته قیمت داشت. قیمت طلا در بازار داخل نیز تحت تأثیر کاهش قیمت اونس جهانی و همچنین نرخ ارز، با ١٨۶ هزار تومان کاهش برای هر مثقال طلای ١٧ عیار، ١٠ میلیون و ١٠٠ هزار تومان بود. هر گرم طلای ١٨ عیار نیز با ۴٣ هزار تومان کاهش هفتگی دو میلیون و ٣٣٢ هزار تومان در پایان هفته قیمت داشت.  در این هفته هر اونس طلای جهانی ٢۶ دلار کاهش داشته‌ و از ١٩۴۴ دلار در ابتدای هفته در حال حاضر ١٩١٨ دلار را به عنوان آخرین نرخ ثبت کرده است. براساس آخرین معاملات صورت گرفته در بازار هر قطعه سکه پنج میلیون و ٨٠٠ هزار تومان حباب قیمت دارد.

بهای هر اونس طلا تا ساعت ۸ و ۴۲ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۱.۳ درصد افزایش به ۱۹۱۴ دلار و ۷۰ سنت رسید و نزدیک به پایین‌ترین سطح خود از روز چهارشنبه ۱۰ جولای بود. قیمت طلای امریکا نیز با ۰.۰۷ درصد افزایش به ۱۹۱۵ دلار و ۷۰سنت رسید.

انتظار می‌رود داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات‌متحده نشان دهد که تورم در ماه جولای کمی شتاب یافته است. طلا معمولاً به عنوان پوششی در برابر تورم در نظر گرفته می‌شود اما افزایش نرخ، هزینه فرصت نگهداری شمش‌های بدون بازده را افزایش می‌دهد.

معامله‌گران انتظار دارند ۸۶.۵ درصد احتمال افزایش نرخ در جلسه سیاست‌گذاری بعدی فدرال رزرو در ماه سپتامبر وجود نداشته باشد و انتظار دارند حرکت بعدی بانک مرکزی احتمالاً در بهار سال آینده، کاهش نرخ بهره باشد. زمانی که بازارها با احتمال بیشتر کاهش نرخ و آهستگی دلار امریکا به سمت قیمت حرکت کنند، چشم‌انداز طلا دوباره درخشش خواهد یافت. بر اساس گزارش رویترز، اس‌پی‌دی‌آر گلد تراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان اعلام کرد که دارایی‌هایش به پایین‌ترین سطح از مارس رسیده است. در بازار سایر فلزات گرانبها، بهای هر اونس نقره ۲۲.۶۷ دلار ثابت ماند، پلاتین با ۰.۳ درصد افزایش به ۸۹۰ دلار و ۸۷ سنت رسید و پالادیوم ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۲۳۸ دلار و ۶۳ سنت رسید.

 

ارسال نظر