چرا سود شرکت‌های پالایشی کاهش یافت؟

۱۴۰۲/۰۴/۳۱ - ۱۳:۴۱:۵۳
کد خبر: ۲۱۱۲۱۹
چرا سود شرکت‌های پالایشی کاهش یافت؟

 روز گذشته گزارش عملکرد سه ماهه اکثر شرکت های بورسی بر روی کدال بارگزاری شد. در همین راستا گزارش های اکثر شرکت های بورسی مطابق انتظارات مطلوب سنجیده شد به طوری که رئیس سازمان بورس نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر برگشت ثبات به بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد با توجه به گزاراشات 3 ماهه‌ای که منتشر می‌شود، از این پس نگرانی خیلی جدی‌ در خصوص ریزش بازار نخواهیم داشت.

به گزارش تسنیم، اما در بین گزارش های 3 ماهه ی منتشر شده، گروه پالایشی عملکرد نامطلوبی را از خود ثبت کرده اند و به طوری که سهام شاخص این گروه همگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت سود های قابل توجهی را تجربه کردند.

لازم به ذکر است پالایش نفت تبریز با نماد شبریز با 110 درصد کاهش سود نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین افت و پالایش نفت اصفهان با نماد شپنا با 42 درصد کاهش سود نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین و کمترین افت سود را به خود اختصاص داده بودند.

14020431095013807279997210

چرا eps  پالایشی ها افت کرده است؟

بررسی صورت های مالی سه ماهه این شرکت ها نشان می دهد عدم انعکاس و شناسایی درآمد از محل حق العمل کاری این پالایشگاه ها به جهت تولید فرآورده های اصلی نفتی در صورت های مالی سه ماهه است.

لازم به ذکر است که پالایشگاه ها از دو محل کسب درآمد خواهند کرد. ابتدا از محل فروش فرآورده های ویژه در بورس کالا است و محل دیگری که از آن درامد کسب می کنند حق العمل کاری برای شرکت پخش و پالایش است. بر این اساس پالایشگاه ها به واسطه ی تولید فرآورده های اصلی (همچون بنزین، گازوئیل، نفت چراغ و ...) که قیمت آن ها توسط دولت تعیین می شود صرفا هزینه ای را بابت حق العمل تولید از دولت دریافت می کنند.

گفتنی است در صورت مالی این شرکت ها درامدی که بابت حق العمل تولید فراورده های اصلی باید از دولت دریافت شود منعکس نشده و صرفا درآمدی که در صورت مالی سه ماهه آمده است از محل فروش فرآورده های ویژه ی نفتی پالایشگاه ها در بورس کالا است. در واقع پالایشگاه ها در صورت های مالی سه ماهه از محل حق العمل تولید فراورده های اصلی درآمدی را شناسایی نکردند و به نظر می رسد افت محسوس eps این صنایع نسبت به مدت مشابه سال گذشته به همین دلیل است.

ارسال نظر