مالیات باید از سود و درآمد کسر شود نه از دارایی

۱۴۰۲/۰۳/۳۰ - ۰۱:۳۰:۳۶
کد خبر: ۲۰۸۷۰۶

محمدحسین فرهنگی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از سفر دوم رییس‌جمهور و هیات دولت به استان آذربایجان شرقی گفت: این سفر نتایج ارزشمندی برای استان داشت که امیدواریم برکات آن استمرار داشته باشد. البته درمورد مس به آنچه رخ داده راضی نیستیم، هرچند اقدامی رو به جلو محسوب می‌شود ولی نام آن استقلال نیست.

وی افزود: تأسیس شرکتی جدید با هر اختیاراتی بدون ویژگی‌های استقلال بی‌معنی است. موضوعی که علیه آن تبلیغ هم شده، خلاف واقع است. اختصاص مس آذربایجان به معنی اختصاص کلیه منابع حاصله به استان نیست و سهامداران همان قبلی‌ها هستند هم با اختیار توسعه این صنعت و همچنین تأمین مس کاتد که سال‌هاست از آن سخن گفته می‌شود ولی در عمل خبری از آن نیست، هنوز در اختیار استان‌های دیگر به ویژه تهران باقی مانده است. همچنین اختیار حمایت از تیم تراکتور در کجای این تصمیم قرار دارد؟

 این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استفاده از مدیران سالم، متخصص و توانمند از ضرورت‌های صنعت مس است، عنوان کرد: ضعف‌های مهم و ناکارآمدی‌های آشکاری وجود دارد که در صورت عدم رفع آنها شاهد آثار و مشکلات فراوانی هستیم.

فرهنگی با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی و دانشگاه‌های آن شاهد بلاتکلیفی هستیم، گفت: از وزیر جدید انتظار داریم در تعیین تکلیف به نفع فرهنگیان استان اقدام عاجل به عمل آورد.

وی در رابطه با موضوع عفاف و حجاب اظهار کرد: در این رابطه انتظار داریم کمیسیون مربوطه سنجیده و در سریع‌ترین زمان ممکن تصمیمات مقتضی را اتخاد نماید. همچنین دولت باید برای دسترسی عموم به مایحتاج ضروری خود برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده و در اسرع وقت اجرا نماید، چراکه این امر نه شعار و نه غیر قابل دسترس است. بهترین نقیصه آن قدرت تصمیم‌گیری و توان اجرایی در تأمین و توزیع صحیح اقلام است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اجاره و تأمین مسکن، جهیزیه و شغل مناسب را از ضرورت‌های مکمل مایحتاج ضروری مردم دانست و گفت: تأمین اقلام پروتئینی و بهداشتی و مناسب حق عامه جامعه است نه طبقات خاصی از جامعه که از آن سخن گفته می‌شود و در عمل نیز کار موثری انجام نمی‌گیرد.

فرهنگی افزود: انتظار داریم گزارش کمیسیون آموزش که با پیگیری نمایندگان و جلب نظرات وزارت آموزش و پرورش و مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی تصویب شده، با اولویت بررسی گردد و از ابتکارات این دوره مجلس شورای اسلامی به شمار‌اید. وی ضمن اشاره به موضوعی که در عایدی سرمایه مرتب تذکر داده شده و امروزه به نحوی ناشیانه و مشکل ساز توسط سازمان امور مالیاتی در حال اجراست، گفت: مبنا قرار دادن تراکنش‌های بانکی در تعیین مالیات در حالی که بخش عمده آن به قیمت‌های مواد اولیه و هزینه جانبی اختصاص دارد دارای چه منطقی است؟ این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: همچنین این روش به جای افزایش تراکنش‌های بانکی باعث کاهش ذخایر بانک‌ها و کاهش خدمات دهی بیشتر آنها می‌شود، لذا اگر سریع‌تر تدبیر نشود اکثر کسبه و تولیدکنندگان جزو دچار مشکل خواهند شد. مالیات باید از سود و درآمد کسر شود نه از دارایی.

 

ارسال نظر