اجاره‌های نجومی سوییت‌های کمتر از ۴۰ متر تهران

قیمت اجاره سوییت‌های کمتر از 40 متر تهران برای مستاجران به ویژه قشر کارگر با حقوق 8.5 میلیون تومان نجومی شد.

۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ۰۱:۵۵:۰۹
| | |

قیمت اجاره سوییت‌های کمتر از 40 متر تهران برای مستاجران به ویژه قشر کارگر با حقوق 8.5 میلیون تومان نجومی شد. به گزارش ایلنا، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر 6 میلیون خانوار با جمعیت 20 میلیون نفر در کشور مستاجر هستند اما طبق برآوردها در کلانشهرهایی مانند تهران بیش از نیمی از جمعیت شهر مستاجر هستند و به دلیل جهش قیمت‌های مسکن و کاهش قدرت خرید خانوارها و از سوی دیگر با کمتر شدن تولید مسکن در سال‌های گذشته، تعادلی بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و بین دو طرف شکاف عمیقی به وجود آمده به‌طوری که قیمت‌ها در شرایط تلنبار شدن و انباشت تقاضا در مقابل کاهش عرضه، در دور تند صعودی شده است.

طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس قیمت مسکن در 17 سال گذشته 52 برابر شده حال اینکه مهم‌ترین عامل قیمت‌گذاری اجاره‌بها ارزش ملک است و اجاره براساس ارزش و بهای ملک تغییر می‌کند و عواملی مانند نرخ تورم، نرخ ارز، سود بانکی و ... از جمله عوامل فرعی اثرگذار در تعیین اجاره هستند بنابراین بدون در نظر گرفتن این عوامل فرعی تنها با عامل ارزش ملک می‌توان دید در طول این سال‌ها چه بر سر مستاجران آمده است در حالی که معمولا درآمد قشر مستاجران به این اندازه افزایش پیدا نمی‌کند. دولت سیزدهم برنامه‌هایی برای ساماندهی بازار اجاره و حمایت از مستاجران در نظر گرفته که مهم‌ترین آن یعنی سقف 25 درصدی افزایش اجاره‌بها همان سیاست دولت دوازدهم است که به دلیل نبود اهرم نظارتی خاصیت چندانی ندارد و دردی از دوای مستاجران نمی‌کند به‌طوری‌که طبق گفته عضو هیات‌مدیره مشاوران املاک تهران با وجود این مقرره و الزام، اجاره‌بها در برخی از مناطق تهران تا 150 درصد هم افزایش پیدا کرد.

همین گرانی‌ها و بی‌سر و سامان بودن بازار اجاره باعث شده بسیاری از خانوار به سمت خانواده کم متراژ به اصطلاح سوییت یا اسکان در سکونت‌گاه‌های غیررسمی در حاشیه شهر پناه ببرند. بررسی‌های میدانی حاکی از این است که اجاره این کم متراژ‌ها هم ارقام نجومی برای مستاجران به ویژه قشر کارگر با حقوق 8.5 میلیون تومانی مسحوب می‌شوند.  به‌طور نمونه یک واحد 38 متری 18 ساله دارای پارکینگ در خیابان تهران نو با 30 میلیون رهن و 15 میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی شده است. یا یک سوییت 36 متری 15 ساله بدون امکانات و اتاق، در محله جی، با 190 میلیون تومان رهن و 2.5 میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی شده است.  بررسی آگهی‌های مختلف نشان می‌دهد، که رهن کامل هر متر مربع سوییت، در مناطق مختلف تهران، حدود 2 میلیون تومان هزینه دارد که از توان قشر کارمند و کارگر خارج است. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها