ماجرای حجم معاملات مسکن در آذرماه/ مناطق پرمعامله و کم‌معامله در تهران کدام‌اند؟

آن‌گونه که مرکز آمار ایران گزارش کرده است، در آذر ماه 1401 شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد 174.3 رسیده است که نسبت به ماه قبل (167.4)، 4.1 درصد افزایش داشته است.

ماجرای حجم معاملات مسکن در آذرماه/ مناطق پرمعامله و کم‌معامله در تهران کدام‌اند؟
۱۴۰۱/۱۱/۰۴ ۰۸:۴۰:۰۰
| | |

آن‌گونه که مرکز آمار ایران گزارش کرده است، در آذر ماه 1401 شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد 174.3 رسیده است که نسبت به ماه قبل (167.4)، 4.1 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که بر اساس گزارش بانک مرکزی، تورم ماهانه مسکن طی آذرماه سال جاری 2.9 درصد ثبت شده است. به این ترتیب، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در روایت اول 48 میلیون و73 هزار تومان و در روایت دوم 50میلیون و 447 هزار تومان گزارش شده است.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در دوره زمانی مورد نظر 9 هزار و 508 فقره معامله ملکی در تهران به ثبت رسیده است، با وجود این، 2257 مورد آن صرفا در آذرماه ثبت شده‌اند و تاریخ انجام معامله مربوط به ماه گذشته نیست. به عبارت روشن‌تر، 2257 فقره معامله ملکی در آبان سال جاری به سرانجام رسیده اما در آذر صرفا ثبت شده است. این مساله نشان می‌دهد که تعداد معاملات واقعی انجام شده در آذر 6 هزار و 801 فقره بوده و اختلاف آن با حجم معاملات گزارش شده از سوی بانک مرکزی (10 هزار و 184 فقره) نه 676 فقره که در واقع 3 هزار و 383 فقره بوده است.

از سوی دیگر، از آنجا که تعداد 2257 معامله در آبان صورت گرفته است، می‌توان گزارش پیشین مرکز آمار را تعدیل کرد و تعداد 7 هزار و 392 فقره معامله را به 9 هزار و 649 فقره افزایش یافت. به این ترتیب، مشاهده خواهیم کرد، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تعداد معاملات ملکی تهران در آذرماه نه تنها رشد نداشته است بلکه نسبت آبان ماه دچار نزول شده و افت 41.8 درصدی را رقم زده است.

با وجود این اختلاف، آنگونه که گزارش ایسنا گزارش کرده است، نهمین ماه از سال جاری بازه متعادلی در بازار مسکن شهر تهران به لحاظ حجم معاملات محسوب می‌شد. ۱۰ هزار و ۱۸۴ آپارتمان مسکونی در آذرماه ۱۴۰۱ در پایتخت خرید و فروش شد که از رونق نسبی حکایت داشت. در سال‌هایی که معاملات ملک در تهران وضعیت مناسبی دارد تقریبا ۱۵ هزار فقره خرید و فروش انجام می‌شود که در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بازار به رکود رسید و در مواردی حجم معاملات از ۳۰۰۰ فقره هم کمتر شد.

بنابراین انجام حدود ۱۰.۲ هزار فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران گویای یک وضعیت نسبتا خوب است. در این بین 6 منطقه‌ پررونق به ترتیب شامل ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۷ و ۱۴ حدود ۵۴ درصد کل معاملات را به خود اختصاص دادند و سهم ۱۶ منطقه‌ دیگر فقط ۴۶ درصد بود.

مناطق پرمعامله؟

در منطقه‌ ۵ تعداد ۱۵۳۲ فقره معامله‌ آپارتمان انجام شد که به رسم معمول بالاترین میزان معاملات را در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داد. در حال حاضر، متوسط قیمت هر متر خانه در این منطقه ۵۹.۱ میلیون تومان است که رشد ۴۸ درصدی را در مقایسه با آذرماه سال ۱۴۰۰ نشان داد.

در منطقه‌ ۱۰ نیز که طی سال‌های اخیر از رتبه چهارم و پنجم، خود را به جایگاه دوم معاملات رسانده و جای مناطق ۴ و ۲ را گرفته طی آذرماه سال جاری ۹۵۸ فقره قراداد خرید و فروش آپارتمان منعقد شده است. هم‌اکنون متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۰ بالغ بر ۳۴.۵ میلیون تومان است که رشد ۵۹.۷ درصد را در مقایسه با آذر سال گذشته نشان می‌دهد.

مناطق کم‌معامله؟

اما کم‌رونق‌ترین محدوده در بازار مسکن شهر تهران منطقه ۱۹ است. آذرماه ۱۴۰۰ فقط ۶۰ فقره معامله‌ آپارتمان مسکونی در منطقه ۱۹ انجام شد که حدود ۰.۵۹ درصد از کل معاملات را شامل شد. البته منطقه ۱۹ ارزان‌ترین محدوده در بازار مسکن نیست. میانگین قیمت مسکن در منطقه ۱۹ به میزان ۲۶.۴ میلیون تومان در هر متر مربع است که افزایش ۵۳.۴ درصد را نسبت به آذر پارسال نشان می‌دهد. در منطقه ۱۸ متوسط قیمت آپارتمان متری ۲۴.۵ درصد اعلام شد که ارزان‌ترین محدوده است. بعد از منطقه‌ ۱۹ رتبه دوم از نظر کمترین میزان معاملات به منطقه ۲۰ اختصاص دارد که در آذرماه ۱۴۰۱ تعداد ۱۳۳ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن در این منطقه به ثبت رسید و ۱.۳ درصد از کل معاملات را در بر گرفت. در منطقه ۲۰ میانگین قیمت هر متر خانه ۲۶.۶ میلیون تومان است.

آذرماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران به ۴۸ میلیون تومان رسید که در مقایسه با ماه قبل ۲.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۷.۵ درصد افزایش پیدا کرد. تعداد معاملات نیز ۱۰ هزار و ۱۸۴ فقره بود که ۲۷.۲ درصد نسبت به آبان امسال و ۴.۲ درصد نسبت به آذر پارسال افزایش یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران