رویداد

در حالی که علت اصلی خودروهای ناقص، کسری قطعات الکترونیک اعلام می‌شود، به دنبال اعلام دستیابی به نخستین نمونه شبکه برق و الکترونیک داخلی که قرار است در آبان ماه امسال رونمایی شود،

۱۴۰۰/۰۶/۰۲ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

مشکل خودروهای ناقص کف پارکینگ‌ها حل می‌شود

در حالی که علت اصلی خودروهای ناقص، کسری قطعات الکترونیک اعلام می‌شود، به دنبال اعلام دستیابی به نخستین نمونه شبکه برق و الکترونیک داخلی که قرار است در آبان ماه امسال رونمایی شود، به‌تبع مشکل بسیاری از خودروها که در نتیجه عدم تامین به‌موقع قطعات الکترونیکی دچار مشکل شده‌ و امکان تجاری‌سازی ندارند، رفع خواهد شد. به گزارش ایسنا، در حالی که مواردی همچون قیمت‌گذاری دستوری که زمینه‌ساز مشکلات مالی برای شرکت‌های خودروساز شده، بی‌تاثیر بر شکل‌گیری خوروهای دارای کسری نبوده است؛ اما عدم تامین به‌موقع تراشه‌های (قطعات) الکترونیکی به سبب مشکلات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در دنیا و تعطیلی‌های ناشی از آن برای تمام خودروسازان دنیا، ایجاد مشکل کرده است، اصلی‌ترین عامل افزایش خودروهای ناقص و کف پارکینگ خودروسازان عنوان می‌شود. در حال حاضر در صنعت خودروسازی تمام دنیا، تامین تراشه‌های الکترونیکی با توجه به محدودیت تامین‌کننده‌ها، دچار مشکل شده و تعطیلی‌های ناشی از کرونا در سراسر دنیا، بر میزان تامین مکفی آنها تاثیر گذاشته است. متعاقبا شرایط تحریمی نیز مزید بر علت شده و بیشتر ما را با عدم تامین این قطعات مواجه کرده است و بر تعداد خودروهای ناقص کف پارکینگ خودروسازان افزوده است. در شرایطی که عدم تامین قطعات الکترونیکی برای بسیاری از خودروها بسته به میزان نیاز کمتر یا بیشتر به قطعات الکترونیک، دردسرساز شده است؛ فراهم شدن امکان داخلی‌سازی این قطعات الکترونیکی می‌تواند نوید این موضوع را می‌دهد که می‌توان تولید خودروهای کسری‌دار یا در حقیقت ناقص را به حداقل رساند و اکثریت تولیدات خودرویی خودروسازان امکان تجاری‌سازی داشته باشند. در این رابطه، داوود خسروی- مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان- با اعلام این خبر که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اوایل آبان ماه سال جاری، نخستین نمونه شبکه الکتریکال، شبکه داده و نُود مرکزی خودرو (BCM) که براساس استاندارد آتوسار (Autosar) و ایزو ۲۶۲۶۲ طراحی ‌و نمونه‌سازی شده است، رونمایی خواهد شد، اظهار کرده است: نخستین‌بار است که این سیستم به صورت کامل در داخل کشور و توسط نخبگان داخلی طراحی و داخلی‌سازی می‌شود. وی تاکید کرده است که سیستم مذکور علاوه بر شبکه الکتریکال بدنه، دروازه هوشمند ارتباط با سایر زیر سیستم‌های الکترونیکی خودرو و از جمله ECU است. مدیریت اطلاعات و هماهنگی تمام مصرف‌کنندگان الکترونیکی خودرو توسط این سیستم صورت می‌گیرد. طراحی کامل شبکه برق و الکترونیک با مشارکت شرکت‌های خارجی صورت گرفته است که با انجام این پروژه، تمام دانش طراحی در کشور بومی خواهد شد.

دلیل افزایش جهشی قیمت لبنیات چیست؟

ایلنا |پس از آنکه معاون اول رییس‌جمهور عنوان کرد که باید هر صنفی در قیمت‌گذاری و نظارت بر تولید کالاهای مورد نیاز مردم به ویژه شیر و لبنیات دارای اختیارات کافی باشد، در مدت کوتاهی شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت برخی از محصولات لبنی هستیم. چندی پیش معاون اول رییس‌جمهور در جلسه‌ای مشترک با وزیر جهادکشاورزی دستور داد تا ضمن تشکیل جلسات فوری در هفته‌های آتی به منظور بررسی راهکارهای کوتاه‌مدت و سریع جلوگیری از افزایش قیمت شیر و لبنیات مصرف عام مردم، عوامل اصلی افزایش ناگهانی قیمت شیر در روزهای گذشته پیگیری و بررسی شود.وی در این جلسه عنوان کرد؛ باید هر صنفی در قیمت‌گذاری و نظارت بر تولید کالاهای مورد نیاز مردم به ویژه شیر و لبنیات که سهم عمده‌ای در تامین سلامت مردم دارد، دارای اختیارات کافی باشد. فعالان صنعت لبنی از این سخنان؛ خارج شدن لبنیات از قیمت دستوری برداشت کرده‌اند و منتظر تصمیم شورای تعیین قیمت محصولات کشاورزی نماندند. حالا مدتی است که دامداران و صنایع لبنی بر اساس آنچه خود به عنوان برآورد از هزینه تمام شده تولید دارند شیرخام را خرید و فروش ‌و قیمت لبنیات را طبق آن تعیین می‌کنند. این اتفاق در مدت کوتاهی افزایش تا ۵۰ درصدی قیمت برخی از محصولات لبنی را رقم زده است و در چند روز گذشته بارها شاهد نوسانات قیمت در محصولات بوده‌ایم. نارضایتی از تصمیم بر آزادسازی قیمت‌ها در حالی است که به اعتقاد‌‌‌‌‌‌‌‌ محمدرضا بنی ‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران؛ اگر نرخ‌ها همچنان دستوری بود افزایش قیمت لبنیات بیشتر از اینها در بازار اتفاق می‌افتاد. وی با یادآوری اینکه با افزایش قیمت مصوب خرید شیرخام افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی قیمت لبنیات پیش بینی می‌شد، افزود: اما اکنون در بازار رقابتی، قیمت‌ها به مرور به تعادل خواهد رسید و حداکثر افزایش قیمت با تثبیت قیمت شیرخام روی ۶ هزار و ۴۰۰ تومان حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد در بازه زمانی چند ماهه و نه یک‌باره خواهد بود. بنی طبا جهش قیمت با توجه به مدت‌ها سرکوب و دستوری بودن بازار را امری طبیعی دانست و پیش بینی کرد تا پایان شهریور قیمت‌ها متعادل شود. وی تصریح کرد: محصولات لبنی با ۴۰۰ برند حاضر در بازار کاملا رقابتی است و هر برندی برای حفظ سهم خود در بازار حاضر به عرضه محصولات با قیمت مناسب‌تر است. در واقع رقابت شرکت‌ها در کسب سهم از بازار بجای انتقال به بخش توزیع و خرده فروشی به مصرف‌کننده منتقل می‌شود. بنی‌طبا با تاکید بر اینکه این شکل از بازار سالم‌ترین نوع آن است، گفت: اساس قیمت دستوری، یارانه ارز ۰ ۴۲۰ تومانی است که ابتدا زنجیره تولید شیر برای خرید نهاده‌های دامی پرداخت می‌شود در حالی که تجربه نشان داده نه تولیدکننده و نه مصرف‌کننده هیچ یک بهره مناسبی از این یارانه نبرده‌اند. وی ادامه داد: در عمل پرداخت این شکل از یارانه موجب فساد و ناکارآمدی می‌شود. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران