دستور توقف ترخیص ذرت‌های آلوده/ چرا ۹ هزار تن غلات از بندر امام مرجوع شد؟

در حالی اعلام شده است ۹هزار تن غلات طی ۹ماهه سال جاری مرجوع شده، که علت مرجوع شدن این کالاها مشخص نیست.

۱۴۰۱/۱۰/۱۲ ۱۲:۴۰:۰۰
| | |

در حالی اعلام شده است ۹هزار تن غلات طی ۹ماهه سال جاری مرجوع شده، که علت مرجوع شدن این کالاها مشخص نیست. ناظر گمرکات استان خوزستان درباره علت مرجوع شدن غلات در این گمرک با ارایه توضیحاتی گفته است که این موضوع مربوط به سال قبل بوده و صاحب کالا (شرکت ر- د) 20 هزار تن ذرت وارداتی داشته که توسط اداره استاندارد مردود اعلام شده و گمرک نیز از ترخیص آن جلوگیری کرده است.

اخیراً اعلام شد، که در سال جاری حدود 9 هزار تن غلات از بندر امام خمینی (ره) خوزستان مرجوع شده است. پیش از این نیز مرجوع شدن ده‌ها هزار تن ذرت‌های آلوده از بندر امام خمینی حاشیه‌های بسیار زیادی را به وجود آورده بود. ماجرا از این قرار بود که 145 هزار تن ذرت در سال 1395 وارد کشور شد اما پس از آزمایشات مشخص شد که این ذرت‌ها آلوده به سم آفلاتوکسین هستند، در نهایت و پس از کش‌وق وس‌های فراوان شاهد تعیین تکلیف مرحله‌ای این ذرت‌ها بودیم.

در این بین بخشی قابل توجه از این ذرت‌های آلوده به برخی کشورهای دیگر صادر شد و استدلال این بود: استانداردهای برخی کشورهای دیگر از ما پایین‌تر است و مشکلی در صادرات به آنها به وجود نخواهد آمد. در زمان حاضر نیز در مدت 9 ماه ابتدایی سال، 8998 تن غلات (گندم و...) مرجوع‌شده مشخص نیست در این مورد نیز مساله آلودگی مطرح بوده یا اینکه مشکل دیگری در سازوکار واردات محموله به کشور ایجاد شده است که این موضوع باید مورد شفاف‌سازی قرار بگیرد.

خبرگزاری تسنیم در این باره نوشته: «سوال مهمی که در مورد ذرت‌ها وجود داشت و در زمان حاضر نیز در خصوص غلات (در صورت آلودگی) وجود دارد این است که چرا این کالاها با وجود اینکه دچار مشکل بوده‌اند به‌جای امحا به خارج کشور صادر یا مرجوع شده‌اند. با توجه به خطراتی که در خصوص این دست کالاها وجود دارد طبیعتاً اولین گزینه باید امحا باشد.

از جمله خطراتی که در این خصوص مطرح می‌شود این است که احتمال دارد این دست کالاها پس از خروج از کشور مجدداً در قالب دیگری وارد کشور شوند و بتوانند مراجع نظارتی را به‌نوعی دور بزنند، در نتیجه فروش به‌شرط صادرات یا مرجوع کردن این دست از محموله‌ها می‌تواند خطراتی را برای سلامت جامعه به‌دنبال داشته باشد. بنابراین لازم است گمرک ایران هرچه سریعتر نسبت به علت مرجوع‌سازی و همچنین اقدامات انجام‌شده در جهت جلوگیری از ورود مجدد این محموله‌ها به کشور شفاف‌سازی کند.» نکته دیگر در خصوص هزینه‌های ارزی است که در مسائل این‌چنینی به هدر می‌رود و باید افراد دخیل در این موضوعات توسط دستگاه‌های نظارتی مورد بازخواست قرار بگیرند و در صورت قصور با آنها برخورد شود.

ناظر گمرکات استان خوزستان در خصوص علت مرجوع شدن غلات در این گمرک توضیحاتی ارایه کرد. بهروز قره‌بیگی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به گزارش مدیرکل گمرک بندر امام خمینی در خصوص مرجوع شدن غلات، اظهار کرد: این موضوع مربوط به سال قبل بوده و صاحب کالا (شرکت ر- د) 20 هزار تن ذرت وارداتی داشته که توسط اداره استاندارد مردود اعلام شده و گمرک نیز از ترخیص آن جلوگیری کرده است.

ناظر گمرکات استان خوزستان ادامه داد: در ابتدای سال جاری به علت عدم تعیین تکلیف توسط صاحب کالا گمرک کالا را متروکه و به سازمان اموال تملیکی تحویل داده است. وی گفت: سازمان اموال تملیکی کالا را به مزایده گذاشته و برنده آن با هماهنگی مراجع قانونی و قضایی نسبت به مرجوع کردن 9 هزار تن آن اقدام کرده است. ناظر گمرکات استان خوزستان تصریح کرد: مابقی کالا نیز توسط سازمان اموال تملیکی و مرجع قضایی تحت پیگیری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران