آب شدن ارزش معاملات بازار سرمایه در روز‌های داغ تابستان/ چرا همچنان بورس قابل اطمینان نیست؟

حال و روز این روزهای شاخص کل بورس تهران به این صورت است که همچنان در محدوده‌های ۲ میلیون واحدی نوسان می‌کند. روزی که خبرهای خودرویی بازار را مثبت می‌کند تا پایان نرسیده با عرضه‌ها مواجه می‌شود و فعالان بازار علت این موضوع را نااطمینانی که از سال ۱۳۹۹ در بازار رخ داد و هر ساله بر آن افزوده شده را می‌دانند.

آب شدن ارزش معاملات بازار سرمایه در روز‌های داغ تابستان/ چرا همچنان بورس قابل اطمینان نیست؟
۱۴۰۲/۰۵/۱۸ ۰۹:۰۰:۰۰
| | |

ارزش معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران همچنان در سکوتی خاص در حال گذران روزهای داغ تابستان است. ارزش معاملات نقد بازار بورس به‌زحمت به عدد 3 هزار میلیارد تومان می‌رسد و ارزش فرابورسی‌ها کمتر از هزار میلیارد تومان و در محدوده 921 میلیارد تومانی است. تا در مجموع ارزش معاملات روز جاری بورس اوراق بهادار تهران حوالی 7 هزار میلیارد تومان ایستاده باشد.

به گزارش اکوایران، در جریان معاملات دیروز نماد سصفها با بیشترین میانگین ارزش فروش هر حقیقی روبرو شد و با صف فروش کار را به پایان برد تا در مقابل نماد شدوص بیشترین میانگین ارزش خرید هر کد حقیقی را به خود اختصاص دهد. در مجموع حدود 500 میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از بازار بورس و 100 میلیارد تومان هم از فرابورس خارج شد. ارزش معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران همچنان در سکوتی خاص در حال گذران روزهای داغ تابستان است. ارزش معاملات نقد بازار بورس به‌زحمت به عدد 3 هزار میلیارد تومان می‌رسد و ارزش فرابورسی‌ها کمتر از هزار میلیارد تومان و در محدوده 921 میلیارد تومانی است. تا درمجموع ارزش معاملات روز جاری بورس اوراق بهادار تهران حوالی 7 هزار میلیارد تومان ایستاده باشد.

ابراهیم رییسی در صحبت‌هایی عنوان کرده است که مسئله برجام و معاهدات و گفت‌وگوها را هیچگاه ترک نکردیم و صحبت‌ها را عزتمندانه ادامه دادیم. ما پیمان و عهدشکنی کشورهای اروپایی را بارها دیده‌ایم؛ لذا به این کشورها اعتماد نخواهیم کرد.

اما در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا نیز این طور شایعه شده است که با اعلام موافقت وزارت صمت مبنی بر تداوم عرضه تمامی کالاها در بورس، حالا شاید خودرو نیز دوباره در یک‌قدمی تالار نقره‌ای باشد. به‌این‌ترتیب پیش‌بینی می‌شود خودرو در سرلیست عرضه در بورس کالا قرار داشته باشد. موضوعی که چند روز گذشته نیز روزنامه دنیای اقتصاد به آن پرداخت.

همچنین رئیسی در این‌ خصوص اعلام کرده است که قانون شورای رقابت باید اصلاح شود، آنها یک شورای مستقل هستند؛ اما تصمیماتشان باید با سیاست‌های کلی و کلان کشور منطبق باشد.

امیرمهدی صبائی هم از تخلف 5 کارگزاری در جریان معاملات روزهای میانی اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد، سخنگوی سازمان بورس در توییتی نوشت: در ادامه پیگیری تخلفات معامله‌گران الگوریتمی، ضمن طراحی داشبوردهای نظارت هوشمند با رویکرد پیشگیرانه و مسدودنمودن ۴۲۰ دسترسی برخط از پاییز سال گذشته تا کنون، برای ۵ کارگزار نیز پرونده تخلفاتی تشکیل شد که در نهایت هیئت‌مدیره سازمان بورس، اقدام به صدور رأی قطعی و محکومیت آنها نمود.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

حال و روز این روزهای شاخص کل بورس تهران به این صورت است که همچنان در محدوده‌های 2 میلیون واحدی نوسان می‌کند. روزی که خبرهای خودرویی بازار را مثبت می‌کند تا پایان نرسیده با عرضه‌ها مواجه می‌شود و فعالان بازار علت این موضوع را نااطمینانی که از سال ۱۳۹۹ در بازار رخ داد و هر ساله بر آن افزوده شده را می‌دانند.

منفی امروز ممکن است برای روند مثبت روزهای آینده تنها یک نوسان محسوب شود؛ اما هر چه که هست در حال حاضر ارزش معاملات در بازار سرمایه به‌قدری پایین است که نمی‌توان روی رشد سریع بازار حساب کرد این در حالی است که همان‌طور که در روزهای گذشته نیز گفته شد بازار با مقاومت‌هایی همچون میانگین 55 روزه و مقاومت‌های 2.1 و 2.2 میلیون واحدی روبه‌رو خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها