فرش سبز بورس برای سهامداران

شاخص کل در بازار بورس در سومین روز کاری هفته یعنی سه‌شنبه، ۲ شهریورماه ۲۷ هزار و ۵۵۳ واحد رشد داشت که در نهایت شاخص در کانال یک میلیون و ۵۴۳ هزار واحد تداوم یافت.

فرش سبز بورس برای سهامداران
۱۴۰۰/۰۶/۰۲ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

شاخص کل در بازار بورس در سومین روز کاری هفته یعنی سه‌شنبه، ۲ شهریورماه ۲۷ هزار و ۵۵۳ واحد رشد داشت که در نهایت شاخص در کانال یک میلیون و ۵۴۳ هزار واحد تداوم یافت. در معاملات این روز بیش از ۱۱ میلیارد و ۲۵۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۹۲ هزار و ۷۷۲ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۱۱ هزار و ۸۱ واحد افزایش به ۴۵۱ هزار و ۲۱۹ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۶ هزار و ۹۹۲ واحد رشد به ۲۸۴ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. شاخص بازار اول ۲۳ هزار و ۸۸۱ واحد و شاخص بازار دوم ۴۳ هزار و ۹۳۶ واحد افزایش داشتند. طی معاملات این روز حقیقی‌ها حدود ۲۷۵میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد ۹هزار و ۵۹۰میلیارد تومان بود، افراد حقیقی ۸۳درصد یعنی هفت هزار و ۹۴۰میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان سه درصد از کل معاملات شد. بیشترین ورود پول حقیقی به بورس و فرابورس در سه گروه «زراعت و خدمات وابسته»، «فلزات اساسی» و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «سیمان، آهک و گچ» و «فرآورده‌های نفتی»به نفع حقوقی‌ها تمام شد. سه نماد «وبملت»، «سپید» و «ذوب» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «فولاد»، «شپنا» و «میدکو» معطوف بود. علاوه بر این در بین همه نمادها، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد «فولاد» با یک هزار و ۶۰۵ واحد، پتروشیمی پارس با نماد «پارس» با یک هزار و ۱۰۲ واحد، ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» با یک هزار و ۹۵ واحد، بانک ملت با نماد «وبملت» با ۹۸۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با نماد «پارسان» با ۸۱۶ واحد، مخابرات ایران با نماد «اخابر» با ۷۷۶ واحد، گروه مپنا با نماد «رمپنا» با ۷۳۷ واحد، پتروشیمی جم با نماد «جم» با ۷۲۱ واحد، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با نماد «شستا» با ۶۳۶ واحد، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با نماد «وصندوق» با ۶۱۸ واحد، بانک تجارت با نماد «وتجارت» با ۵۹۱ واحد و سرمایه‌گذاری غدیر با نماد «وغدیر» با ۵۷۳ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند. در مقابل پتروشیمی نوری با نماد «نوری» با ۲۱۵ واحد، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با نماد «وامید» با ۱۴۴ واحد، گروه سرمایه‌گذاری ایرانیان با نماد «پترول» با ۱۰۲ واحد، حمل و نقل پتروشیمی با نماد «حپترو» با ۸۳ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری استان اصفهان با نماد «وسصفا» با ۶۳ واحد و خوراک دام پارس با نماد «غدام» با ۲۳ واحد تاثیر منفی را بر شاخص بورس داشتند. برپایه این گزارش، در این روز شرکت سپید ماکیان با نماد «سپید»، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با نماد «شستا»، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با نماد «پترول»، گروه دارویی برکت با نماد «برکت»، فولاد مبارکه اصفهان با نماد «فولاد»، ایران‌خودرو با نماد «خودرو» و ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» در نمادهای پرتراکنش قرار داشتند. گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۴۵۸ میلیون و ۶۱۷ هزار برگه سهم به ارزش هشت هزار و ۳۲۴ میلیارد ریال دادوستد شد.

      تغییر روند فرابورس

در این روز شاخص فرابورس نیز بیش از ۳۲۲ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۲۲ هزار و ۲۲۰ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار سه میلیارد و ۶۰۴ میلیون برگه سهم به ارزش ۴۷ هزار و ۱۴۸ میلیارد ریال داد و ستد شد. طی روز سه‌شنبه پتروشیمی زاگرس با نماد «زاگرس»، سهامی ذوب آهن اصفهان با نماد «ذوب»، پتروشیمی مارون با نماد «مارون»، فولاد هرمزگان جنوب با نماد «هرمز»، بانک دی با نماد «دی»، تولید نیروی برق دماوند با نماد «دماوند» و مدیریت انرژی امید تابان هور با نماد «وهور» تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند. همچنین سنگ‌آهن گهرزمین با نماد «کگهر»، بیمه سامان با نماد «بساما»، شرکت آهن و فولاد ارفع با نماد «ارفع»، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند با نماد «ثالوند»، و کشت و صنعت شریف آباد با نماد «زشریف» تاثیر منفی بر شاخص فرابورس همراه بودند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران