رویداد

بانک‌ها مجاز به انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ ۲۳ درصد شدند. هیات عامل بانک مرکزی در مصوبه دیروز خود به بانک‌ها اجازه داد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ ۲۳ درصد منتشر کنند.

۱۴۰۱/۱۰/۰۴ ۰۱:۵۴:۴۸
| | |

افزایش نرخ سود بانکی  استارت خورد 

بانک‌ها مجاز به انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ ۲۳ درصد شدند. هیات عامل بانک مرکزی در مصوبه دیروز خود به بانک‌ها اجازه داد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ ۲۳ درصد منتشر کنند.

در حالی که بانک مرکزی خواستار افزایش نرخ سود بانکی شده و زمزمه‌هایی از موافقت شورای پول و اعتبار با این تصمیم شنیده می‌شود سخنگوی بانک مرکزی از انتشار اوراق گواهی سپرده عام با نرخ 23 درصد خبر داد.

مصطفی قمری‌وفا در فضای مجازی نوشت: هیات عامل بانک مرکزی در مصوبه دیروز خود به بانک‌ها اجازه داد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ 23 درصد منتشر کنند. بخشنامه مربوط به این مصوبه و‌ جزییات آن تا ساعتی دیگر به شبکه بانکی ابلاغ و در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی هم منتشر می‌شود.

طبق اعلام بانک مرکزی این بخشنامه و شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه‌گذاری (عام) به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است.

شرایط انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه‌گذاری (عام) به شرح ذیل است: 

ـ نرخ سود اسمی علی‌الحساب: ۲۳ درصد سالانه

ـ نرخ سود بازخرید قبل از سررسید در بازار پول: ۱۰ درصد سالانه

ـ فروش این گواهی صرفاً به اشخاص حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال مجاز است.

ـ مدت این اوراق حداکثر یک ساله بوده و آن بانک‌‌‌‌‌/موسسه اعتباری می‌تواند ضمن رعایت سقف مدت تعیین‌شده، نسبت به انتشار اوراق مذکور با سررسیدهای مختلف کمتر از یک سال اقدام نماید.

ـ عرضه اولیه این اوراق از طریق بازار پول و بازار سرمایه امکان پذیر است.

ـ عرضه اولیه اوراق منتشره در بازار پول، از طریق سیستم متمرکز داخلی بانک‌ها صورت می‌پذیرد.

ـ عرضه اولیه اوراق منتشره در بازار سرمایه با مجوز بانک مرکزی و تابع قوانین، مقررات و ضوابط بازار سرمایه در این خصوص بوده و لازم است هماهنگی‌های لازم از سوی آن بانک‌‌‌‌‌/ موسسه اعتباری با بازار سرمایه صورت پذیرد.

ـ بازفروش اوراق از محل اوراق بازخریدی در بازار پول تا سقف اوراق فروش رفته و تا تاریخ سررسید مربوط، بلامانع بوده و رعایت نرخ‌های یاد شده در بازفروش اوراق نیز الزامی است.

ـ معاملات ثانویه این اوراق از طریق بازار سرمایه، براساس ضوابط مربوط امکان پذیر است.

 لازم به ذکر است مفاد مجوز شماره ۱۳۴۲۲‌/۰۱ مورخ ۲۳‌/۰۱‌/۱۴۰۱ همچنان به قوت خود باقی بوده و آن بانک‌/ موسسه اعتباری می‌تواند تا پایان سال جاری، نسبت به فروش گواهی مزبور با شرایط مندرج در مجوز یاد شده نیز اقدام نماید. ‌

رشد اقتصاد کشور بهار امسال 2.3 درصد شد

براساس جدیدترین آمار نماگرهای اقتصادی که امروز از سوی بانک مرکزی اعلام شد، رشد تولید ناخالص داخلی کشور در 3 ماه نخست سال جاری با نفت به 2.3 درصد و بدون نفت به 2.2 درصد رسید.

به گزارش فارس، نماگرهای اقتصادی مربوط به عملکرد سه ماهه اول 1401 امروز از سوی بانک مرکزی منتشر شد.

براساس این نماگرها رشد تولید ناخالص داخلی ایران براساس سال پایه 1395 مساوی با 100 واحد اندازه‌گیری، رشد اقتصادی با نفت 2.3 درصد و بدون احتساب نفت 2.2 درصد بوده است.

همچنین ارزش تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه سال 95 در بهار امسال به بیش از 21 میلیون و 31 هزار میلیارد ریال رسیده است. تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در این مدت 4 میلیون و 493 هزار میلیارد ریال هزینه‌های مصرفی بخش خصوصی، 9 میلیون و 124 هزار میلیارد ریال و هزینه‌های مصرفی بخش دولتی 2 میلیون و 280 هزار میلیارد ریال بوده است.

همچنین در بخش نرخ رشد متغیرهای بخش پولی در خردادماه امسال نسبت به پایان سال قبل نشان می‌دهد نقدینگی در کشور 5.6 درصد رشد پول 14.2 درصد، شبه‌پول 3.4 درصد و سپرده‌های بخش دولتی 5.7 درصد در خرداد رشد داشته است.

جمعیت کشور در سال جاری به 84.7 میلیون نفر رسیده که از این تعدد 64.7 میلیون نفر در مناطق شهری و 20 میلیون نفر در مناطق روستایی سکونت دارند. رشد جمعیت 8دهم درصد برآورد شده. تراکم جمعیت 51.4 درصد در هر کیلومتر مربع از کشور، جمعیت فعال در بهار امسال 26 میلیون نفر، نرخ بیکاری در بهار 9.2 درصد، بیکاری شهری 10.1 درصد، بیکاری روستایی 6.4 درصد، بیکاری زنان 16.1 درصد، بیکاری در مردان 7.8 درصد، جوانان 18 تا 35 ساله 8.5 درصد و جوانان 15 تا 23 ساله 1.8 درصد اعلام شده است.

در این مدت تراز حساب جاری 7 میلیارد و 845 میلیون دلار بوده. تراز حساب بازرگانی 9 میلیارد و 157 میلیون دلار، صادرات کالا براساس نرذخ فوب خلیج فارس 25 میلیارد و 604 میلیون دلار، واردات کالا در بهار امسال 16 میلیارد و 447 میلیون دلار، کل بدهی خارجی در پایان دوره 7 میلیارد ود 246 میلیون دلار و میانگین نرخ دلار در بازار بین‌بانکی 42 هزار ریال بوده است.

در بخش بازار سرمایه شاخص کل قیمت در بورس در پایان دوره یک‌میلیون و 539 هزار و 632 واحد بوده، ارزش سهام و حق تقدم معامله شده 2 میلیون و 437 هزار میلیارد ریال و حجم سهام و حق‌تقدم معامله‌شده 525 میلیارد سهم ثبت شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها