سیاست

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری به سوالی درباره تاثیر بیانیه مشترک چین و شورای همکاری خلیج فارس بر روابط تهران-پکن پاسخ داد.

۱۴۰۱/۰۹/۲۲ ۰۱:۴۶:۵۱
| | |

واکنش چین نسبت به تاثیر بیانیه مشترک با کشورهای عربی

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری به سوالی درباره تاثیر بیانیه مشترک چین و شورای همکاری خلیج فارس بر روابط تهران-پکن پاسخ داد. به گزارش وبگاه وزارت امور خارجه چین، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری در پاسخ به اینکه دولت چین چه توضیحی درباره تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های مطرح شده درباره روابط تهران-پکن در پی بیانیه مشترک جمهوری خلق چین و شورای همکاری خلیج فارس دارد، گفت: نشست چین-شورای همکاری خلیج فارس که اخیرا برگزار شد، اهمیت قابل توجهی برای طرفین دارد. در این نشست، بیانیه مشترکی از سوی چین و شورای همکاری خلیج فارس صادر شد و برنامه‌ای اجرایی برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ در زمینه گفتمان راهبردی میان چین و شورای همکاری خلیج فارس تعیین شد. توسعه روابط میان چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هدف تعمیق همکاری‌های عمل‌گرایانه دوجانبه در بخش‌های متعدد و بهره‌مندی ملت این کشورها از مزایای آن را دنبال می‌کند. ونبین گفت: چین و ایران دوستی دیرینه‌ای دارند. چین و ایران به اتفاق هم تصمیم گرفتند شراکت جامع راهبردی‌شان را تحکیم کرده و ارتقا دهند. چین آماده افزایش ارتباطات و هماهنگی‌ها با ایران برای ایجاد پیشرفت بیشتر در روابط دوجانبه است. دو طرف برنامه‌ای برای همکاری جامع چین-ایران امضا کرده‌اند که اجرای آن اوایل امسال آغاز شد. چین با ایران برای رشد خوب و پایدار همکاری‌های عمل‌گرایانه تلاش خواهد کرد. او در ادامه با اشاره به سفر معاون نخست‌وزیر چین به ایران گفت: سفر هو چون هوا، معاون نخست‌وزیر به ایران امروز آغاز می‌شود. ما بر این باوریم که این سفر نقش مثبتی در تعمیق شراکت جامع راهبردی ایران-چین خواهد داشت. سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین بیان کرد: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران همگی دوستان چین هستند؛ نه روابط چین-شورای همکاری خلیج فارس و نه روابط چین-ایران علیه هیچ طرف سومی نیست. چین از بهبود روابط کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با ایران بر اساس اصل همسایگی خوب، برقراری همکاری برد-برد با ایران و پیشبرد توسعه و ثبات در خلیج فارس حمایت می‌کند. چین حاضر است نقشی سازنده در این زمینه ایفا کند. اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پی این مطرح می‌شود که در بیانیه مشترک چین و شورای همکاری خلیج فارس، ادعاهایی درباره تمامیت ارضی ایران و جزایر سه‌گانه، همچنین فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و سیاست‌های منطقه‌ای تهران مطرح شده بود که واکنش ایران را به همراه داشت.

دارایی ما برای مقابله با دشمنان مردم هستند

سرلشکر سلامی با بیان اینکه امروز سپاه شیوه مقابله با دشمن در تمامی عرصه‌ها را می‌داند گفت: علمی که سپاه به وسیله آن اقدامات خود را صورت می‌دهد الزاما دانش‌های رایج موجود در کتب نیست بلکه بخش مهمی از آن دانشی است که سپاه تولید می‌کند و در میدان مجاهدت به دست آمده است. به گزارش سپاه نیوز؛ سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش هفته پژوهش که با حضور جمعی از فرماندهان و مسوولان در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، با بیان اینکه رسالت و مسوولیت‌هایی که سپاه در پاسداری از انقلاب اسلامی بر عهده دارد متاثر از شناخت کامل از محیطی چند وجهی با تاثیرگذاری عوامل متعدد است گفت: ما برای جهت دهی اصولی به ماموریت‌ها نیازمند شناخت دقیق از علوم، فنی و مهندسی، دینی و روانشناسی، تاریخ و جغرافیا تا علوم اجتماعی و... هستیم.سرلشکر سلامی با بیان اینکه بدون مطالعه روندهای تاریخی و شناخت دقیق نسبت به آنها، اتخاذ سیاست در قبال موضوعات مختلف در مقطع امروزی دشوار است گفت: به‌طور مثال اگر شناختی از روند اقدامات استعماری و استکباری انگلیس و امریکا طی دهه‌های مختلف نداشته باشیم امتداد اقدامات و روندها برابر آنان را نمی‌توانیم به درستی تنظیم کنیم. وی افزود: اگر ما با فرهنگ ملت‌ها و جامعه‌شناسی رفتار و ارزش‌ها آشنایی نداشته باشیم نمی‌توانیم بسیاری از مراودات خود با سایر ملت‌ها و کشورها را به درستی تنظیم کنیم و این شناخت علوم مختلف به ما در به کارگیری سیاست‌ها کمک شایانی می‌کند. فرمانده کل سپاه دانش را ثروت اصلی این نهاد پیش رونده و پیش برنده خواند و گفت: علمی که سپاه به وسیله آن اقدامات خود را صورت می‌دهد الزاما دانش‌های رایج موجود در کتب نیست بلکه بخش مهمی از آن دانشی است که سپاه تولید می‌کند و در میدان مجاهدت به دست آمده است. وی افزود: اگر در دوران دفاع مقدس می‌خواستیم به اصول و قواعد رایج نظامی دنیا عمل کنیم آن علوم هرگز نمی‌توانست نظام دفاعی ما را برای موفقیت همراهی کند بلکه سپاه و نیروهای مسلح ما دانشی را از دل تجربه تولید کردند که امروز نیز به عنوان الگویی الهام بخش از آن نام برده می‌شود. سرلشکر سلامی غافلگیری را محصول عدم اطلاع دشمن نسبت به سبک عمل ما دانست و گفت: نتیجه عدم تکیه بر قواعد مرسوم و تولید علم بومی نوآورانه، با اتکا به خداوند متعال توفیقات و دستاوردهای ارزشمند دوران دفاع مقدس را برای ما رقم زد. فرمانده کل سپاه به کارگیری تاکتیک‌های ابداعی را مبتنی بر بهره‌مندی از نیروی انسانی مومن و مجاهد دانست و اظهار کرد: بومی‌سازی امنیت که سپاه توسط آن امنیت مناطق مرزی در شمال غرب و جنوب شرق را تأمین می‌کند با آگاهی دقیق از علوم مختلف اعم از تاریخ، جغرافیا، جامعه‌شناسی، روانشناسی و سایر حوزه‌ها می‌باشد. سرلشکر سلامی امنیت را محصول درهم‌ تنیدگی تمامی علوم توصیف و تصریح کرد: تنها یکی از اجزای امنیت علوم نظامی و امنیتی است اما می‌بایست تمامی علوم را شناخت تا بر توطئه‌ها و ترفندهای خصمانه دشمن غلبه کرد؛ دانشی که سپاه بر پایه آن عمل می‌کند از این جنس است و می‌بایست روزبه‌روز این مهم را تقویت کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران