تحلیلگران برای آینده بیت‌کوین قیمت‌هایی از 5000 تا ۲۵۰ هزار دلار را پیش‌بینی کرده‌اند

تورم جهانی، سد راه صعود ارزهای دیجیتال

اتفاقات سال ۲۰۲۲ بازار ارزهای دیجیتال بیش از گذشته باعث اختلاف‌نظر بر سر آینده بیت‌کوین میان تحلیلگران، مدیران و سرمایه‌گذاران شده است و این سوال وجود دارد که آیا توقف روند صعودی تورم جهانی برای بازگشت ارزهای دیجیتال کافی است؟

تورم جهانی، سد راه صعود ارزهای دیجیتال
۱۴۰۱/۱۰/۱۷ ۰۶:۰۰:۰۰
| | |

اتفاقات سال ۲۰۲۲ بازار ارزهای دیجیتال بیش از گذشته باعث اختلاف‌نظر بر سر آینده بیت‌کوین میان تحلیلگران، مدیران و سرمایه‌گذاران شده است و این سوال وجود دارد که آیا توقف روند صعودی تورم جهانی برای بازگشت ارزهای دیجیتال کافی است؟ در عین حال مدیرعامل یک صرافی‌های ارز دیجیتال انتظار رسیدن بیت‌کوین به ۴۰ هزار دلار تا تابستان ۲۰۲۳ را دارد و یک شرکت خدمات بانکی و مالی بین‌المللی کاهش قیمت بیت‌کوین تا ۵۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده است.

روند کاهش کنونی نرخ تورم ایالات متحده مشابه الگویی است که در اواخر سال ۱۹۷۴ (۱۳۵۲) پس از رسیدن تورم به نقطه اوج خود باعث رشد شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ شد. حالا، برخی تحلیلگران با استناد به هم‌بستگی بالای این روند حرکت این شاخص با دارایی‌های پرریسک، رشد احتمالی قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی می‌کنند.

از سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ شاهد کاهش نرخ تورم در ایالات متحده و سایر نقاط جهان بوده‌ایم. در پاسخ، فدرال رزرو، قدرتمندترین بانک مرکزی جهان، با کاهش فشار سیاست‌های انقباضی نقدینگی، در سال گذشته ارزهای دیجیتال و سهام به سمت بازار نزولی سوق داده است. اکنون سوال این است که آیا کاهش نرخ تورم برای بازگشت روند بازار دارایی‌های پرریسک از جمله ارزهای دیجیتال کافی است؟ پاسخ مثبت است. بررسی داده‌ها نشان می‌دهد که اس‌اند‌پی ۵۰۰، شاخص سهام وال استریت و معیاری برای سنجش دارایی‌های پرریسک در سراسر جهان، زمانی که شاخص قیمت مصرف‌کننده (نرخ تورم) به اوج خود می‌رسد، تمایل به تثبیت و شروع حرکت صعودی دارد. از لحاظ تاریخی، قیمت بیت‌کوین نیز کم‌وبیش مطابق با بازار سهام ایالات متحده حرکت کرده است.

به نظر می‌رسد که شاخص تورم ایالات متحده از الگوی اوایل دهه ۱۹۷۰ پیروی می‌کند. روند تورم ایالات متحده از سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) تا به امروز مشابه اوج و فرود روند اوایل دهه ۷۰ میلادی (۵۰ خورشیدی) ‌به نظر می‌رسد. این می‌تواند به معنای کاهش بیشتر سرعت رشد نرخ تورم و رشد دوباره قیمت دارایی‌های پرریسک مانند بیت‌کوین باشد.

آندریاس استنو لارسن، بنیان‌گذار و مدیرعامل استنو ریسرچ، خاطرنشان کرد: «الگوی سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۴ نشان می‌دهد چگونه بازار سهام پس از رسیدن تورم به نقطه اوج، جهش می‌کند؛ حتی در زمانی که چشم‌انداز کسب سود به‌میزان قابل‌توجهی در همان زمان رو به افول بود.» او در توضیح دلایل خود برای مواجهه با ریسک در بازار در شروع سال ۲۰۲۳ گفت: «اگر بازار متوجه توقف روند مبتنی بر تورم یا تغییر سیاست‌های فدرال رزرو شود، حتی پیش از اینکه کاهشی در ارزش دارایی‌های پرریسک دیده شود، ممکن است شاهد یک روند تورم‌زدایی باشیم که همه بانک‌های سرمایه‌گذاری را به اشتباه می‌اندازد.»

بسیاری از بانک‌های سرمایه‌گذاری و تحلیلگران مالی در توییتر به ادامه روند نزولی دارایی‌های پرریسک در نیمه اول سال جاری اشاره کرده‌اند که فدرال‌رزرو را مجبور می‌کند از تشدید سیاست‌های انقباضی خود دست بردارد. نرخ تورم مصرف‌کننده در ایالات متحده از بالاترین سطح چهار دهه گذشته، ۹.۱درصد در ماه ژوئن (خرداد) به ۷.۷درصد در در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان) کاهش یافت. فدرال رزرو پس از چهار دوره افزایش متوالی ۰.۷۵ واحد درصدی نرخ بهره، در ماه دسامبر (آذر) سرانجام میزان افزایش نرخ بهره را ۰.۲۵درصد کاهش داد. با این حال، بانک مرکزی از رسیدن بهره به اوج جدید ۵ تا ۵.۲۵درصدی خبر داد.

روند صعودی اما محدود

با این همه، برخی ناظران در پیش‌بینی شروع روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال محتاط هستند. کیو‌سی‌پی کپیتال شرکت معاملاتی مستقر در سنگاپور در یادداشت خود برای بازگشایی بازار در سال ۲۰۲۳ نوشت: «مقایسه شرایط کنونی با رکود تورمی دهه ۱۹۷۰ نشان می‌دهد در حالی که وقوع رکود تورم قریب‌الوقوع است، این احتمال وجود دارد که تورم به نرخ هدف ۲درصدی فدرال رزرو نرسد.»

کیو‌سی‌پی افزود: «ترس از تورم مضاعف مانند دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ عمیقاً در ذهن کمیته بازار آزاد فدرال وجود دارد.» به عبارت دیگر، فدرال رزرو با آگاهی از اثر پیش از موعد تسهیل ورود نقدینگی در سال ۱۹۷۵ (۱۳۵۴) و بازگشت شدید تورم پس از آن، بعید است که به این زودی‌ها از سیاست‌های سخت‌گیرانه خود دست بکشد و به سمت کاهش نرخ‌ها حرکت کند؛ زیرا این امر باعث می‌شود که رشد بالقوه قیمت دارایی‌های پرریسک کنترل شود. کیو‌سی‌پی انتظار دارد که جهش‌های بزرگ قیمت با فشار فروش شدید مواجه شود و بازار فروش قرارداد‌های اختیار معامله صعود بیت‌کوین با قیمت ۲۰ هزار دلار را ترجیح دهد.

بیت‌کوین ۴۰ هزار دلاری تا تابستان

با وجود این، اریک ورهیس، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال شِیپ‌شیفت، در مصاحبه‌ای با بنک‌لِس در دوم ژانویه (۱۲ دی) ضمن اظهار خوش‌بینی نسبت به رشد احتمالی قیمت بیت‌کوین در سال جاری گفت: «تعجب نمی‌کنم اگر بیت‌کوین تا تابستان به ۴۰ هزار دلار برسد.»

ورهیس اضافه کرد که اگر پیش‌بینی او محقق شود، بیت‌کوین نسبت به قیمت حدود 16.700 دلاری کنونی خود، رشدی ۲.۵ برابری را تجربه می‌کند که به گفته‌ای او یک بازدهی عالی خواهد بود. مدیرعامل صرافی شِیپ‌شیفت با اشاره به اینکه زمان شروع بازار صعودی بعدی دقیقا مشخص نیست، گفت که بول‌ران بعدی طی ۶ ماه تا ۳ سال آینده رخ خواهد داد. او این ایده را که شروع روند صعودی ممکن است ۱۰ سال طول باشد با این استدلال رد کرد که وقوع چنین اتفاقی به معنی سقوط کل بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود.

ورهیس با نگاهی به آینده خاطرنشان کرد که شرایط اقتصاد کلان، نرخ بهره و سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه عوامل مهمی هستند که چگونگی عملکرد بازار ارزهای دیجیتال در سال جاری را تعیین می‌کنند. او همچنین اشاره کرد که نظرات تحلیلگران خارج از بازار درمورد ارزهای دیجیتال بی‌اهمیت است، زیرا این تحلیلگران همان افرادی هستند که شروع رالی بعد آنها را غافل‌گیر خواهد کرد. وورهیز در پایان گفت: «چه در بازار صعودی باشیم، چه در بازار نزولی، هم‌‌اکنون در میانه یک انقلاب هستیم.»

بیت‌کوین ۲۵۰ هزار دلاری تا آوریل ۲۰۲۴

تیم دریپر، سرمایه‌گذار میلیاردر با انتشار عکسی از خود در توییتر در یکم ژانویه (۱۱ دی) بار دیگر بر پیش‌بینی بیت‌کوین ۲۵۰ هزار دلاری خود در سال جاری تأکید کرد. دریپر، اولین‌بار پیش‌بینی جسورانه بیت‌کوین به ۲۵۰ هزار دلاری را در آوریل ۲۰۱۸ (فروردین ۱۳۹۷) طی یک سخنرانی در دانشگاه دریپر در سن متئو مطرح کرد. او در آن زمان گفت که پیش‌بینی می‌کند قیمت هر بیت‌کوین تا سال ۲۰۲۲ به ۲۵۰ هزار خواهد رسید.

دریپر خاطرنشان کرد افرادی که پیش‌بینی بیت‌کوین ۲۵۰ هزار دلاری را باور می‌کنند از نظر دیگران دیوانه هستند، با این حال او به مخاطبانش اطمینان داد که در نهایت این اتفاق فوق‌العاده خواهد افتاد. او البته اذعان کرد که پیش‌بینی بیت‌کوین ۲۵۰ هزار دلاری تا سال ۲۰۲۲ کمی نادرست بود، اما گفت که باور دارد این اتفاق مطمئناً پیش از هاوینگ بعدی بیت‌کوین در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) رخ خواهد داد.

با این همه، کاربران توییتر درمورد پیش‌بینی صعودی او نظرات مختلفی دارند. کاربری نوشت از زمانی که سلسیوس یک بیت‌کوین او را دزدیده، علاقه خود را به پیگیری قیمت بیت‌کوین از دست داده است و در حالی یک کاربر پیش‌بینی کرد که بعید است قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۳ به بیش از ۳۰ هزار دلار برسد، دیگری در پاسخ به دریپر نوشت، شما بیش‌ازحد خوش‌بین هستید.

بیت‌کوین ۱۰۰ هزار دلاری تا سال ۲۰۲۵

با وجود این نظرات دریپر، حتی در میان حامیان بیت‌کوین نیز بیش‌ازحد صعودی به نظر می‌رسد. مایک مک‌گلون، استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ که در گذشته نیز نسبت به آینده بیت‌کوین خوش‌بین بود، در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور) عنوان کرد که قیمت این ارز دیجیتال تا ۲۰۲۵ نهایتاً به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید.

او قبلاً نیز این پیش‌بینی را یک بار در خلال مصاحبه‌ای در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) انجام داده بود که در آن گفته بود که بیت‌کوین در مسیر رسیدن به ۱۰۰ هزار دلار تا سال ۲۰۲۵ قرار دارد. یک سال بعد، او در مصاحبه‌ای با کیتکو نیوز بر سر پیش‌بینی خود ایستاد و گفت که بیت‌کوین دیر یا زود به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. مک‌گلون خاطرنشان کرد: «دلیل این امر عرضه رو به کاهش است، آن‌هم در حالی که پذیرش و تقاضا رو به افزایش است.»

بیت‌کوین ۵ هزار دلاری در سال ۲۰۲۳

شرکت بانکداری بریتانیایی استاندارد چارترد در دسامبر (آذر) پیش‌بینی کرد که یکی از غافلگیری‌های احتمالی بازار مالی در سال ۲۰۲۳، کاهش قیمت بیت‌کوین به کمتر از ۵ هزار دلار است.

بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی در ۵ دسامبر (۱۴ آذر)، افزایش سوددهی و سقوط ارزش سهام‌های فناوری می‌تواند منجر به تسریع فروش بیت‌کوین شده و باعث ورشکستگی بیشتر و سقوط ارزهای دیجیتال و ازبین‌رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیجیتال شود. با این حال، اریک رابرتسن، رییس جهانی تحقیقات و استراتژیست ارشد استاندارد چارترد خاطرنشان کرد که این پیش‌بینی با دیدگاه او و نظر کلی بازار فاصله دارد و کمی دور از واقعیت است.

در حالی که برخی از چهره‌های صنعت ارزهای دیجیتال به اندازه‌ای به پیش‌بینی‌ خود از قیمت بیت‌کوین در سال‌های آتی اطمینان دارند که آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند، برخی دیگر در به اشتراک‌گذاشتن نظرات خود در این زمینه محتاطانه‌تر عمل می‌کنند. آنتونی ترنچف، بنیان‌گذار و یکی از مدیران پلتفرم مدیریت دارایی‌های دیجیتال نکسو اخیراً عنوان کرده است که عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند بر قیمت بیت‌کوین تأثیر بگذارد. الکس مک‌کیوری، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران شرکت ارایه‌دهنده راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین سالیدی‌فای نیز در ۳ ژانویه (۱۳ دی) به کوین تلگراف گفت که بیت‌کوین یک دارایی کاملاً غیرقابل پیش‌بینی است.

رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پرفروش «پدر پولدار، پدر فقیر» با وجود انتشار پست‌های مکرر درباره بیت‌کوین در ماه‌های اخیر در توییتر خود، پیش‌بینی‌ای از قیمت بیت‌کوین منتشر نکرده است.  کیوساکی در دسامبر ۲۰۲۲ (آذر) گفت که در حال سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین است و از این کار بسیار هیجان‌زده است؛ زیرا برخلاف دیگر توکن‌ها که به گفته او به عنوان اوراق بهادار دسته‌بندی می‌شوند، بیت‌کوین مانند طلا، نقره و نفت در دسته کامودیتی‌ها قرار دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران