بانک مرکزی به متخلفان اجازه اخلال در بازار ارز را ندهد

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: بانک مرکزی موظف به هدایت، نظارت و ساماندهی بازار ارز است لذا باید با استفاده از ابزارهای لازم مانع از بر هم زدن آرامش ارز شود.

۱۴۰۲/۰۵/۱۷ ۰۳:۴۲:۱۰
| | |

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: بانک مرکزی موظف به هدایت، نظارت و ساماندهی بازار ارز است لذا باید با استفاده از ابزارهای لازم مانع از بر هم زدن آرامش ارز شود.

علی قنبری در خصوص اهمیت برخورد بانک مرکزی با اخلالگران بازار ارز و نهادها و افرادی که 

زمینه ساز بی‌ثباتی در بازار و نرخ ارز می‌شوند، اظهار کرد: در موقعیتی که اقتصاد ایران درگیر جنگ اقتصادی و تحریم است بانک مرکزی موظف به نظارت‌های بیشتری بر بازار است، چرا که در زمان جنگ اقتصادی و فشار تحریمی که ارز با محدودیت بیشتری وارد کشور می‌شود، وظیفه بانک مرکزی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و دلالان و برهم‌زنندگان بازار نیز نسبت به قبل دو چندان می‌شود.

وی در این باره خاطرنشان کرد: در شرایط حساس و بحرانی، بانک مرکزی از هر طریق و ابزاری که بتواند باید بازار ارز را به بهترین شکل ممکن ساماندهی کند تا مانع ریخت و پاش‌ها و برخی از حرکت‌های غیر ضروری در بازار ارز شود.

قنبری اظهار کرد: عملکرد درست و نظارت‌های همیشگی بانک مرکزی در بازار ارز مانع ارز پاشی و توزیع رانت می‌شود به این خاطر بانک مرکزی باید در برابر افراد تاثیرگذار در این بازار یا نهادهایی مثل صرافی‌های متخلف بایستد و اجازه تکرار سوءاستفاده‌ها و برخی از حرکت‌های ناسالم اقتصادی را که در گذشته بارها تکرار شده و خسارت‌های بی‌شماری به اقتصاد و معیشت مردم وارد کرده، ندهد.

این استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس معتقد است که هر زمان بانک مرکزی جلوی تکراری اشتباهات قبلی را بگیرد و مانع از دست اندازی به منابع ارزی کشور توسط عده‌ای شود قطعا به نفع اقتصاد است و به بهبود وضعیت اقتصادی کشور و وضعیت بازار ارز کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی موظف به هدایت، نظارت و ساماندهی بازار ارز است و باید با استفاده از ابزارهای لازم مانع از بر هم زدن آرامش ارز شود، البته لازم به ذکر است بانک مرکزی نباید بازار ارز را امنیتی کند چرا که منجر به هرج و مرج و بی‌اعتمادی فعالان اقتصادی می‌شود.

قنبری در پایان خاطرنشان کرد: بانک مرکزی با استفاده از ابزارهایی مثل سیاست‌گذاری‌های بجا و درست، می‌تواند وارد بازار ارز شود و با اجرای برنامه‌های ساختاری و جلب اعتماد مردم موانع بزرگی در برابر اخلالگران بازار ارز قرار دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها