تذکر مجلس به دولت؛ پول کشاورزان را پرداخت کنید

مجلس‌نشینان به دنبال عدم پرداخت پول کشاورزان گندم‌کار پس از دو ماه به دولت تذکر دادند. صبح دوشنبه 16 مرداد ماه نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد وزارت جهادکشاورزی و عدم پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار از سوی دولت تذکر دادند.

۱۴۰۲/۰۵/۱۷ ۰۲:۵۸:۳۶
| | |

مجلس‌نشینان به دنبال عدم پرداخت پول کشاورزان گندم‌کار پس از دو ماه به دولت تذکر دادند. صبح دوشنبه 16 مرداد ماه نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد وزارت جهادکشاورزی و عدم پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار از سوی دولت تذکر دادند.

در این جلسه حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در جلسه علنی مجلس گفت: ما قانونگذاری کردیم و قانون از خرید تضمینی محصولات کشاورزی مصوب 28 آبان 1399 در همین مجلس حمایت کرده است.

همچنین در این قانون مشخص شد که محصولات کشاورزی به چه صورت از کشاورز به صورت تضمینی خریداری شود. او ادامه داد: در تبصره 4 ماده 3 این قانون، سازمان برنامه و بودجه مکلف شده که اعتبار لازم را به صورت صددرصدی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم پیش بینی کند. حاجی دلیگانی افزود: نزدیک به 2 ماه است که کشاورزان گندم خود را تحویل سیلوها داده‌اند، اما پولی به آنها پرداخت نشده است! کشاورزان ما بسیار شریف هستند که در جایی که خارجی‌ها گندم را کیلویی 30 هزار تومان می‌خریدند، اما آنها محصول خود را به نصف این رقم به دولت تحویل می‌دهند، بنابراین لازم است که به‌طور جد بحث پرداخت هزینه گندم کشاورزان به آنها پرداخت شود.

در پاسخ به اعتراض حاجی دلیگانی، مجتبی ذوالنوری نایب‌رییس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، گفت: اصل تذکری که شما به دولت دادید، خوب است، حتی در هفته‌های گذشته این تذکر به دولت داده شد که متاسفانه طلب گندمکاران ما را پرداخت نکرده است، چرا که کشاورزان ما بضاعت کافی را ندارند که دولت از پرداخت هزینه محصولات آنها کوتاهی کند.

او افزود: علی رغم افزایش نرخ تورم، مطالبات کشاورزان پرداخت نشده و از طرفی نیز قدرت خرید آنها کاهش یافته است، بنابراین لازم است که دولت در اسرع وقت نسبت به پرداخت هزینه محصولات کشاورزان اقدام کند. در بخش دیگری از این نشست کیومرث سرمدی واله نماینده مردم اسدآباد در تذکر شفاهی خود خطاب به وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: امروز مطالبات کشاورزان بابت گندم تحویلی توسط دولت پرداخت نمی‌شود.

در مقابل بانک کشاورزی سررسید وام کشاورز را اعلام می‌کند و قسط خود را می‌خواهد. طبق اعلام شرکت بازرگانی دولتی ایران این شرکت از ابتدای سال تاکنون، 8 میلیون و 934 هزار تُن گندم خریداری کرده است. در واقع دولت تاکنون 134 هزار میلیارد تومان گندم از کشاورزان خریداری کرده است. اما هنوز تمام مطالبات کشاورزان استان‌ها را پرداخت نکرده است و صرفا تاکنون 50 درصد مطالبات کشاورزان 7 استان را پرداخت کرده است. البته طبق داده‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران تاکنون 70 تا 96 درصد از مطالبات کشاورزان 10 استان پرداخت شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها