افراد با گروه خونی منفی بیشتر خون اهدا کنند

سخنگوی سازمان انتقال خون با تشریح شرایط اهدای خون در ایران، گفت: با توجه به اینکه فقط ۱۰درصد از اهدا‌کنندگان خون دارای گروه‌های خونی منفی هستند، بنابراین افرادی که دارای گروه خونی منفی در کشور هستند، استقبال بیشتری برای اهدای خون داشته باشند.

افراد با گروه خونی منفی بیشتر خون اهدا کنند
۱۴۰۲/۰۴/۳۱ ۰۱:۰۰:۰۰
| | |

سخنگوی سازمان انتقال خون با تشریح شرایط اهدای خون در ایران، گفت: با توجه به اینکه فقط ۱۰درصد از اهدا‌کنندگان خون دارای گروه‌های خونی منفی هستند، بنابراین افرادی که دارای گروه خونی منفی در کشور هستند، استقبال بیشتری برای اهدای خون داشته باشند.

بشیرحاجی افزود: کمبود گروه‌های خونی منفی در کشور طبیعی است و این به دلیل آن است که در کشور تنها ۱۰ درصد از اهدا‌کنندگان خون دارای گروه خونی منفی هستند. او ادامه داد: به‌طوری که گروه خونی O منفی ۴درصد و A منفی ۳درصد و B منفی ۲درصد و AB منفی یک درصد از اهدا‌کنندگان خون را به خود اختصاص می‌دهند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: لازم است که افرادی که دارای گروه خونی منفی در کشور هستند، استقبال بیشتری به اهدای خون داشته باشند و همچنین افرادی که دارای گروه خونی منفی هستند باید دربین دوستان، آشنایان و بستگان افراد دارای گروه خونی منفی را شناسایی کنند تا درهنگام نیاز و در مواقع ضروری و اورژانس در تامین خون با مشکل کمبود خون در گروه‌های منفی مواجه نشوند. حاجی بیگی از مردم و دارندگان گروه خون منفی برای اهدای خون و تشکیل باشگاه گروه خون منفی در مراکز انتقال خون سراسر کشور دعوت و تاکید کرد: سازمان‌های مردم نهاد (NGO) ‌ها مانند آنچه که دربعضی از ادارات کل انتقال خون که قبلا باشگاه گروه خونی O منفی تشکیل شده است را تشکیل دهند.

 افزایش سه درصدی میزان اهدای خون  در سه ماهه امسال

سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: بررسی‌های آماری سه ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱، افزایش سه درصدی میزان اهدای خون در کشور را نشان می‌دهد. حاجی بیگی افزود: در بهار امسال ۵۹۳ هزار و ۸۶۲ واحد خون اهدا شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش داشت. او ادامه داد: در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن (۱۴۰۱)، استان لرستان با بیش از ۴۴ درصد، استان گلستان با بیش از ۱۷ درصد و خراسان شمالی با بیش از ۱۶ درصد، بیشترین میزان رشد اهدای خون را به خود اختصاص دادند. در بهار امسال ۵۹۳ هزار و ۸۶۲ واحد خون اهدا شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش داشتوی تصریح کرد: استان تهران در بهار امسال موفق شد ۹۸ هزار و ۵۵۸ واحد خون از داوطلبان اهدا دریافت کند.

 استان سمنان  در صدر اهداکنندگان خون

او افزود: اکنون استان‌های سمنان با بیش از ۶۶ درصد، یزد با بیش از ۶۳ درصد و گلستان با بیش از ۶۱ درصد بالاترین شاخص اهدای خون مستمر را به خود اختصاص داده‌اند و در عین حال در استان‌های ایلام، خراسان شمالی و خوزستان این شاخص بیش از سایر استان‌ها رشد داشته است که نشان‌دهنده تلاش مناسب برای وفادارسازی اهداکنندگان در این استان‌ها است. سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: در سه ماه اول سال جاری شاخص کشوری اهدای خون بانوان بیش از چهار درصد بود که استان‌های لرستان با شاخص نزدیک به ۹ درصد، خراسان شمالی با بیش از هفت درصد و خراسان جنوبی با نزدیک به هفت درصد بالاترین شاخص اهدای خون بانوان را در کشور به خود اختصاص داده‌اند.

شرایط فرد اهداکننده خون

او گفت: حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر) با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال (تا ۶۵)، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، فواصل اهدا خون هر ۸ هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال برای آقایان از ۴ بار و برای خانم‌ها از ۳ بار تجاوز نکند از جمله شرایط اهدای خون است. حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر (با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) تا ۶۵)، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، فواصل اهدا خون هر ۸ هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال برای آقایان از ۴ بار و برای خانم‌ها از ۳ بار تجاوز نکند از جمله شرایط اهدای خون است.

خون اهدایی بعد از ۲۴ساعت  جبران می‌شود

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه میزان خونی که اهدا می‌شود، حجم کمی از خون بدن است، گفت: هموطنان با اطمینان خون اهدا کنند زیرا این میزان خون اهدایی بعد از ۲۴ساعت جبران می‌شود. وی افزود: خون یک ماده حیاتی است و تاکنون جایگزینی برای آن نیامده است و علاوه بر مصدومان حوادث رانندگی، بیمارانی که اعمال جراحی دارند، مادران در حین زایمان و بیماران سرطانی از نیازمندان به خون هستند و همچنین برخی از افراد مانند عزیزان تالاسمی از مصرف‌کنندگان همیشگی خون هستند و لازم است که اهدای خون توسط هموطنان به صورت همیشگی و مستمر باشد. هموطنان با اطمینان خون اهدا کنند زیرا این میزان خون اهدایی بعد از ۲۴ساعت جبران می‌شود. او ادامه داد: افرادی که قصد اهدای خون را دارند و به مراکز انتقال خون مراجعه می‌کنند از آنها مصاحبه گرفته می‌شود و سپس معاینه می‌شوند و تست هموگلوبین از آنها گرفته می‌شود که دچار کم خونی نباشند و درصورت مساعد بودن شرایطشان می‌توانند خون اهدا کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها