نفت در سراشیبی کاهش قیمت افتاد

۱۴۰۳/۰۴/۲۰ - ۰۰:۲۴:۴۰
کد خبر: ۳۱۶۲۷۸

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه پس از خسارات محدود توفان به تاسیسات نفتی تگزاس که نگرانی‌های بازار از اختلال عرضه را فرونشاند، به روند کاهشی روز گذشته ادامه داد.

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه پس از خسارات محدود توفان به تاسیسات نفتی تگزاس که نگرانی‌های بازار از اختلال عرضه را فرونشاند، به روند کاهشی روز گذشته ادامه داد.
بهای معاملات نفت برنت با ۲۲ سنت کاهش، به ۸۵ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا با ۲۴ سنت کاهش، به ۸۲ دلار و ۹ سنت در هر بشکه رسید. معاملات نفت برنت روز دوشنبه با ۷۹ سنت کاهش و شاخص نفت امریکا با ۸۳ سنت کاهش، بسته شدند.

توفان گرمسیری بریل با بادهای شدید و باران سنگین، تگزاس را درنوردید. در نتیجه، بنادر نفتی، تعطیل شدند، صدها پرواز لغو شد و بیش از ۲.۷ میلیون خانه و کسب و کار در خاموشی فرو رفتند.
ئیپ جون رونگ، استراتژیست بازار شرکت آی‌جی در این باره گفت: قیمت نفت در معاملات روز 
سه شنبه بخشی از رشد قیمت اخیرش را واگذار کرد زیرا فعالان بازار به پیشرفت احتمالی مذاکرات آتش‌بس در خاورمیانه چشم دوخته‌اند و تاثیر توفان بریل بر عرضه نفت هم محدودتر از تصور قبلی بازار بوده است.

اگرچه فعالیت پالایش نفت آهسته شد و بعضی از پایگاه‌های تولید نفت تخلیه شدند اما به نظر رسید توفان بریل تاثیر محدودی بر برخی از پالایشگاه‌های بزرگ در خلیج مکزیکو داشته است.
وارن پاترسون و ایوا مانتی، تحلیلگران شرکت  آی ان جی در یادداشتی برای مشتریان نوشتند: شواهد اولیه از آن حکایت دارد که اکثر زیرساخت انرژی در این توفان آسیبی ندیده است و حرکت قیمت در بازارهای نفت خام و سوخت پالایش شده نگرانی اندک در خصوص اختلال عرضه بر اثر این توفان است. در نتیجه، نگرانی بازار نسبت به ریسک اختلال عرضه در تگزاس که محل تولید ۴۰درصد از نفت خام امریکا است، تخفیف یافت.


بنادر بزرگ ارسال نفت در حومه کورپوس کریستی، گالوستون و هیوستون در آستانه توفان، بسته شدند. کانال کشتی کورپوس کریستی روز دوشنبه بازگشایی شد و پیش بینی می‌شود بندر هیوستون بعدازظهر روز سه شنبه، فعالیت خود را ازسربگیرد. چندین پالایشگاه کلیدی مانند «ماراتون پترولیوم» هم آماده ازسرگیری فعالیت واحدهای پالایش خود می‌شوند.
فعالان بازار همچنین برای دریافت سیگنال‌های بیشتر برای معاملات خود، به تحولات در خاورمیانه چشم دوخته‌اند. مقامات بلندپایه امریکایی روز دوشنبه، برای مذاکرات در مصر حضور یافتند اما اختلاف بین دو طرف باقی است و حماس اعلام کرده است تحرکات جدید رژیم صهیونیستی در غزه، توافق احتمالی را تهدید می‌کند.
براساس گزارش رویترز، بازارها منتظر انتشار آمار تورم امریکا هستند و جروم پاول، ريیس فدرال رزرو، قرار است روزهای سه شنبه و چهارشنبه، در برابر کنگره امریکا حاضر شود. سرمایه‌گذاران بر این باورند که داده‌های اخیر بازار کار، احتمال کاهش نرخ‌های بهره را در سپتامبر به ۸۰درصد افزایش داده است.

ارسال نظر