ورود ۵۵ هواپیما به ناوگان هوایی کشور در دولت سیزدهم

۱۴۰۳/۰۴/۱۹ - ۱۲:۴۰:۲۶
کد خبر: ۳۱۶۲۳۶
ورود ۵۵ هواپیما به ناوگان هوایی کشور در دولت سیزدهم

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از ورود ۵۵ فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور در دولت سیزدهم خبر داد.

محمد محمدی بخش با اشاره اینکه 28 ایرلاین خارجی به ایران پرواز دارند، اظهار کرد: در دولت سیزدهم 101 فروند هواپیما (هواپیمای مسافربری، هواپیمای باری، هلی کوپتر) وارد ناوگان هوایی کشور شد که از این تعداد 55 فروند وارد چرخه عملیات پروازی شده است.

به گزارش ایسنا، وی درباره قیمت‌گذاری بلیت هواپیما، افزود: نرخ گذاری بر عهده شورای عالی هواپیمایی است؛ سال 94 قانون برنامه پنجم اجرا و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما اعلام شد.

وی با اشاره به افزایش 29 درصدی قیمت بلیت هواپیما در اردیبهشت ماه سال 1402 توسط ستاد تنظیم بازار گفت: این مسئله مطرح شد که آیا ستاد تنظیم بازار،  شورای عالی هواپیمایی، سازمان هواپیمایی می توانند قیمت‌گذاری کنند. نظر سازمان هواپیمایی این بود که شورای عالی هواپیمایی این کار را انجام دهد.

وی با بیان اینکه موظف هستیم قیمت های جدید بلیت هواپیما را اعمال کنیم، افزود: با توجه به شرایط کشور، آیین نامه ای را برای نظارت و کنترل شبکه هفته گذشته ابلاغ شد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه وظیفه اصلی سازمان هواپیمایی کشوری ایمنی پروازهاست، اضافه کرد: برای اینکه بازار رها شده نباشد، صورتجلسه کردیم تا ایرلاین از دیروز تا قیمت ها را در سایت خود بارگذاری کنند.در ادامه مسیر یعنی بازگشت به قیمت‌گذاری توسط شورای عالی هواپیمایی پیگیر هستیم.

محمدی با اشاره به اینکه تعداد ناوگان هوایی با میزان تقاضا متناسب نیست، تصریح کرد: 550 فروند هواپیما در کشور نیاز داریم. امروز سبد خانوار مردم در حوزه پرواز کاملا باز شده است. به عنوان نمونه در نوروز 1401 بالغ بر 2.5 میلیون نفر، در نوروز سال گذشته 2.9 میلیون نفر و نوروز 1403 بالغ بر 3.4 میلیون نفر از طریق حمل‌ونقل هوایی جابجا شدند.

وی از ارائه محاسبه نرخ 60 سنت دلار برای سوخت ایرلاین های داخلی به کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد و گفت: برای توزیع پروازها و برقراری به مناطق کم برخوردار لازم است قیمت‌گذاری به شورای عالی هواپیمایی برگردد.

وی از رشد متوازن پروازهای داخلی و خارجی به صورت همزمان خبر داد و با بیان اینکه قانون‌گذار به صنعت هوانوردی اختیار داده که یک ایرلاین به داخل کشور بیاید یا خیر، اظهار کرد: نظر وزیر انجام پروازهای داخلی توسط شرکتهای خارجی است که البته ملاحظاتی دارد که باید به آن توجه شود.

واسطه ها در دولت قبل خرید هواپیما را لو دادند

رییس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص خرید هواپیما گفت: تمام هواپیماهای خریداری شده در دولت سیزدهم، وارد کشور شده است.

محمد محمدی بخش با اشاره به اظهارات مدیرعامل ایران ایر مبنی بر اینکه تعدادی از شرکتهای هواپیمایی پول خرید هواپیما را پرداخت کردند اما هواپیما وارد کشور نشد، افزود: در دولت سیزدهم تمام هواپیماهای خریداری شده که پول آنرا پرداخت کرده‌ایم، وارد کشور شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در دولت قبل به دلیل رفتار غیرحرفه ای واسطه ها، فرآیند خرید هواپیما لو رفت و هواپیما وارد کشور نشد.

وی تاکید کرد: سازمان هواپیمایی کشوری پیگیر این موضوع است.

ارسال نظر