دلار ارزان نمی‌شود

۱۴۰۳/۰۴/۱۸ - ۱۱:۱۶:۰۲
کد خبر: ۳۱۶۱۳۵
دلار ارزان نمی‌شود

با مشخص شدن نتیجه چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، دلار برای چند ساعت به کریدور پنجم برگشت، اما رشد تقاضا این اسکناس را به کریدور بالاتر هل داد.

موضوع برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد و هفته‌های ابتدایی تیر به‌ عنوان عامل بازدارنده برای جهش قیمت‌ در بازارهای مالی عمل کرد. با مشخص شدن نتیجه انتخابات و پیروزی نامزد میانه‌رو، دلار به کریدور پنجم برگشت، اما در این محدوده کمتر از چند ساعت دوام داشت و بار دیگر در کریدور ششم معامله شد.

به گزارش تجارت نیوز، کارشناسان اقتصادی معتقدند، دلار به‌ عنوان لیدر اصلی تعیین قیمت در سایر بازارها به اخبار و رویدادهای سیاسی واکنش عمیق و بلندمدتی نشان نمی‌دهد و از متغیرهای اقتصادی پیروی می‌کند.

دلار ارزان نمی‌شود

در همین راستا علی طباطبایی، کارشناس اقتصادی، در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز در خصوص روند قیمت دلار در هفته‌های پیش رو با تکیه بر مشخص شدن نتیجه انتخابات گفت: «در موضوع دلار و طلا با تکیه بر رویدادهای سیاسی، افت قیمت شدیدی نخواهیم داشت. تنها تاثیری که بازارهای مالی می‌توانند از انتخاب رئیس‌جمهوری جدید بگیرند این است که قیمت‌ها با شیب ملایم‌تر، روند صعودی در کوتاه‌مدت طی کنند.»

او در خصوص رویه قیمت دلار در بلندمدت اظهار کرد: «با توجه به بسته شدن بودجه ۱۴۰۳ در دولت سیزدهم، در بلندمدت و تا پایان بودجه امسال روند صعودی اسکناس آمریکایی را شاهد خواهیم بود.»

طباطبایی به افزایش قیمت دلار، افزایش نقدینگی و طبعاً افزایش قیمت طلا در بلندمدت اشاره کرد و افزود: «شاید بتوان گفت تاثیری که انتخابات اخیر بر بازارهای مالی می‌گذارد این است که در کوتاه‌مدت صعود قیمت‌ها با شیب ملایم‌تری رخ می‌دهد.»

امیدواری‌ای که نتیجه انتخابات ایجاد کرده، ریتم قیمت‌ها را تعدیل می‌کند

این کارشناس بازارهای مالی به کف و سقف اسکناس دلار تا پایان سال جاری اشاره کرد و توضیح داد: «پله‌های پایانی کریدور پنجم و نیمه کریدور هشتم را می‌توان کف و سقف قیمت دلار تا پایان امسال در نظر گرفت. با توجه به امیدواری‌ای که انتخابات اخیر در جامعه نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی به وجود آورده، شاید ریتم صعودی قیمت‌ها مقداری تعدیل شود.»

طباطبایی ادامه داد:‌«قیمت دلار به نقدینگی و کسری سالانه موجود در بودجه بستگی دارد؛ بودجه ۱۴۰۳ بسته شده و تغییر رویه و جبران کسری بودجه ۱۴۰۳ از دست این دولت خارج است؛ بنابراین برای دلار روند کاهشی پیش‌بینی نمی‌کنم.»

ارسال نظر