گزارش «تعادل » از نفت 90 دلاري

قيمت نفت در چنبره نگراني‌ها نسبت به دورنماي تقاضا!

۱۴۰۳/۰۴/۱۸ - ۰۰:۵۶:۴۸
کد خبر: ۳۱۶۱۰۴
قيمت نفت در چنبره نگراني‌ها نسبت به دورنماي تقاضا!

قيمت نفت در معاملات بازار آسيا تحت تاثير پيش‌بيني‌ها از كمبود تقاضاهاي قوي در فصل تابستان، صعود كرد اين قيمت‌ها ناشي از افزايش تقاضا به دليل تابستان، ريسك‌هاي ژئوپليتيكي، و افزايش ذخاير نفت خام ايالات متحده بوده‌اند. تقاضاي قوي و نشانه‌هاي كاهش موجودي نفت نيز به افزايش قيمت‌ها كمك كرده‌اند.

قيمت نفت در معاملات بازار آسيا تحت تاثير پيش‌بيني‌ها از كمبود تقاضاهاي قوي در فصل تابستان، صعود كرد اين قيمت‌ها ناشي از افزايش تقاضا به دليل تابستان، ريسك‌هاي ژئوپليتيكي، و افزايش ذخاير نفت خام ايالات متحده بوده‌اند. تقاضاي قوي و نشانه‌هاي كاهش موجودي نفت نيز به افزايش قيمت‌ها كمك كرده‌اند.

بخش انرژي در سه ماهه دوم، بدترين عملكرد را در ميان بخش‌هاي مختلف بازار امريكا داشت و بازدهي منفي ۴.۵ درصد در مقايسه با رشد ۴.۶ درصدي شاخص «اس‌اند پي ۵۰۰ » ثبت كرد زيرا در چنبره نگراني‌ها نسبت به دورنماي تقاضا براي نفت قرار گرفت.

بخش انرژي با بازدهي ۸.۶ درصد در مقايسه با رشد ۱۵.۵ درصدي شاخص بازار از ابتداي سال ميلادي جاري تاكنون، در رتبه چهارم قرار دارد. خوشبختانه، نفت خام به روند صعودي بازگشته و در اول جولاي، تا مرز ۸۶ دلار و ۶۰ سنت در هر بشكه پيش رفت كه بالاترين قيمت از ۳۰ آوريل بود و ۱۰ دلار و ۲۴ سنت نسبت به ركورد پايين ثبت شده در سوم ژوئن، بهبود پيدا كرد. اكنون وال استريت، اعتماد بيشتري به نيروي صعودي قيمت نفت پيدا كرده است. تحليلگران كالا در بانك استاندارد چارترد بر مبناي عوامل بنيادين، پيش بيني مي‌كنند نفت برنت از مرز ۹۰ دلار در بشكه عبور خواهد كرد. استاندارد چارترد پيش بيني كرده است بازارهاي نفت جهان، با كمبود عرضه در سه ماهه سوم روبرو مي‌شوند كه در سه ماهه چهارم هم ادامه خواهد يافت و به كاهش سطح ذخاير نفت منتهي مي‌شود.

نفت برنت در دو هفته گذشته، پس از اينكه اوپك و متحدانش، بخش اعظم محدوديت عرضه خود را تا پايان سال ۲۰۲۵ تمديد كردند، در بالاي ۸۵ دلار در هر بشكه بسته شد. اين تصميم باعث شد تحليلگران، كمبود عرضه در سه ماهه سوم را پيش‌بيني كنند زيرا تقاضا براي سرمايش و سفرهاي هوايي در فصل تابستان، كاهش سطح ذخاير نفت را به دنبال خواهد داشت. اداره اطلاعات انرژي امريكا روز جمعه اعلام كرد توليد نفت و تقاضا براي محصولات نفتي، در آوريل، به بالاترين ميزان در چهار ماه گذشته رسيد و از قيمت‌ها پشتيباني كرد. تحليلگران موسسه مالي‌اي ان جي به سرپرستي وارن پاترسون در يادداشتي نوشتند: ما همچنان ديد حمايتي نسبت به نفت برنت داريم؛ با اين حال، نگراني‌هايي نسبت به تقاضا مانند تقاضاي امريكا براي بنزين و تقاضاي آشكار چين وجود دارد. يك شاخص خصوصي نشان داد فعاليت كارخانه‌اي در ميان توليدكنندگان چيني كوچك‌تر، به لطف سفارش‌هاي خارجي، با سريع‌ترين نرخ از سال ۲۰۲۱ رشد كرد اما نظرسنجي گسترده‌تر حاكي از تقاضاي داخلي ضعيف و شكاف‌هاي تجاري بود كه به يك رشد منفي ديگر بخش صنعتي منتهي شد. چين، دومين مصرف كننده بزرگ نفت و بزرگ‌ترين واردكننده نفت در جهان است.

توني سايكامور، تحليلگر موسسه‌اي جي در يادداشتي نوشت: اميدها به كاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و افزايش نگراني‌هاي ژئوپليتيكي در اروپا و درگيري ميان رژيم صهيونيستي و لبنان، كفي را براي قيمت نفت ايجاد كرده است. روند صعودي اخير وست تگزاس اينترمديت اگر قيمت‌ها بالاي ميانگين قيمت ۲۰۰ روزه در ۷۹ دلار و ۵۲ سنت بماند، ممكن است تا سطح ۸۵ دلار ادامه پيدا كند. معامله‌گران همچنين به نظاره تاثير توفان‌ها بر توليد و مصرف نفت و گاز در امريكا نشسته‌اند.

بر اساس گزارش رويترز، فصل توفان‌هاي گرمسيري آتلانتيك با توفان «بريل» در روز يكشنبه آغاز شد. مركز ملي توفان امريكا اعلام كرد «بريل» به سمت جزاير ويندوارد كاراييب در حركت است و با خود بادهاي سهمگين و سيل به همراه خواهد برد. همچنين گزارش ماهانه عرضه نفت اداره اطلاعات انرژي امريكا نشان داد توليد و تقاضا براي نفت امريكا در آوريل، به بالاترين ميزان در چهار ماه اخير رسيد و تقاضا براي بنزين، به ۸.۸۳ ميليون بشكه در روز رسيد كه پايين‌ترين ميزان از فوريه بود.

فيليپ فلاين، تحليلگر گروه پرايس فيوچرز در اين باره اظهار كرد: گزارش ماهانه اداره اطلاعات انرژي امريكا، نشان داد تقاضا براي بنزين كاملا ضعيف است. اين ارقام، واقعا الهام بخش خريد بيشتر نشد. تحليلگران اظهار كردند كه بعضي از معامله گران پس از افزايش قيمت‌ها در ابتداي ژوئن، به سودگيري در پايان سه ماهه دوم پرداختند. شاخص قيمت مخارج مصرف شخصي امريكا كه معيار تورم محبوب فدرال رزرو است، در ماه مه، ثابت بود و اميدها به كاهش نرخهاي بهره در سپتامبر را برانگيخت. چارالامپوس پيسوروس، تحليلگر ارشد سرمايه‌گذاري در شركت كارگزاري ايكس‌ام در اين باره گفت: با اين حال، واكنش بازارهاي مالي، اندك بود. معامله گران نفت، اعتنايي به اين آمار نكردند. انتظارات رو به رشد از آغاز سيكل تسهيل سياست پولي بانك مركزي امريكا، باعث صعود بازارهاي سهام شده است. طبق ابزارديده‌بان فدرال CME، معامله گران اكنون ۶۴ درصد احتمال مي‌دهند كه فدرال رزرو، كاهش نرخ بهره را در سپتامبر آغاز كند كه بالاتر از ۵۰ درصد در يك ماه قبل است. كاهش نرخ‌هاي بهره، يك موهبت براي نفت است و مي‌تواند باعث افزايش تقاضا از سوي مصرف كنندگان شود. بانك باركليز انتظار دارد نفت برنت در ماه‌هاي آينده، در محدوده ۹۰ دلار در هر بشكه بماند. طبق نظرسنجي رويترز، قيمت نفت ممكن است در نيمه دوم سال ۲۰۲۴، تغيير چنداني پيدا نكند زيرا تقاضاي چين و دورنماي عرضه بالاتر توليدكنندگان بزرگ، ريسك‌هاي ژئوپليتيكي را خنثي مي‌كند. طبق پيش بيني تحليلگران، نفت برنت در سال ۲۰۲۴، به ۸۳ دلار و ۹۳ دلار در هر بشكه و نفت امريكا به ۷۹ دلار و ۷۲ سنت در هر بشكه خواهد رسيد. با اين حال، عده معدودي پيش بيني كردند قيمت نفت بر اساس عوامل متنوعي شامل مصرف تابستاني، وضعيت ژئوپليتيكي در خاورميانه و محدوديت توليد اوپك، ممكن است به مرز ۹۰ دلار و فراتر از آن صعود كرد.

ارسال نظر