انتظارات کاهش نرخ بهره تقویت شد، سهام رشد کرد

۱۴۰۳/۰۴/۱۷ - ۰۰:۲۱:۳۰
کد خبر: ۳۱۶۰۲۶

بر اساس تازه ترین گزارش اداره کار امریکا، استخدام و رشد دستمزدها در این کشور با کاهش مواجه شده است و نرخ بیکاری افزایش یافته است، که نشان از سرد شدن بازار کار دارد. کاهش استخدام‌ها و رشد دستمزدها در ماه ژوئن در امریکا و افزایش نرخ بیکاری به بالاترین حد آن از اواخر سال 2021، انتظارات از اینکه فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را در ماه‌های آینده آغاز خواهد کرد تقویت کرد.

اکوایران| بر اساس تازه ترین گزارش اداره کار امریکا، استخدام و رشد دستمزدها در این کشور با کاهش مواجه شده است و نرخ بیکاری افزایش یافته است، که نشان از سرد شدن بازار کار دارد. کاهش استخدام‌ها و رشد دستمزدها در ماه ژوئن در امریکا و افزایش نرخ بیکاری به بالاترین حد آن از اواخر سال 2021، انتظارات از اینکه فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را در ماه‌های آینده آغاز خواهد کرد تقویت کرد.

براساس گزارشی از بلومبرگ، به گفته اداره آمار کار امریکا، میزان استخدام‌ در بخش غیرکشاورزی در ماه گذشته این کشور 206 هزار نفر رشد کرد و رشد اشتغال در دوماه گذشته تا 111 هزار نفر مورد بازبینی کاهشی قرار گرفت. این درحالی است که میانگین پیش‌بینی‌های بلومبرگ حاکی از افزایش 190 هزار نفری بود.نرخ بیکاری نیز به 4.1درصد افزایش یافت و میانگین درآمد ساعتی با کاهش مواجه شد.

میانگین رشد اشتغال در امریکا در طول سه ماه گذشته به کمترین میزان آن از ابتدای سال 2021 رسیده است که نشان می‌دهد بازار کار این کشور در سه ماهه دوم سال بیش از آنچه تخمین زده می‌شد سرد شده است. این داده‌ها با گزارش‌های دیگری که نشان‌دهنده کاهش شدید در فرصت‌های شغلی در سال جاری و تعداد فزاینده افرادی که برای دریافت مزایای بیکاری درخواست داده‌اند مطابقت دارند.

کاهش پایدار در استخدام‌ها، به همراه تعدیل اخیر تورم، انتظارت مبنی براینکه سیاستگذاران فدرال رزرو نرخ بهره را تا ماه سپتامبر کاهش خواهند داد تقویت کرد. گزارش اشتغال آخرین گزارش قبل از جلسه فدرال رزرو در ماه جاری است. به گفته یک استراتژیست ارشد، بازنگری کاهشی در رشد اشتغال دو ماه گذشته، به همراه افزایش در نرخ بیکاری داده‌های مهمی هستند. رشد دستمزدها نیز کاهش یافته است و همه اینها کند شدن روند را نشان می‌دهد.

این داده‌ها می‌تواند درک فدرال رزرو از تعادل میان ریسک‌ها را تغییر دهد، چراکه بیکاری باوجود تعدیل در تورم افزایش یافته است. صورتجلسه ماه قبل بانک مرکزی نگرانی‌های فزاینده‌ای را نشان می‌داد از اینکه کاهش بیشتر در رشد اقتصادی به افزایش بیشتر در نرخ بیکاری منجر شود.نرخ مشارکت، سهمی از جمعیت که درحال کار بوده یا به دنبال کار هستند، به 62.6درصد افزایش یافته است. نرخ مشارکت برای کارکنان 25 تا 54 ساله امریکا، که به عنوان کارکنان برتر شناخته می‌شوند به 83.7 درصد رسیده است که بالاترین سطح در طول 22 سال گذشته است.

میانگین درآمد ساعتی امریکا در ماه ژوئن 3.9درصد نسبت به سال گذشته رشد کرد که کمترین میزان رشد در طول سه سال گذشته محسوب می‌شود. دستمزد کارمندان بخش تولید و غیر نظارتی که اکثر کارمندان را پوشش می‌دهند، 4درصد رشد داشته است.

بازار سهام هفته را در بالاترین حد خود به پایان رساند، درحالی که معامله‌گران با نگاه به سیگنال‌های مبنی بر سرد شدن بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، روی چشم‌انداز کاهش نرخ بهره فدرال رزو تمرکز داشتند. در جلسه معاملاتی روز جمعه شاخص S&P 500 سی و چهارمین رکورد خود در سال جاری را ثبت کرد. سرمایه گذاران اکنون انتظار 2 مرحله کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در سال جاری را دارند. شاخص
S&P 500 به 5565 واحد رسید و Nasfaq 100 نیز یک درصد رشد کرد.

طبق یادداشتی از بنک آو امریکا با استناد به داده های EPFR Global، در آستانه گزارش مشاغل، صندوق‌های اوراق قرضه حدود 19 میلیارد دلار ورودی هفتگی را ثبت کردند که بزرگ‌ترین افزایش از فوریه 2021 است.

داده‌ها نشان می‌دهد که صندوق‌های سهام جهانی ورودی‌های 10.9 میلیارد دلاری را ثبت کردند که طولانی‌ترین دوره برد از دسامبر 2021 است.

به گفته مایکل فرولی از جی پی مورگان، سرد شدن تدریجی بازار کار با «روایت بی‌عیب کاهش تورم» فدرال رزرو مطابقت دارد و باید به مقامات اطمینان دهد که در نیمه دوم نرخ‌ها را کاهش دهند. او هنوز اولین کاهش را در نوامبر می‌بیند، اما می‌گوید که مسیر کاهش ماه سپتامبر «کمی گسترده‌تر» شده است.

از نظر کریس لارکین از مورگان استنلی، آخرین داده‌های شغلی نشان می‌دهد که بازار کار درحال سرد شدن است؛ شاید برای سرعت بخشیدن به کاهش نرخ بهره کافی نباشد، اما می‌تواند فدرال رزرو را در مسیر ماه سپتامبر نگه دارد.

با این حال، دیدگاه تورستن اسلوک از Apollo Global Management، همچنان این است که هیچ کاهشی از سوی فدرال رزرو در سال 2024 وجود ندارد. او می‌گوید گزارش مشاغل تایید می‌کند که کاهش سرعت اقتصاد و تورم زمان می‌برد.

به گفته او، با نگاهی به آینده، بحث کلیدی در بازارها این خواهد بود که آیا این سرد شدن بازار کار به دلیل افزایش هزینه‌های تامین مالی به سمت نزولی سرعت می‌گیرد یا خیر؛ یا اینکه به دلیل قیمت‌های بالای سهام و اسپرده‌ای اعتباری بسیار کم، شاهد یک اقتصاد در حال شتاب مجدد خواهیم بود.

ارسال نظر