اولویت بورس تغییر می‌کند؟

۱۴۰۳/۰۴/۱۲ - ۲۳:۴۵:۱۱
کد خبر: ۳۱۵۷۵۰
اولویت بورس تغییر می‌کند؟

طی معاملات چهارمین روز کاری هفته یعنی روز سه‌شنبه 12 تیر ماه، شاخص کل بورس تهران 15 هزار و 339 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 90 هزار و 435 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 5 هزار و 48 واحدی در رقم 673 هزار و 195 واحدی ایستاد. شاخص کل فرابورس با رشد 140 واحدی به رقم 22 هزار و 106 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 2 هزار و 97 واحد به سطح 118 هزار و 121 واحد رسید. 

طی معاملات چهارمین روز کاری هفته یعنی روز سه‌شنبه 12 تیر ماه، شاخص کل بورس تهران 15 هزار و 339 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 90 هزار و 435 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 5 هزار و 48 واحدی در رقم 673 هزار و 195 واحدی ایستاد. شاخص کل فرابورس با رشد 140 واحدی به رقم 22 هزار و 106 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 2 هزار و 97 واحد به سطح 118 هزار و 121 واحد رسید. 

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای چهارمین روز متوالی منفی شد و 118 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. در این روز نماد فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 11 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای ومهان، خودرو، وتجارت و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فولاد، غاذر، نوری، شبریز و اردستان تعلق داشت.

طی روز سه‌شنبه نمادهای فولاد، شستا و فملی نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای شغدیر، سیدکو و شبریز از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. در فرابورس نیز نمادهای آریا، فصبا و خدیزل بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای مارون، بپاس و تجلی نمادهایی هستند که اثر کاهنده بر شاخص کل فرابورس داشتند. در بین نمادهای پرتراکنش بورس نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و وبملت و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز شفام، فزر و خاور بیشترین تراکنش را داشتند.  در چهارمین روز کاری هفته، ارزش معاملات کل بازار سهام به 14 هزار و 308 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 7885 میلیارد تومان بود که 47 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد. ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 17 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 319 میلیارد تومان رسید.  در معاملات روز مذکور نماد وکار بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 76 میلیارد تومان بود. پس از وکار، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد افق و زماهان در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند. در حجم معاملات نیز سهام ذوب با تعداد 824 میلیون و 492 هزار و 32 سهم در صدر قرار گرفته است. وکار در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وبملت و شلعاب نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. در معاملات سه‌شنبه، 64 نماد صف خرید داشتند و 94 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با فات 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 184 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 41 درصدی به 254 میلیارد تومان رسید.

 واکنش بورس به انتخابات

روزبه شریعتی، کارشناس بازارهای مالی ضمن اشاره به شمارش اولیه آرا و کشیده شدن انتخابات به دور دوم و رقابت جدی بین سعید جلیلی و مسعود پزشکیان، به بررسی رویکردهای متمایز این دو نامزد ریاست جمهوری در زمینه اقتصاد پرداخت. و گفت: مشاورین اقتصادی نزدیک به مسعود پزشکیان به سبب حضور افرادی مثل طیب نیا، همتی، فرهاد و مسعود نیلی، امکان ایجاد نگاه آکادمیک تر و تلاش برای افزایش مراودات مالی و ارتباط بیشتر با سایر کشورها را می توان در دولت وی متصور شد.
وی ادامه داد: البته با حضور این افراد قرار نیست در کوتاه مدت بازار سرمایه به رکورد زنی و سوددهی برسد، چرا که ما نیاز به یک جراحی اقتصادی داریم، چرا که با نرخ تورم بالایی رو به رو هستیم که به راحتی کنترل  نمی شود.همچنین مسعود پزشکیان باید در ابتدا مشخص کند که مشاوران اقتصادی وی چه برنامه ای برای حدود ۴۰۰ همت کسری بودجه دولت دارند؟

کارشناس بازار سرمایه در ادامه در خصوص مشاورین اقتصادی نزدیک به سعید جلیلی نیز افزود: مشاورین اقتصادی نزدیک به سعید جلیلی بیشتر نگاه سوسیالیستی به جامعه و مسائل اقتصادی دارند، افرادی مثل یاسر جبرائیلی و حسین صمصامی که از مشاورین اقتصادی وی هستند و معتقدند که باید تمامی اقشار و طبقات جامعه سهمی برابر و هم‌اندازه در سود همگانی داشته باشند، حرف های قشنگی است که زمان چین مائو و شکل گیری کوبا و چهره هایی نظیر چه‌گوارا گفته می‌شد.
شریعتی به واکنش بازار سرمایه به تفکرات سوسیالیستی اشاره کرد و اظهارداشت: جناح اصولگرا و تیم اقتصادی آنها با شعار حمایت از بازار سرمایه آمدند، اما چه بر سر بازار سرمایه آوردن؟ یکی از نامزدهای انتخاباتی حامی جلیلی اذعان داشت که بدبختی این مملکت با تشکیل بورس کالا از سال ۸۵ – ۸۶ آغاز شد. نمی‌توان تمام دارایی ها
 و کارخانه ها را به اسم دولت مصادره و بورس کالا را تعطیل کرد. وضع قوانین شبانه، تغییر رویه های ناگهانی، مثل خوراک هفت هزارتومانی، مصوبه ۱۹ اردیبهشت، دستورالعمل نرخ پالایشی ها، نرخ برقی که بعد از گذشت یک سال نهایتا عطف به ماسبق کردند و دوبرابر شد. وی ادامه داد: خروج خودرو از بورس کالا اقدامی خلاف نص صریح قانون بود اما با شعار این که بورس کالا عامل گرانی خودروها شده، خودرو را از بورس کالا خارج کردند و اما با گذشت زمان کوتاهی شاهد آن بودیم که قیمت همان خودروها دو برابر شد و درحالی که متفکرین اقتصادی پاسخی برای این موضوع نداشتند.با این روند چشم انداز اقتصادی روشنی نداریم، چرا که سرمایه گذارها ترجیح می‌دهند سرمایه های خود را خارج یا تبدیل به دارایی مثل تتر، شمش، طلا، خانه و دلار کنند که توسط دولت عرضه نشود. کارشناس بازار سرمایه به صدای بورس تاکید کرد: با چنین نگاهی طبیعتا خرید سهام دیگر معنایی ندارد. چرا که خریدار نمی‌داند سهامی که خریداری کرده قرار است سوددهی داشته باشد یا زیانبار است. حاصل این اتفافات از بین رفتن بازار ثانویه و نابود شدن انگیزه  سرمایه گذارهای خصوصی است.

جلوگیری از مرگ اقتصاد  با افزایش مراودات مالی

وی گفت: از مشاورین اقتصادی و نزدیکان مسعود پزشکیان می توان تصور کرد، نگاه آکادمیک تری در سیستم اقتصادی کشور حاکم می‌شود. آن ها بر این باورند که نمی توان در یک سیکل بسته، یک نظام پایدار ایجاد کرد، در یک سیکل بسته که ورود و خروج انرژی مقدر نشود، منجر به نابودی و مرگ آن سیستم می شود. سیستم های اقتصادی نیز همین گونه هستند.تفکرات نزدیک به تیم اقتصادی مسعود پزشکیان به دنبال افزایش مراودات مالی و ارتباط گیری بیشتر با کشورهای شرق و غرب است.

 وضعیت بازار سرمایه خوب نیست

شریعتی در خصوص وضعیت بازار سهام گفت: درحال حاضر سیاست های جدیدی وضع شده است که کارخانه ها را ملزم می کند تا دلارهای خود را با قیمت ۴۰ هزارتومان در سامانه نیما بفروشند. نتیجه آن شد که کارخانه دارها دیگر تمایلی به صادرات محصولات خود ندارند و در نتیجه ارز آوری برای کشور روند کاهشی به خود گرفت. همانطوری که انجمن فولاد اعلام کرده که در ۳ ماهه اول سال جاری بیش از ۱ میلیارد دلار صادرات فولاد کمتر شد. در کوتاه مدت شاهد آن هستیم کارخانه ها نیاز داخلی کشور را تامین می کنند ولی در بلندمدت مشکلات نظیر کاهش صادرات دامن گیر اقتصاد می شوند.

نباید یارانه به اول زنجیره پرداخت شود

کارشناس بازار سرمایه اظهارداشت: علت آن که در این سال ها بحث بنزین به‌شدت مهم شده آن است که بیش از توان تولیدی کشور مصرف می شود و نهایتا کشور مجبور به واردات بنزین می شود.بنزین باید طبقه بندی شود، چیزی که نگاه سوسیالیستی آن را نمی پذیرد، نگاه سوسیالیستی معتقد هستند که استفاده از همه منابع برای عموم باید به صورت برابر فراهم باشد. اما وقتی نمی توانیم حقوق کارمند و کارگر داخل کشور را با سطح جهان همتراز کنیم، بدیهی است که کیفیت بنزین را هم نمی توانیم مثل سایر کشورهای حوزه خلیج فارس کنیم.
وی تصریح کرد: راه حل آن هم این است که کسانی که خودروهای لاکچری دارند نباید کارت سهمیه سوخت داشته باشند، برای این قشر باید بنزین با کیفیت وارد کنند و با قیمت بالاتری به نسبت قیمت بنزین داخلی به فروش برسد. درحالی که این اقشار کشش پذیری بالایی دارند و حساسیتی به نرخ بنزین ندارند بلکه به کیفیت بنزین اهمیت بیشتری می دهند.اما برای مصرف کنندگان خودروهایی که سطح کلاس پایین تری دارند و حساسیتی به کیفیت بنزین ندارند، بتوانند از بنزین داخلی خودمان با قیمت پایین داخلی خریداری کرده تا بتوانند نرخ یکدیگر را جبران کنند. شریعتی در ادامه افزود: این مساله ای است که باید در آب و برق و گاز هم بسط داده شود و انرژی بهینه سازی شود.نباید یارانه به اول زنجیره پرداخت شود، چون فساد زا است، امکان ندارد با پرداخت ارز دولتی به واردکنندگان هیچ کجراهی برای هیچ واردکننده ای تصور نشود. برای کنترل این مسیر فساد زا، باید یارانه به انتهای زنجیره تخصیص داده شود.

ارسال نظر