بازار ارزهای دیجیتال همچنان با عدم قطعیت‌ روبرو است

امید تحلیلگران به عملکرد بیت‌کوین در ماه آینده

۱۴۰۳/۰۴/۱۲ - ۰۰:۳۹:۰۶
کد خبر: ۳۱۵۶۸۰
امید تحلیلگران به عملکرد  بیت‌کوین در ماه آینده

داده‌های تاریخی و نظرات کارشناسان، علی‌رغم چالش‌های موجود، نویدبخش روزهای درخشانی برای پیشگام ارزهای دیجیتال است و اینطور به نظر می‌رسد که بیت‌کوین، پس از عملکرد ضعیف در ماه ژوئن، احتمالا در ماه ژوئیه بازگشتی قدرتمند را تجربه خواهد کرد.

داده‌های تاریخی و نظرات کارشناسان، علی‌رغم چالش‌های موجود، نویدبخش روزهای درخشانی برای پیشگام ارزهای دیجیتال است و اینطور به نظر می‌رسد که بیت‌کوین، پس از عملکرد ضعیف در ماه ژوئن، احتمالا در ماه ژوئیه بازگشتی قدرتمند را تجربه خواهد کرد. وب‌سایت کوین تلگراف در گزارشی به استناد داده‌های کوین‌گلس از سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که بیت‌کوین به‌ طور متوسط در ماه ژوئن افتی ۰.۳۵ درصدی را تجربه کرده است. با این حال، این ارز دیجیتال معمولا در ماه ژوئیه بازگشتی قدرتمند داشته است. آمارها حاکی از آن است که در سال‌هایی که ژوئن با روند نزولی به پایان رسیده، ماه بعد شاهد بازگشتی چشمگیر بوده و قیمت بیت‌کوین به‌طور میانگین ۷.۴۲ درصد رشد کرده است. در ۷ مورد از ۱۱ مورد دوره معاملاتی ماه ژوئیه، بیت‌کوین حداقل ۸ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است. این آمار نشان‌دهنده پتانسیل قوی بیت‌کوین برای بازیابی در ماه ژوئیه است.

 

دیدگاه تحلیلگران: خوش‌بینی و احتیاط

مراد، تحلیلگر برجسته ارزهای دیجیتال در پستی برای ۱۰۳ هزار دنبال‌کننده خود در ایکس به بازگشت‌های سریع تاریخی در آغاز ژوئیه اشاره کرد. او با به اشتراک گذاشتن یک چارت خاطرنشان کرد که بیت‌کوین در شش سال متوالی گذشته، در چند هفته اول ژوئیه حداقل ۲۸ درصد رشد داشته است. این آمار قابل توجه، امیدها را برای عملکرد مثبت بیت‌کوین در ماه ژوئیه امسال افزایش می‌دهد. با این حال، پراتیک کالا، مدیر تحقیقات در شرکت مدیریت صندوق ارزهای دیجیتال دیجیتال‌ایکس دیدگاه محتاطانه‌تری دارد. او به دیکریپت گفت: «ماه ژوئیه دوره‌ای از تثبیت و نوسان کم خواهد بود. بیت‌کوین به دنبال کاتالیزور بعدی برای حرکت صعودی است. هیچ کاتالیزوری در افق دیده نمی‌شود، اما انتظار می‌رود با نزدیک شدن به انتخابات امریکا این وضعیت تغییر کند.» این دیدگاه متفاوت نشان می‌دهد که بازار ارزهای دیجیتال همچنان با عدم قطعیت‌هایی روبرو است.

 

چالش‌های پیش رو: بازپرداخت‌های

مت گاکس و شرایط اقتصادی

مت گاکس صرافی سابقا برجسته ارزهای دیجیتال که یک دهه پیش پس از یک هک قابل توجه ورشکست شد، این هفته شروع به توزیع بازپرداخت‌های بیت‌کوین به طلبکاران خواهد کرد. طلبکاران که سال‌ها منتظر جبران خسارت بوده‌اند، قرار است حدود ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین بر اساس قیمت‌های امروز دریافت کنند. تحلیلگران جی‌پی مورگان پیش‌بینی می‌کنند که برخی از طلبکاران مت گاکس ممکن است بخشی از دریافتی‌های بیت‌کوین خود را در این ماه بفروشند که می‌تواند در ابتدا فشاری بر بازارهای ارزهای دیجیتال وارد کند. این موضوع می‌تواند به نوسانات قیمتی بیشتری در کوتاه مدت منجر شود. در زمینه شرایط اقتصاد کلان نیز تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به نرخ سالانه ۱.۴ درصد افزایش یافت که در مقایسه با رشد ۳.۴ درصدی سه ماهه چهارم سال گذشته، کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد. این کاهش رشد اقتصادی می‌تواند بر تمایل سرمایه‌گذاران به ریسک‌پذیری تاثیر بگذارد. جاگ کونر، مدیر مشتقات در صرافی بیت‌فینکس، به دیکریپت گفته است: «این کاهش سرعت، نشان‌دهنده کندشدن احتمالی اقتصاد است. با نگاهی به ژوئیه، شرکت‌کنندگان در بازار باید منتظر بازگشت نوسانات باشند؛ زیرا تحولات نظارتی اضافی و سیاست‌های اقتصاد کلان نقش مهمی ایفا خواهند کرد.» کونر همچنین افزود که در صورت نشانه‌های ضعف بازارهای سنتی، این ممکن است علاقه به بیت‌کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال را به عنوان سرمایه‌گذاری‌های جایگزین افزایش دهد. همچنین، کاهش احتمالی نرخ بهره می‌تواند به نفع بیت‌کوین باشد، زیرا وام‌های ارزان‌تر می‌تواند سرمایه را به سمت دارایی‌های پرریسک از جمله بیت‌کوین جریان دهد. این امر می‌تواند محرک قوی برای افزایش قیمت بیت‌کوین در ماه‌های آینده باشد.

 

پیش‌بینی‌ها درباره قیمت بیت‌کوین

بیت‌کوین اخیراً شاهد افزایش حدودا ۳ درصدی بود که قیمت معاملاتی آن را به حدود ۶۳,۰۰۰ دلار رساند و بخشی از زیان‌های خود را از ماه ژوئن جبران کرد. با این حال، احساسات نسبت به بیت‌کوین و بازارهای گسترده‌تر ارزهای دیجیتال همچنان محتاطانه باقی مانده است. جاناتان دی وت، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت معاملات دارایی‌های دیجیتال زیروکپ (ZeroCap)، در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف گفت که انتظار دارد بیت‌کوین در این سطح باقی بماند، اما افزود که ممکن است در هفته‌های آینده با ورود بازپرداخت‌های طلبکاران مت‌گاکس به بازار، به سطح حمایت کلیدی خود در حدود ۵۷,۰۰۰ دلار سقوط کند. سطح مقاومتی مهم بعدی برای بیت‌کوین، رکورد تاریخی آن در حدود ۷۳,۸۰۰ دلار است که در ماه مارس ثبت شد. شکستن این سطح می‌تواند راه را

برای افزایش‌های بیشتر قیمت هموار کند.

تعادل میان خوش‌بینی تاریخی و چالش‌های کنونی

درحالی که داده‌های تاریخی و برخی تحلیلگران نسبت به عملکرد بیت‌کوین در ماه ژوئیه خوش‌بین هستند، چالش‌های پیش رو نباید نادیده گرفته شوند. بازپرداخت‌های مت گاکس و شرایط اقتصاد کلان می‌توانند بر قیمت بیت‌کوین تأثیر بگذارند. با این حال، عوامل مثبتی نیز وجود دارد. بازپرداخت‌های نقدی قریب‌الوقوع صرافی ورشکسته اف‌تی‌ایکس (FTX) که بین ۱۴ تا ۱۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و انتظار می‌رود پس از تایید نهایی طرح تعطیلی آن در ماه اکتبر انجام شود و این امر می‌تواند از بازارهای ارزهای دیجیتال حمایت کند. برخی معتقدند که بازپرداخت نقدی، می‌تواند باعث افزایش خرید بیت‌کوین توسط سرمایه‌گذاران حوزه ارزهای دیجیتال شود.

 

آیا جولای ماه طلایی ارزهای دیجیتال خواهد بود؟

سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به بازار ارزهای دیجیتال باید هر دو جنبه را در نظر بگیرند و با احتیاط عمل کنند. تاریخ نشان داده است که بیت‌کوین توانایی بازگشت قوی پس از دوره‌های نزولی را دارد، اما شرایط اقتصادی و رویدادهای خاص مانند بازپرداخت‌های مت گاکس می‌توانند بر روند قیمت تأثیر بگذارند. در نهایت، ژوئیه ۲۰۲۴ ممکن است ماهی پر از فرصت‌ها و چالش‌ها برای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال باشد.

 

احساس خستگی یا بی‌علاقگی  در میان معامله‌گران

براساس داده‌های شرکت تحقیقاتی ارزهای دیجیتال کایکو، میزان معامله بیت‌کوین در تعطیلات آخر هفته امسال فقط ۱۶درصد کاهش یافته که نشان‌دهنده تغییر قابل‌توجهی در الگوهای معاملاتی ارز دیجیتال پیشرو جهان است که به‌طور سنتی شاهد فعالیت قوی خارج از ساعات معمول بازار بوده است. این کاهش ممکن است نشان‌دهنده احساس خستگی یا بی‌علاقگی در میان معامله‌گران در بحبوحه عدم اطمینان بازار باشد، همان‌طور که با کاهش قیمت‌ها مشهود است. از آنجایی که بازار به حرکت در دوره‌های فعالیت کسل‌کننده ادامه می‌دهد، چشم‌انداز سیلر برای بیت‌کوین نشان‌دهنده انتظار بازگشت موج صعودی با علاقه به معاملات و فعالیت‌های تجاری است. بیت‌کوین در آغاز سال ۲۰۲۴، زمانی که اولین صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین ایالات‌متحده برای بزرگ‌ترین دارایی دیجیتال فعال شد، جریان‌های قابل‌توجهی را ثبت کرد و به رکورد ۷۳ هزار و ۷۹۸ دلار در ماه مارس رسید، اگرچه تقاضا و قیمت از آن زمان کاهش یافته است. قیمت بیت‌کوین در محدوده وسیعی قفل شده است. پس از سقوط روز دوشنبه گذشته به ۵۸ هزار و۴۱۴ دلار، گاوها به‌طور خستگی‌ناپذیری تلاش کردند تا بیت‌کوین را بالای ۶۰ هزار دلار نگه دارند که نشانه مطلوب است. همان‌طور که گزارش شده، بیش از ۲۰ هزار و ۲۰۰ بیت‌کوین به ارزش ۱.۲۳ میلیارد دلار در یک روز به آدرس‌های انباشت ارسال شد که حکایت از خرید پایین دارد. اکونومی گزارش کرد، با این حال، بر اساس داده‌های زنجیره‌ای سنتیمنت، اقدام محدود چند هفته‌ گذشته همراه با شکست در رسیدن به بالاترین سطح جدید بالای ۷۳ هزار و ۷۷۷ دلار، منجر به کاهش احساسات صعودی در پلتفرم‌های کلیدی رسانه‌های اجتماعی در هفته‌های اخیر شده است و کاهش در اشتیاق معامله‌گران می‌تواند نشان‌دهنده پایین بودن بازار باشد.

ارسال نظر