سقوط آزاد صادرات فرش دستباف

۱۴۰۳/۰۴/۰۹ - ۰۰:۱۱:۰۰
کد خبر: ۳۱۵۴۶۴

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف از صادرات ۵۰ ميليون دلاري فرش دستباف در سال گذشته خبر داد و گفت: درحال حاضر بيش از ۱۰ هزار كارشناس ارشد در حوزه فرش دستباف وجود دارد كه بايد از ظرفيت اين نيروهاي آماده براي اتصال آنها به بازار كار استفاده كرد.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف از صادرات ۵۰ ميليون دلاري فرش دستباف در سال گذشته خبر داد و گفت: درحال حاضر بيش از ۱۰ هزار كارشناس ارشد در حوزه فرش دستباف وجود دارد كه بايد از ظرفيت اين نيروهاي آماده براي اتصال آنها به بازار كار استفاده كرد. به گزارش ايسنا، عبدالله بهرامي با اشاره به پتانسيل و ظرفيت بالاي صنعت فرش دستباف در كشور اظهار كرد: در حال حاضر بيش از ۱۰ هزار كارشناس ارشد در حوزه فرش دستباف در رشته‌هاي گوناگون بافت فرش، طراحي، مرمت، تعمير و توليد در داخل كشور وجود دارد كه بايد از اين ظرفيت و نيروهاي آماده و علمي به نحو مطلوب استفاده شود. وي افزود: اين نيروهاي خلاق و آماده را مي‌توان در قالب تعاوني به بازار كار متصل كرد و فرش را از حالت سنتي درآورد اما به شرطي كه حمايت شوند.

بهرامي ادامه داد: متاسفانه هم با تحريم داخلي روبرو هستيم و طراحان بزرگ فرش در داخل حمايت نمي‌شود و هم به لحاظ خارجي در بحث صادرات مشكل داريم، در حالي كه سال‌هاي سال است پرچمدار فرش جهان هستيم. به گفته وي، حجم صادرات فرش ايران در سال گذشته حدود ۵۰ ميليون دلار بوده است. مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف ضمن اشاره به اهميت برگزاري نمايشگاه فرش دستباف گفت: عليرغم آنكه چشم اميد بافندگان، توليدكنندگان و صادركنندگان فرش به برگزاري اين نمايشگاه است اما امسال در اقدامي عجيب زمان برگزاري نمايشگاه و مدت آن تغيير پيدا كرده است. مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف درباره اختصاص مشوق به صادر‌كنندگان فرش نيز گفت: صادر‌كنندگان فرش مشوقي ندارند و مصوبه تعهد ارزي به ضرر‌كنندگان فرش بوده است. در دو دولت قبل به هر فرشي كه صادر مي‌شد ۵ درصد جايزه صادراتي تعلق مي‌گرفت اما امروز آن جايزه صادراتي نه تنها وجود ندارد بلكه گفته شده ارز حاصل از صادرات به حساب بانك مركزي برگردانده شود. وي افزود: مصوبه تعهد ارزي حداقل ۳۰ درصد روي قيمت است، ارز نيمايي با ارز آزاد بالاي ۳۰ درصد اختلاف قيمت دارد بنابر اين توجيه‌پذير نيست كالايي كه يك دلار هم برايش هزينه و سرمايه‌گذاري نشده و در واردات مواد اوليه به آن ارز نيمايي اختصاص نيافته است، پول صادرات آن به ارز نيمايي برگردانده شود.

ارسال نظر