رهبر انقلاب در ديدار هزاران نفر از مردم در عيد سعيد غدير تبيين كردند

ايران قوي و سرافراز با مشاركت حداكثري

۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۰۰:۴۴:۱۰
کد خبر: ۳۱۵۲۷۱
ايران قوي و سرافراز با مشاركت حداكثري

رهبر معظم انقلاب اسلامي در عيد سعيد غدير در ديدار هزاران نفر از هموطنان، واقعه غدير را زمينه‌ساز استمرار حاكميت اسلامي و تداوم الگوي زيست اسلامي برشمردند و با اشاره به برخي فضائل اميرمومنان (ع)، تأكيد كردند: مردمي بودن نظام اسلامي و اعتقاد به تأثير حضور فردفرد مردم در سرنوشت كشور را از مولاي خود آموخته‌ايم.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در عيد سعيد غدير در ديدار هزاران نفر از هموطنان، واقعه غدير را زمينه‌ساز استمرار حاكميت اسلامي و تداوم الگوي زيست اسلامي برشمردند و با اشاره به برخي فضائل اميرمومنان (ع)، تأكيد كردند: مردمي بودن نظام اسلامي و اعتقاد به تأثير حضور فردفرد مردم در سرنوشت كشور را از مولاي خود آموخته‌ايم. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با اشاره به انتخابات بسيار مهم روز جمعه، مشاركت حداكثري مردم و انتخاب اصلح را موجب سرافرازي ملت و جمهوري اسلامي برشمردند و با تبيين ويژگي‌هاي نامزد اصلح، آحاد ملت را به حضور در پاي صندوق‌هاي رأي فراخواندند و تأكيد كردند: هركس به ايران قوي و سرافراز علاقه‌مند است و هركس معتقد به حمايت از نظام است، در انتخابات مشاركت كند.
رهبر انقلاب با تبريك «عيدالله الاكبر» به همه ملت ايران و مسلمانان جهان، برگزاري جشن‌هاي مردمي عيد شريف غدير در معابر عمومي را ابتكاري بسيار خوب خواندند و مأيوس شدن كافران از شكست دادن اسلام را تعبير بسيار برجسته قرآن در موضوع عيد غدير و اعلام خلافت و ولايت أميرمومنان (ع) برشمردند.
ايشان تداوم حاكميت سياسي اسلام در پرتو فرمان پروردگار مبني بر ابلاغ جانشيني و امامت اميرمومنان از زبان مبارك پيامبر (ص) را علت نااميدي كفار دانستند و افزودند: تداوم حاكميت و سياست اسلامي كه در امامت جلوه‌گر است، استمرار روح اسلام است. رهبر انقلاب، مقام امامت را از مهم‌ترين شؤون انبياي الهي و بالاتر از مقام رسالت خواندند و افزودند: در رسالت، پيامبران، فرامين الهي را براي مردم بيان مي‌كنند اما در شأن امامت، پيامبر فرامين الهي را در دل و انديشه و عمل و كاركرد مردم جاري مي‌سازد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي استمرار حاكميت اسلامي در پرتوي امامت و ولايت را باعث تداوم الگوي زيست اسلامي برشمردند و گفتند: هدف از تلاش و مبارزات ۲۵۰ ساله ائمه كه برخي بزرگان شيعه نيز بعدها دنبال كردند و در عصر حاضر با مجاهدت‌هاي امام راحل و ملت ايران ادامه يافت، حاكميت اسلام بود كه منجر به گسترش زيست اسلامي در جامعه مي‌شود. ايشان در تبيين خطوط اصلي الگوي زيست اسلامي به «عدالت»، «اشداء علي الكفار»، «رحماء بينهم»، «درك رنج و سختي مردم از جانب حاكم جامعه» و «همراهي و اطاعت و كمك مردم به حاكميت اسلامي» اشاره كردند و افزودند: غدير زمينه‌ساز تحقق اين خطوط تعالي‌بخش زيست اسلامي است و با اين نگاه مي‌تواند مايه وحدت همه فِرق اسلامي باشد و نبايد آن را نقطه اختلاف شيعه و سني قرار داد. رهبر انقلاب اسلامي در بخش دوم سخنان‌شان، در تبيين فضائل مولاي متقيان، تأكيد كردند: چشمِ خرد و افكار عميق انسان نيز قادر به درك جمال معنوي و رتبه عرشي مولا (ع) نيست و حداكثر قادر است تصويري كلي را در ذهن خود ترسيم كند اما مي‌توان با رجوع به نهج‌البلاغه كه از نعمات بزرگ الهي است و اختصاص به شيعيان هم ندارد، مباني، معيار و روش‌ها را از اميرمومنان فراگرفت و با فضائل او آشنا شد.
ايشان همه فضائل حضرت علي (ع) را در اوج خواندند و با استناد به نهج‌البلاغه افزودند: «يقين و عاري بودن از ذره‌اي يأس و شك و ترديد»، «حساس بودن به تك تك آحاد مردم با هر دين و آيين»، «عدالت غير قابل توصيف»، «فريب نرمش‌هاي ظاهري دشمن را نخوردن و هوشياري كامل در مقابل او» را از فضيلت‌هاي بسيار برجسته امام علي بن ابي‌طالب (ع) برشمردند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين اعتقاد عميق به مردمي بودن حكومت و حقوق متقابل مردم و حاكم را از فضائل اميرمومنان خواندند و گفتند: مردمي بودن كامل نظام اسلامي را از مولاي خود و آيات قرآني آموخته‌ايم اما برخي‌ها به غلط مي‌گويند جمهوري اسلامي، انتخابات، دموكراسي و مردم‌سالاري را از غربي‌ها يادگرفته است. ايشان، اهميت دادن به حرف‌ها و مشورت‌هاي مردم آنهم در حالي كه علم و حكمت امام علي (ع) به مخزن الهي متصل بوده است و تأكيد بر حضور و تأثير فردفرد مردم –حتي ضعيف‌ترين آنها- در سرنوشت جامعه و كشور را دو فضيلت ديگر امام علي (ع) دانستند و افزودند: نهج‌البلاغه معدن كشف و درك ابعاد بسيار گوناگون شخصيت اميرمومنان است و شايسته است كه آحاد مردم به‌خصوص جوانان نهج‌البلاغه بخوانند و با آن انس بگيرند و از آن درس‌هاي بي‌نظير بياموزند. رهبر انقلاب در بخش بعدي سخنانشان به انتخابات بسيار مهم رياست‌جمهوري پرداختند و گفتند: سه روز ديگر ملت ايران در مقابل آزمون مهم انتخابات قرار دارد كه اهميت آن بيش از هميشه است.
ايشان، برگزاري انتخابات، ۴۰ روز پس از فقدان و تشييع ميليوني رييس‌جمهور خوب، محبوب، مردمي، كاري و علاقه‌مند را امري كم‌نظير در دنيا دانستند و ابراز اميدواري كردند كه خداوند ملت ايران را در اين انتخابات سرافراز كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سرافرازي در انتخابات را در گرو مشاركت حداكثري مردم و انتخاب اصلح خواندند و گفتند: علت اصرار و تأكيد بر مشاركت چشمگير در انتخابات اين است كه مهم‌ترين اثر مشاركت بالا، سرافرازي جمهوري اسلامي است. رهبر انقلاب با اشاره به استمرار خصومت‌ها عليه جمهوري اسلامي از لحظه تشكيل آن تاكنون، انتخابات و مشاركت بالا را از عوامل فائق آمدن بر دشمني‌ها برشمردند و افزودند: جمهور و مشاركت مردم در ذات جمهوري اسلامي است كه انتخابات و تعيين مسوول كشور، مهم‌ترين مظهر آن است. ايشان با اشاره به اين واقعيت كه هر گاه ميزان مشاركت در انتخابات كم بوده، زبان ملامت دشمنان عليه جمهوري اسلامي بلند شده است، خاطرنشان كردند: هر وقت ميزان مشاركت در انتخابات بالا بوده است، زبان بدگويان كوتاه شده و نتوانستند ملامت و شادي كنند بنابراين علت ديگر اصرار بر مشاركت بالا اين است كه دشمن‌شاد نشويم. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با فراخوان عموم مردم به مشاركت و پرهيز از تنبلي و بي‌اعتنايي و دست كم گرفتن انتخابات گفتند: انتخابات فقط براي شهرها نيست بلكه در همه روستاها و بخش‌هاي كشور مردم در انتخابات شركت كنند تا جمهوري اسلامي در دنيا سرافراز شود. رهبر انقلاب در بيان ويژگي‌هاي فرد اصلح گفتند: اصلح كسي است كه در درجه اول به مباني انقلاب و نظام و به اين راه، اعتقاد قلبي و واقعي داشته باشد همچنان‌كه شهيد خدمت، رييسي عزيز واقعاً اعتقاد داشت و كاملاً محسوس بود كه او با دل و جان و اعتقاد كار مي‌كند.
ايشان كارآمدي را ويژگي مهم فرد اصلح خواندند و گفتند: كارآمدي يعني شب و روز نشناسد، دنبال كار باشد، توانايي كار كردن داشته باشد و از عناصر و همكاران خوب استفاده كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، توان و نشاط انجام كار همراه با اعتقاد راسخ به مباني انقلاب را از ديگري شاخص‌‎هاي فرد اصلح دانستند و افزودند: فرد اصلح با اين خصوصيات، قادر است از همه ظرفيت‌هاي متنوع و پر شمار كشور براي پيشرفت استفاده كند. ايشان دولت‌هاي قبل را در استفاده از ظرفيت‌هاي كشور يكسان ندانستند و گفتند: دولت سيزدهم از دولت‌هايي بود كه از ظرفيت‌هاي كشور به خوبي استفاده كرد و اگر اين دولت ادامه مي‌يافت احتمال زياد مي‌دادم بسياري از مشكلات اقتصادي حل ‌شود. رهبر انقلاب در بيان ظرفيت‌هاي مهم كشور گفتند: انبوه جمعيت جوان و تحصيل‌كرده، هوش و استعداد ذاتي ايراني، معادن عظيم و متنوع، موقعيت جغرافيايي، مرزهاي طولاني آبي، تعداد بالاي همسايگان، بازارهاي بزرگ منطقه‌اي، بازار ۸۰ ميليوني داخلي، تنوع اقليمي، شبكه ريلي و جاده‌اي، توانمندي‌هاي فني جوانان در امر مسكن، جاده، سدّ و صنعت، مناطق آزاد تجاري و ميراث‌هاي فرهنگي و تمدني از جمله ظرفيت‌هاي كشور است. ايشان افزودند: مردم واقعاً مومن و معتقد هم ظرفيت بسيار مهمي هستند؛ حتي اگر برخي از آنها در ظاهر پايبندي درستي به شرع نشان ندهند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با انتقاد از تصور برخي سياسيون كشور مبني بر ناگزير بودن از آويزان شدن به اين قدرت يا آن قدرت دنيا براي پيشرفت و توهم اينكه همه راه‌هاي پيشرفت از امريكا مي‌گذرد، گفتند: كساني كه چشمشان به خارج از مرزها است، قادر به ديدن و شناختن ظرفيت‌هاي مهم دروني و طبعاً قادر به برنامه‌ريزي براي استفاده از آنها نيستند. ايشان با تأكيد بر اينكه جمهوري اسلامي به توفيق الهي بدون تكيه به بيگانگان و با وجود موذي‌گري و چالش‌گري آنها مسير پيشرفت را طي كرده است، گفتند: در آينده نيز به‌حول و قوه الهي ملت ايران اجازه نخواهد داد كه سرنوشتش را ديگران بنويسند. رهبر انقلاب با اشاره به توهم يا سوء تعبير برخي افراد از «تأكيد بر استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي» به «حصاركشي دور كشور و قطع ارتباط با دنيا»، گفتند: ما از اول به دنبال ارتباط با همه دنيا به جز يكي دو استثنا بوديم و اتفاقاً در دولت‌هايي مانند دولت شهيد رييسي كه به‌شدت به مباني پايبند بودند، ارتباطات بين‌المللي كشور هم تقويت شد. ايشان چشم ندوختن به بيگانگان را به معني شجاعت و استقلال ملي خواندند و گفتند: با وجود اين دو مولفه، ملت ايران توانايي و شخصيت و قدرت خود را نشان مي‌دهد و احترام آن در دنيا بيشتر خواهد شد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان دو توصيه مهم خطاب به مردم و نامزدها بيان كردند. ايشان در توصيه اول با اشاره به شعار «ايران قوي و سرافراز»، گفتند: ايران قوي طرفداران خيلي زيادي دارد؛ البته قوي بودن ايران فقط به داشتن انواع موشك نيست -كه ما انواع و اقسام مفيد و كاربردي آن را هم داريم- بلكه قوي بودن، ابعاد علمي، فني، اقتصادي و سياسي هم دارد كه يكي از ابعاد بسيار مهم آن، حضور در ميدان سياست و انتخابات است.
رهبر انقلاب تأكيد كردند: بنابراين هر كس علاقه‌مند به ايران قوي است بايد در انتخابات شركت كند و هر كس معتقد به لزوم حمايت از نظام جمهوري اسلامي است، بايد در اين زمينه اهتمام مضاعف داشته باشد. ايشان در توصيه بعدي خطاب به نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري، از آنها خواستند با خداوند عهد كنند كه در صورت كسب مسووليت، اطرافيان و كارگزاران خود را از كساني انتخاب نكنند كه ذره‌اي با انقلاب اسلامي زاويه دارند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد به نامزدها مبني بر اينكه هر فردي ذره‌اي با انقلاب و امام و نظام اسلامي زاويه داشته باشد به درد شما نمي‌خورد و همكار خوبي براي شما نخواهد بود، گفتند: كسي كه دلبسته امريكا باشد و تصور كند بدون لطف امريكا نمي‌شود قدم از قدم برداشت و همچنين كسي كه به راهبرد دين و شريعت بي‌اعتنايي كند، همكار و مدير خوبي نيست. بنابراين همكاراني انتخاب كنيد كه اهل دين، شريعت، انقلاب و اعتقاد كامل به نظام اسلامي باشند.
ايشان افزودند: اگر با نيت خالص و عهد با خداي متعال در انتخابات كار و فعاليت كرديد، همه كارهاي‌تان نزد خداوند حسنه است و ثواب خواهد داشت.

ارسال نظر