وزیر نفت:

تولید نفت به ۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد

۱۴۰۳/۰۴/۰۳ - ۰۰:۲۴:۲۹
کد خبر: ۳۱۵۱۳۷
تولید نفت به ۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد

وزیر نفت گفت: دولت سیزدهم تولید نفت ایران را از۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رساند، تا دو روز آینده ۵ پروژه پتروشیمی با حضور سرپرست ریاست جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نفت گفت: دولت سیزدهم تولید نفت ایران را از۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رساند، تا دو روز آینده ۵ پروژه پتروشیمی با حضور سرپرست ریاست جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد.
جواد اوجی وزیر نفت (شنبه ۲ تیر ماه) در نشست خبری مشترک با علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت و علی سلاجقه ريیس سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: در دولت سیزدهم ۱۵۳ پروژه در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی به ارزش ۳۴ میلیارد به سرانجام رسید.
وی افزود: سال ۱۴۰۰ که فعالیت را شروع کردیم فروش نفت پایین بود و مختومه ماندن پروژه‌ها سبب شده بود که نیروهای وزارت نفت بی‌انگیزه شوند؛ همچنین ۲۰ تا ۳۰ میلیون بشکه نفت فوق سنگین نیز روی کشتی‌ها مانده بود. وزیر نفت ادامه داد: در دولت قبل به سبب عدم فروش نفت، تمامی مخازن خشکی و دریایی ایران پر شده بود و ۱۲ کشتی VLCC به ظرفیت هر کدام ۲ تن وظیفه ذخیره‌سازی را برعهده داشتند.
اوجی گفت: هر ۶ ماه یک بار در دولت قبل یک کشتی می‌خریدند تا با استفاده از آن بتوانند میعانات گازی و نفت فوق سنگین را ذخیره کنند.
وزیر نفت گفت: ذخیره سازی نفت و میعانات سبب کاهش تولید گاز شده بود و این موضوع باعث آسیب‌رسانی به نیروگاه‌ها و عدم دریافت سوخت در نیروگاه‌ها بود که منجر به خاموشی در سال ۱۳۹۹ شد.
وی بیان کرد: این کشتی‌ها سالانه ۴۶۰ میلیون دلار به کشور ضربه می‌زدند که در دولت سیزدهم نه‌تنها کشتی خریده نشد، بلکه تمامی ذخیره‌ها نیز به فروش رسید.
اوجی اضافه کرد: با استفاده از روش‌های نوین در حوزه فروش نفت و دیپلماسی موفق انرژی توانستیم تا اوایل سال ۱۴۰۱ همه میعانات گازی را به فروش برسانیم.
وزیر نفت گفت: برنامه ما در ابتدای دولت این بود که پروژه‌های نیمه‌کاره و تولیدی را در اولویت قرار دهیم که از جمله آنها طرح‌های ذخیره‌سازی، توسعه میادین، جمع‌آوری گازهای فلر، انتقال فرآورده بود. در حال حاضر نیز بیش از ۳۰۰ پروژه به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار را در دستور کار داریم. وی تاکید کرد: تولید نفت را از ۲.۲ به ۳.۶ میلیون بشکه در روز افزایش دادیم و برنامه‌ریزی شده تا تولید نفت در سال ۱۴۰۳ به ۴ میلیون بشکه در روز برسد. تولید گاز نیز ۵۳ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرد؛ علاوه بر آن ظرفیت تولید پتروشیمی نیز ۱۰ میلیون تن افزایش یافت و به ۱۰۰ میلیون تن در سال رسید. اوجی با اعلام اینکه ۴ تا ۵ طرح پتروشیمی افتتاح خواهد شد، گفت: سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در جمع‌آوری گازهای فلر سبب جمع‌آوری ۳۰ میلیون گاز فلر تا پایان سال خواهد شد که این عدد برابر با تولید یک فاز پارس جنوبی است. وزیر نفت گفت: رکورد بی‌سابقه‌ای در تولید گاز ثبت کردیم و در نشست اجلاس GCF توانستیم رتبه اول افزایش تولید گاز کشورهای عضو این گروه را به دست آوریم. این در صورتی است که رشد متوسط کشورها برابر با ۲.۵ درصد بود که ایران با ۵ درصد رشد، رتبه اول را کسب کرد.
وی تاکید کرد: کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی در ۹ پالایشگاه انجام شده و تولید بنزین از ۹۶ به ۱۱۴ میلیون لیتر در روز و گازويیل نیز از ۱۰۵ تا ۱۱۴ میلیون لیتر در روز در دولت سیزدهم افزایش پیدا کرد که تا یکی دو سال آینده تمامی پالایشگاه‌ها کیفی‌سازی خواهند شد. ۷۵ درصد بنزین کشور و ۶۰ درصد گازويیل نیز یورو ۴ و ۵ است.
اوجی با تاکید بر اینکه ظرفیت ذخیره سازی گاز یک میلیارد متر مکعب افزایش یافته است، گفت: ۲۳ میلیارد دلار نیز صرف توسعه میادین با اولویت میادین مشترک شد.
وزیر نفت بیان داشت: در میدان مشترک پارس جنوبی از شریک قطری خود ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز بیشتر برداشت می‌کنیم.
وی ادامه داد: در حوزه فشار افزایی پارس جنوبی نیز مطالعات کارشناسی را انجام دادیم و با ۴ هلدینگ بزرگ قرارداد به میزان ۲۰ میلیارد دلار امضا کردیم.
اوجی تاکید کرد: فاز ۱۱ پارس جنوبی را نیز بعد از ۲۰ سال سرگردانی به سرانجام رساندیم که هم‌اکنون ۱۲ میلیون متر مکعب برداشت می‌شود و برنامه ریزی شده که این عدد به ۵۰ میلیون متر مکعب در روز برسد.

ارسال نظر