هواشناسی؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی، هشدار «نارنجی» برای این استان‌ها

۱۴۰۳/۰۳/۲۸ - ۱۲:۰۰:۰۱
کد خبر: ۳۱۴۷۶۶
هواشناسی؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی، هشدار «نارنجی» برای این استان‌ها

سازمان هواشناسی کشور به دنبال تشدید فعالیت سامانه بارشی از رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت در برخی استان‌ها طی دو روز آینده خبر داد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار هواشناسی سطح نارنجی‌رنگ، از تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی طی دو روز آینده در برخی استان‌ها خبر داده و آورده است: روز سه‌شنبه (۲۹ خردادماه) در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، ارتفاعات زنجان و ارتفاعات مازندران و روز چهارشنبه (۳۰ خردادماه) در ارتفاعات استان‌های اردبیل، مازندران، البرز، قزوین، تهران و زنجان و ارتفاعات شمال غرب سمنان رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، براین اساس، احتمال جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جادهای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.
در همین راستا سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع توصیه کرده است.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

ارسال نظر