رهبر انقلاب:

افزايش مشاركت در انتخابات اولويت اول است

۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - ۰۱:۰۲:۵۳
کد خبر: ۳۱۴۶۹۷

رهبر معظم انقلاب اسلامي تاكيد كردند كه در انتخاباتِ بسيار مهمِ پيش‌رو، در درجه اول افزايش مشاركت مهم است؛ بنابراين لازم ا‌ست در محيط‌هاي كاري دانشجويي و خانوادگي، در اين زمينه هر چه ممكن است تلاش كرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي تاكيد كردند كه در انتخاباتِ بسيار مهمِ پيش‌رو، در درجه اول افزايش مشاركت مهم است؛ بنابراين لازم ا‌ست در محيط‌هاي كاري دانشجويي و خانوادگي، در اين زمينه هر چه ممكن است تلاش كرد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار صميمانه با جمعي از جوانان مدال‌آور در المپيادهاي دانش‌آموزي و دانشجويي داخلي و جهاني، جوانان نخبه را مايه «اميدواري فراوان، عميق و حقيقي» خواندند و گفتند: كشور به يك خيزش علمي نياز دارد و نخبگان جوان عامل اصلي تأمين اين نياز ملي هستند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، ديدار با جوانان برجسته و آماده به كار را شادي‌آور و خرسندكننده دانستند و افزودند: برخلاف برخي مسوولان دهه‌هاي اخير، به جوانان و انگيزه جواني اعتقاد كامل دارم و شما را ثروت عظيمي مي‌دانم كه ارزش آن بسيار بيشتر از مدال‌هاي افتخارآفرين شماست.
ايشان، توانايي تغيير در كشور و حتي در تاريخ و ايجاد فضايي صد در صد مطلوب را ظرفيت بسيار مهم نخبگان جوان برشمردند و افزودند: عامل انساني نه به معناي سياسيون و حكام بلكه به معناي عوامل فكري-اخلاقي و معنوي در برهه‌هايي از تاريخ، ايران را به شكوه و عظمت مثال‌زدني رسانده است.
رهبر انقلاب با اشاره به دوران حدوداً ۲۰۰ ساله تسلط سياست انگليسي و بعد امريكايي بر كشورمان گفتند: در آن دوران فرهنگ و رشد علمي ما نابود شد و از لحاظ سياسي، ايران را در مراحل پست نگه داشتند؛ اما انقلاب با تكيه بر نيروي انساني عمدتاً جوان، آن بساط را بر هم زد و در زمينه‌هاي مختلف سياسي، علمي، فناوري، اخلاق اجتماعي و عرصه‌هاي ديگر جهش ايجاد كرد.
ايشان نخبگان جوان را به همفكري و همكاري براي پيدا كردن راه‌حل مسائل و مشكلات مختلف فراخواندند و افزودند: مدال‌آوري يا رتبه بالاي كنكور فقط آغاز جريان نخبگي است و بايد با خلاقيت فكري و عملي در زمينه‌هاي علمي و فناوري و گسترش اخلاقيات، مسير نخبگي را ادامه داد و به پيش رفت كه البته دستگاه‌هاي ذيربط هم در اين زمينه وظايفي بر عهده دارند و بايد در اين زمينه نهادسازي و جريان‌سازي شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به شكل‌گيري يك حركت پربار علمي در دهه ۸۰ و سرعت‌گيري پيشرفت علمي كشور گفتند: در سال‌هاي آخر دهه ۹۰ اين حركت قدري افت پيدا كرد البته اين افت در دو سه سال اخير قدري جبران شده اما ناكافي است و در شرايط كنوني ما احتياج به يك خيزش علمي داريم تا به خط مقدم علم جهاني برسيم كه با تلاش نخبگان جوان و آماده‌سازي محيط عمومي، اين مساله امكانپذير خواهد شد.
رهبر انقلاب، استقلال سياسي كشور را واقعيتي محسوس خواندند و گفتند: جمهوري اسلامي درباره مسائل مهم جهان، جايگاه، ‌منطق و حرف‌هاي شنيدني دارد كه حتي مخالفان ما روي آن حساب مي‌كنند.
ايشان تاكيد كردند: اين استقلال سياسي نبايد خدشه‌دار شود و هر دولتي سر كار مي‌آيد بايد آن را حفظ كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين در پاسخ به سوال يكي از نخبگان جوان درباره انتخابات گفتند: در انتخاباتِ بسيار مهمِ پيش‌رو، در درجه اول افزايش مشاركت مهم است؛ بنابراين لازم‌ست در محيط‌هاي كاري دانشجويي و خانوادگي، در اين زمينه هر چه ممكن است تلاش كرد.  رهبر انقلاب در تبيين معيارهاي انتخاب نيز گفتند: براي انتخاب خوب، ببينيد چه كسي به ملاك‌هاي انقلاب نزديك‌تر است و توانايي كار در جهت اين ملاك‌ها را دارد.
در پايان اين ديدار، مدال‌آوران المپيادها، مدال‌هاي خود را به رهبر انقلاب اهدا كردند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تشكر از اين اقدام گفتند: مدال‌ها را از شما فرزندانم قبول مي‌كنم اما معتقدم بايد نزد خودتان باشد؛ ‌بنابراين مدال‌ها را كه مايه سرافرازي است به شما بازمي‌گردانم.
ايشان همچنين از وزير علوم و معاون علمي رياست‌جمهوري بابت زحمات در عرصه نخبگان جوان تشكر كردند. در اين ديدار ۸ نفر از مدال‌آوران المپيادهاي مختلف دانش‌آموزي و دانشجويي ديدگاه‌هاي خود را درباره مسائل مختلف عرصه نخبگاني بيان كردند كه رهبر انقلاب مسوولان ذيربط را به بررسي اين مطالب خوب توجيه موكد كردند.
قبل از اين ديدار، نخبگان جوان نماز ظهر را به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه كردند.

ارسال نظر