آیا واردات هر مدل آیفونی ممنوع است؟

ماجرای ممنوعیت آیفون

۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۰۴:۲۷:۳۳
کد خبر: ۳۱۳۷۷۸

سازمان توسعه تجارت درباره ممنوعیت آیفون، به منع واردات آیفون‌های ۱۴ به بعد اشاره و تاکید کرد که برای واردات سایر مدل‌های این برند مشکلی وجود ندارد. طبق اعلام سازمان توسعه تجارت، فقط واردات آیفون‌های ۱۴ به بعد ممنوع است و برای وارددت سایر مدل‌های این برند مشکلی وجود ندارد.  

سازمان توسعه تجارت درباره ممنوعیت آیفون، به منع واردات آیفون‌های ۱۴ به بعد اشاره و تاکید کرد که برای واردات سایر مدل‌های این برند مشکلی وجود ندارد. طبق اعلام سازمان توسعه تجارت، فقط واردات آیفون‌های ۱۴ به بعد ممنوع است و برای وارددت سایر مدل‌های این برند مشکلی وجود ندارد.  دیروز گمرک در بخشنامه‌ای اعلام کرد که با توجه به ممنوعیت واردات گوشی‌های تلفن همراه با نشان تجاری اپل ممنوع است، در صورت آزادسازی واردات تعرفه ۹۶ درصد روی آنها اعمال خواهد شد. بر همین مبنا هم برخی از رسانه‌ها خبر از ممنوعیت ترخیص تمام مدل‌های گوشی آیفون داده‌اند اما طبق اعلام سازمان توسعه تجارت به خبرگزاری مهر، ممنوعیت واردات آیفون همچنان مربوط به مدل‌های آیفون ۱۴ به بعد است و برای واردات آیفون‌های ۱۲ و ۱۳ مشکلی وجود ندارد. تنها تغییر ایجاد شده آن است که سود بازرگانی ۹۶ درصد برای همه مدل‌های آیفون در نظر گرفته شده است  واردات هر مدل آیفونی ممنوع است؟ گمرک ایران به تازگی در بخشنامه‌ای از ممنوعیت ورود برند تجاری اپل خبر داد و از آنجایی که هیچ قیدی مبنی بر مدل‌های بالای ۱۴ یا مدل‌های ۱۲ و ۱۳ آیفون نیاورده بود، اینطور برداشت شد، حتی مدل‌های ۱۳ و پایین‌ترِ موبایل آیفون که پیش‌تر مجاز به ورود بودند، ممنوع شده است. این احتمال وجود دارد چون برخی از مدل‌ آیفون‌های پایین‌تر از ۱۴ دیگر تولید نمی‌شوند این ممنوعیت جامعیت پیدا کرده است. اما ایسنا در خبری اعلام کرده است «واردات آیفون ۱۲ و ۱۳ ممنوع نیست» و از سازمان توسعه تجارت پیگیری کرده و در خبر آورده است ممنوعیت واردات آیفون همچنان مربوط به مدل‌های آیفون ۱۴ به بعد است و تغییری در این رابطه ایجاد نشده است. به گزارش همین خبرگزاری: «اخیرا تصویب‌نامه هیات وزیران درخصوص «تعیین اصلاحات تعرفه ای (۳۷۲) ردیف شامل کاهش و افزایش سود بازرگانی، تفکیک، ایجاد، حذف و اصلاح شرح تعرفه و مندرجات ذیل یادداشت برخی از فصول کتاب مقررات صادرات و واردات» منتشر شده بود که بر اساس آن با توجه به ممنوعیت واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، در صورت لغو ممنوعیت آن در آینده توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ درصد پیش‌بینی خواهد شد. بعد از انتشار این تصویب‌نامه، گمرک ایران در نامه‌ای اعلام کرده که واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع است و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ تعیین شده است. با این حال هر دو نامه دارای ابهاماتی بود؛ چراکه تاکنون ممنوعیت برند Apple به‌طور کامل ممنوع نبوده و آیفون‌های ۱۲ و ۱۳ و مدل‌های قبل از آن به کشور وارد می‌شد. با این حال با این دو ابلاغیه جدید این ابهام ایجاد شده که آیا واردات آیفون به‌طور کامل به کشور ممنوع شده است؟ همچنین این سوال درباره تعیین تعرفه ۹۶ درصدی هم وجود داشت که آیا این تعرفه برای همه مدل‌های آیفون (در صورت رفع ممنوعیت) اعمال خواهد شد یا فقط برای آیفون ۱۴ به بالا در نظر گرفته شده است؟ پیگیری ایسنا از سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد ممنوعیت واردات مطرح شده در این نامه‌ها مربوط به مدل‌های ۱۴ به بعد است و ممنوعیت جدید در رابطه با ورود آیفون به کشور وضع نشده است. با این حال آنطور که سازمان توسعه تجارت اعلام کرده، سود بازرگانی ۹۶ درصد برای همه مدل‌های آیفون در نظر گرفته شده است. 
از ابتدای پاییز ۱۴۰۱ واردات آیفون ۱۴ به بالا به شکل تجاری و مسافری به کشور ممنوع شد. این تصمیم باعث شد قیمت آیفون ۱۳ به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی از آیفون ۱۴ و ۱۵ قاچاق گران‌تر شده و در حال حاضر هم عده‌ای ترجیح می‌دهند با پول کمتر از آخرین تکنولوژی موجود استفاده کنند و در کنار آن با استفاده از یک موبایل ارزان قیمت سیم کارت خود را فعال کنند و با جدیدترین مدل آیفون به اینترنت یک موبایل ارزان متصل شوند و کارهای خود را پیش ببرند.»

ارسال نظر