مسئول سازمان ملل؛ واژه‌ای برای توصیف وضعیت غزه وجود ندارد

۱۴۰۳/۰۳/۰۱ - ۱۲:۵۹:۰۱
کد خبر: ۳۱۳۱۵۹
مسئول سازمان ملل؛ واژه‌ای برای توصیف وضعیت غزه وجود ندارد

یکی از مسئولان دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) در شورای امنیت تاکید کرد نمی‌توان آنچه را در غزه رخ می‌دهد، با واژه‌ها توصیف کرد.

«ادیم وسورنو» رئیس عملیاتی دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) به نیابت از مارتین گریفیث، هماهنگ‌کننده امدادرسانی در وضعیت‌های اضطراری سازمان ملل گزارشی را به شورای امنیت ارائه و در آن تاکید کرد: ما رخدادهای غزه را فاجعه، کابوس و جهنم روی زمین توصیف کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: وضعیت غزه همه این‌ها و حتی بدتر از این عبارت‌هاست. در واقع با صراحت می‌گویم واژه‌هایی برای توصیف آنچه در غزه رخ می‌دهد، وجود ندارد. شرایط معیشتی در غزه به خاطر جنگ شدید به‌ویژه در جبالیا در شمال غزه و شرق رفح در جنوب غزه و بمباران هوایی، زمینی و دریایی از سوی ارتش اسرائیل وخیم است. تعداد قربانیان هر روز افزایش می‌یابد، ۱.۱ میلیون نفر در غزه با سطح فاجعه‌باری از گرسنگی مواجه هستند و غزه در آستانه قحطی است.

طبق گزارش الجزیره، وی همچنین به کمبود سوخت و تجهیزات و فشار شدید بر سیستم پزشکی غزه پرداخت و گفت: ۷۵ درصد از ساکنان غزه یعنی ۱.۷ میلیون نفر به صورت اجباری در داخل غزه آواره شده‌اند. بسیاری از آنها برای سه یا چهار بار به دلیل دستورات مکرر ارتش اسرائیل برای تخلیه آواره شده‌اند. باید این افراد حق بازگشت داوطلبانه را براساس قوانین بین‌المللی داشته باشند. همچنین باید نیازهای اساسی غیرنظامیان تأمین شود.

وی گفت: برای غیرنظامیانی که مجبور به کوچ شده‌اند باید پناهگاه مناسب و شرایط بهداشتی و تغذیه تأمین شود. درخواست‌های ما حمایت از غیرنظامیان و زیرساخت حیاتی، ورود فوری و بدون شرط کمک‌ها به غزه، تضمین حمایت از امدادگران و کارمندان سازمان ملل و فراهم کردن حمایت کافی و ویژه از آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی (آنروا) است.

پیش از این نیز دفتر اطلاع‌رسانی دولت غزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: حمله وحشیانه ارتش اشغالگر صهیونیستی نازی به اردوگاه جبالیا همزمان با تشدید حملات هوایی و توپخانه‌ای، زمینی و دریایی ادامه دارد و این حملات موجب ویرانی گسترده برخی مناطق مسکونی به شکل کامل و تخریب آن روی سر ساکنانشان شده است. ارتش رژیم صهیونیستی عامدانه مدارس، نقاط تجمع غیرنظامیان و پناهگاه‌ها در اردوگاه جبالیا را هدف قرار می‌دهد که در نتیجه آن ده‌ها تن به شهادت رسیده و پیکرهای بسیاری از آنها هنوز از زیر آوارها بیرون آورده نشده، همچنین در این حملات صدها غیرنظامی زخمی شده‌اند.

دولت غزه در ادامه بیانیه خود اعلام کرد: ارتش اشغالگر در مناطق مختلف اردوگاه جبالیا به‌ویژه در مدارس چندین خانواده فلسطینی را به محاصره درآورده، بدون اینکه امکان کسب اطلاع از سرنوشت آنها و کمک‌رسانی به آنها وجود داشته باشد؛ اقدامی که به‌منزله جنایت جدید این رژیم اشغالگر در حق غیرنظامیان بی‌دفاع است که متاسفانه باز هم مقابل دیدگان جهانیان انجام می‌شود بدون اینکه هیچکسی اقدامی برای متوقف کردن این جنایات در پیش بگیرد.

همچنین دفتر اطلاع‌رسانی دولت غزه تاکید کرد: جنایات پیاپی رژیم اشغالگر و حملات مستمر آن علیه نوار غزه تا این لحظه بیش از ۳۵ هزار شهید و مفقود و حدود ۸۰ هزار زخمی بر جای گذاشته و خانه‌ها، زیرساخت‌ها و تمامی عناصر حیاتی شامل مراکز خدماتی و عمومی و در راس آنها بیمارستان‌ها در نتیجه حملات مستقیم توپخانه‌ای تقریبا به طور کامل ویران شده‌اند.

ارسال نظر