بورس دندان لق اقتصاد را کشید

۱۴۰۳/۰۳/۰۱ - ۰۱:۰۷:۴۶
کد خبر: ۳۱۳۱۱۶

میثم رادپور، کارشناس بازار سرمایه، درخصوص عملکرد بازار مطرح کرد: تحلیل نوسانات بازار یک موضوع تکنیکالی بوده و فاندامنتال نیست. همیشه فهرستی از دلایل برای بررسی وضعیت بازار وجود دارد، اما درک از بازار باید به صورت بلندمدت باشد.

بورس نیوز| میثم رادپور، کارشناس بازار سرمایه، درخصوص عملکرد بازار مطرح کرد: تحلیل نوسانات بازار یک موضوع تکنیکالی بوده و فاندامنتال نیست. همیشه فهرستی از دلایل برای بررسی وضعیت بازار وجود دارد، اما درک از بازار باید به صورت بلندمدت باشد.
وی افزود: بازار سرمایه از حدود ۱۰ سال گذشته در وضعیتی خاص قرار دارد و هرگاه جابه‌جایی بزرگی در بازار اتفاق می‌افتد، به دنبال دلیل آن می‌گردند؛ درصورتی که وقتی بازار مستعد ریزش است هر جرقه‌ای می‌تواند به این آتش دامن بزند و ایجاد ریزش کند.
رادپور با اشاره به اینکه گاهی اتفاقاتی بزرگ‌تر از افشای یک گزارش رخ می‌دهد، اما تأثیری جدی بر بازار ندارد، گفت: طی ۱۰ سال گذشته (به‌طور مشخص از سال ۹۲ و از زمان تحریم بانک مرکزی که باعث تجربه متفاوتی در نظام پولی بین‌المللی ما شد) تولیدات داخلی کاهش یافت و برخلاف آماری که نزدیک به صفر است، به رقم منفی رسید، هرچند محاسبه این رقم، خصوصا درباره جدا کردن مبالغی که در قالب یارانه پرداخت می‌شوند، دشوار است. وی ادامه داد: در این بازه زمانی، بورس همزمان با سایر بخش‌های اقتصادی روندی را پیش گرفتند که منعکس‌کننده کاهش تولید است.
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: زمانی که اقتصاد یک کشور درحال کوچک شدن است، انتظار می‌رود بورس و شرکت‌های موجود در آن نیز به عنوان نمونه کوچک‌تری از اقتصاد، رشدشان به‌طور متوسط نه تنها کاهش پیدا کند بلکه منفی شود و میزان خلق ارزش نیز کمتر شود.
رادپور اظهار داشت: بنابراین اگر اقتصاد ما درحال کوچکتر شدن باشد، این اتفاق برای بورس نیز خواهد افتاد و این یک خبر بد برای دارایی‌های مالی است؛ به این دلیل که در غیاب رشد، امیدی برای خرید سهام شرکتی وجود ندارد، چراکه امیدی به رشد یا ثبات تولید شرکت نیز وجود ندارد.
وی عنوان کرد: رشد بازده واقعی را به تجزیه و تحلیل بازده اضافه می‌کند و اگر صفر یا منفی باشد، هیچ افق مثبتی از ناحیه رشد که نرخ بازده واقعی در این رابطه تجزیه شده است، دیده نخواهد شد؛ بنابراین بازده فقط از محل تورم ایجاد می‌شود که برای دارایی‌های مالی نسبت دارایی‌های غیرمالی خبری بسیار بد است، چراکه اگر قرار است دارایی‌های مالی به اندازه تورم سود برسانند، دریافت دارایی مالی به دلیل برابر بودن ارزش آن با جریان‌های نقدی عادی، عاقلانه نیست.
رادپور اضافه کرد: اگر قرار باشد ارزش فعلی جریان نقدی عادی چیزی به نام تورم ایجاد کند، استفاده از دارایی‌های مالی عاقلانه نیست، چراکه این عدد انتظاری است؛ یعنی کمک بورس می‌تواند به صورت متوسط پرداخت تورم باشد آن هم به‌صورت ریسکی و دارای نوسان. در مقایسه با دارایی که به‌طور قطع تورم را پرداخت می‌کند که در کوتاه مدت نیز مشخص نیست، دارایی غیرمالی بسیار محتمل‌تر است.
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: تورم، تورم می‌سازد و بنابراین در این انتخاب قطعا بورس شکست خواهد خورد؛ عوارض آن نیز در عمل و فرمول ساده، دیده شده است.

ارسال نظر