آمریکا شرکت‌های چینی را نقره داغ کرد

۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۳:۲۰:۰۱
کد خبر: ۳۱۲۶۹۶
آمریکا شرکت‌های چینی را نقره داغ کرد

دولت آمریکا روز سه‌شنبه به بهانه محافظت از کارگران و کسب و کارهای آمریکایی تعرفه‌های شدیدی را برای واردات از چین وضع کرد.

دولت آمریکا روز سه‌شنبه به بهانه محافظت از کارگران و کسب و کارهای آمریکایی تعرفه‌های شدیدی را برای واردات از چین وضع کرد.

به گزارش تسنیم، این اقدام شامل چهار برابر کردن عوارض خودروهای الکتریکی و رساندن تعرفه آن بیش از 100 درصد بود. دولت آمریکا همچنین عوارض جدیدی بر تراشه‌های کامپیوتری، سلول‌های خورشیدی و باتری‌های لیتیوم یون وضع کرد.

این تعرفه ها بر 18 میلیارد دلار کالاهای وارداتی چین از جمله فولاد و آلومینیوم، تراشه‌ها، باتری‌ها، مواد معدنی حیاتی، سلول‌های خورشیدی و جرثقیل‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

مقامات دولت بایدن ادعا می‌کنند که این اقدامات در پاسخ به سال‌ها رفتار تجاری "ناعادلانه" چین، از جمله انتقال اجباری فناوری، نقض مالکیت معنوی، و هک سایبری کسب‌وکارهای آمریکایی صورت گرفته است.

لائل برینارد، مشاور اقتصادی ملی کاخ سفید، در گفتگو با خبرنگاران گفت: با وجود ظرفیت‌های مازاد چین و سیل صادرات این کشور به بازارهای جهانی به دلیل اعمال ناعادلانه و قیمت پایین‌تر، چین از همان خط مشی قبلی استفاده می‌کند تا با ادامه سرمایه‌گذاری، رشد (اقتصادی) خود را به ضرر دیگران تقویت کند.

به گفته کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده، که چین را به سرقت مالکیت معنوی فناوری‌های ایالات متحده متهم کرده و مدعی است که در برخی موارد پکن با نفوذهای سایبری فناوری آمریکا را هدف قرار می دهد، گفت: تعرفه های جدید موجه هستند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که پکن بارها هشدار داده است که چنین اقداماتی اصول رقابت منصفانه را نقض می کند و به ثبات تجارت جهانی آسیب می رساند.

ارسال نظر