شرکت‌های چینی مناقصه اکتشاف نفت و گاز عراق را برنده شدند

۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۰۱:۱۶:۴۴
کد خبر: ۳۱۲۶۴۶

 شرکت‌های چینی توانسته‌اند ۵ مناقصه دیگر را برای اکتشاف میادین نفت و گاز عراق برنده شوند.

 شرکت‌های چینی توانسته‌اند ۵ مناقصه دیگر را برای اکتشاف میادین نفت و گاز عراق برنده شوند.
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، وزیر نفت عراق گفت که شرکت‌های چینی توانسته‌اند 5 مناقصه دیگر را برای اکتشاف میادین نفت و گاز عراق برنده شوند. 
شرکت‌های چینی تنها بازیگران خارجی بودند که توانستند مناقصه اکتشاف نفت را در عراق برنده شوند و مجوز 10 میدان نفت و گاز را از روز شنبه دریافت کنند. این در حالی است که شرکت عراقی KAR  دو مناقصه را برنده شده است.
هدف از اعطای مجوز برای 29 پروژه اکتشاف نفت و گاز عراق، افزایش تولید نفت برای مصرف داخلی است.
عراق قصد دارد با اعطای این مجوزها تولید گاز طبیعی خود را افزایش داده و از آن برای سوخت نیروگاه‌هایش که در حال حاضر شدیدا وابسته به واردات از ایران است استفاده کند. اما هنوز هیچ مناقصه‌ای برای حداقل 6 میدان که پتانسیل استخراج گاز را دارند انجام نشده است.
نکته قابل توجه عدم مشارکت شرکت‌های بزرگ امریکاست، حتی بعد از آنکه نخست وزیر عراق با نمایندگان این شرکت‌ها در دیدار خود از امریکا در ماه گذشته گفت‌وگو کرد.
شرکت CNOOK چین مناقصه‌ای برای توسعه اکتشاف نفت در بلوک 7 عراق برنده شده که سر تا سر استان‌های مرکزی و جنوبی دیوانیه، بابل نجف، واسط و مثنی را در بر می‌گیرد.
شرکت جئوجید چین توسعه میدان جبال صنم عراق را برای اکتشاف نفت در استان بصره برنده شده است.
توسعه بخش نفت عراق به عنوان دومین 
تولید کننده بزرگ اوپک بعد از عربستان، به خاطر عدم تمایل شرکت‌های بزرگ نفتی به قراردادهای مدت‌دار این کشور، درگیری‌های نظامی و تمرکز سرمایه‌گذاران بر ویژگی‌های محیط‌زیستی و اجتماعی متوقف شده بود.

ارسال نظر