طرح مدیریت توامان آب و برق چاه‌ها با جدیت پیگیری و اجرا شود

۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۰۱:۱۶:۲۵
کد خبر: ۳۱۲۶۴۵

معاون وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های مهم در دست اقدام بخش آب کشور در سال جاری گفت: هدف اصلی طرح مدیریت توامان آب و برق، برداشت عادلانه از آب‌های زیرزمینی برمبنای میزان مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های مهم در دست اقدام بخش آب کشور در سال جاری گفت: هدف اصلی طرح مدیریت توامان آب و برق، برداشت عادلانه از آب‌های زیرزمینی برمبنای میزان مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری است.
به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، شصت و چهارمین نشست شورای مدیران ارشد صنعت آب کشور به ریاست محمد جوان‌بخت، معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و با حضور جمعی از مدیران صنعت آب برگزار شد.
معاون وزیر نیرو در این نشست اظهار داشت: در ابتدا باید بابت رحمت واسعه‌ الهی که در روزهای آخر سال گذشته و طی یکی دو ماه اخیر شامل حال کشور شد و بارش‌های خوبی را در بسیاری از استان‌ها شاهد بودیم، خداوند را شاکر باشیم.
وی افزود: سال گذشته وضعیت منابع آبی استان‌ها به گونه‌ای بود که برخی تا ۶۰درصد دچار کم‌بارشی بودند و با وضعیت نگران‌کننده‌ای روبه رو بودیم اما با عنایت خداوند اتفاقات خوبی رقم خورد.
جوان‌بخت بیان داشت: البته در بخشی از استان‌ها، بارش‌ها منجر به سیلاب شد و شرایط مخاطره‌آمیزی رخ داد که با تدابیر خوب مدیران بخش آب، شرایط به خوبی مدیریت و کنترل شد، این درحالی بود که متاسفانه مشابه اتفاقات کشور ما در مناطق جنوب، شرق و جنوب شرق، در کشورهای همسایه منجر به تلفات انسانی و زیرساختی بالایی شد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه به برنامه‌های مهم در دست اقدام بخش آب کشور در سال جاری اشاره کرد و با تاکید بر اینکه اقدامات سازه‌ای نباید اقدامات غیرسازه‌ای و مساله حفاظت از منابع آبی را دچار غفلت کند، گفت: مدیریت توامان آب و برق از برنامه‌های مهم وزارت نیرو است که لازم است با جدیت و پیگیری کافی در استان‌ها دنبال و اجرایی شود.
وی تاکید کرد: این طرح به منظور صرفه‌جویی حتی یک کیلووات برق نیست؛ بلکه هدف اصلی طرح مدیریت توامان آب و برق، برداشت عادلانه از آب‌های زیرزمینی است. عدالت نیز باید مبنا و معیار داشته باشد که در پروانه‌های بهره‌برداری ذکر شده است.
جوان‌بخت بیان داشت: در حوزه تعیین تکلیف اسناد در گذشته دچار بی‌عملی شده‌ایم که لازم است در عمل به قوانین، امروز اقدامات ما تفاوت چشمگیری با گذشته داشته باشد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از مدیران عامل استان‌ها خواست تا با اجرای جدی بند ع تبصره ۸ قانون سال گذشته، امسال در قالب یک برنامه زمانبندی، گزارش‌های نتیجه کار را اعلام کنند.

ارسال نظر